Loading...

Oktoberauktion

Oktoberauktion söndagen den 31/10 klockan 16.00.

Visning: Fredag 29/10 klockan 12.00 - 19.00, lördag 30/10 klockan 10.00 - 17.00 samt söndag 31/10 klockan 12.00 - 16.00

Oktoberauktion
Closed
Swärd, Anne, offset, 2 st, ordspråk,
386
Swärd, Anne, offset, 2 st, ordspråk,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Matbesticksuppsättning, 31 delar, silver, Rosenholm, design Jakob Ängman 1933,
387
Matbesticksuppsättning, 31 delar, silver, Rosenholm, design Jakob Ängman 1933,
Final bid5,000 SEK
Est5,500 - 600 SEK
Closed
Holm, Åke, MYCKET stort parti linoleumsnitt,
388
Holm, Åke, MYCKET stort parti linoleumsnitt,
Final bid1,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Silow, Ingegerd för Axeco, vävnad, rölakan, "Skåne",
389
Silow, Ingegerd för Axeco, vävnad, rölakan, "Skåne",
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Olson, Axel, färgetsning, "Ankarplats",
390
Olson, Axel, färgetsning, "Ankarplats",
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Olson, Axel, mapp med 3 torrnålsgravyrer; Skuggan, Skeppsvraket samt Skissblocket,
391
Olson, Axel, mapp med 3 torrnålsgravyrer; Skuggan, Skeppsvraket samt Skissblocket,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Olson, Axel, färgetsning, surrealistisk strandbild,
392
Olson, Axel, färgetsning, surrealistisk strandbild,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Snedklaffsekretär, bonad ek, antagligen Tyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1900,
393
Snedklaffsekretär, bonad ek, antagligen Tyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Fåtölj, skuren mahogny, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
394
Fåtölj, skuren mahogny, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Picasso, Pablo, efter honom, serigrafi, "Le petit Pierrot",
395
Picasso, Pablo, efter honom, serigrafi, "Le petit Pierrot",
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Askfat, silver, Egypten, 1900-talets 1 hälft, tillverkat av armband, så kallat Manilla,
396
Askfat, silver, Egypten, 1900-talets 1 hälft, tillverkat av armband, så kallat Manilla,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Rosensohn, Lennart, blandteknik, komposition,
397
Rosensohn, Lennart, blandteknik, komposition,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Leonette, Dan, akvarell, stilleben med emaljerad spann,
398
Leonette, Dan, akvarell, stilleben med emaljerad spann,
Final bid700 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Zielecki, Jan, färglito, surrealistisk komposition,
399
Zielecki, Jan, färglito, surrealistisk komposition,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Kaffeskedar, 12 st, silver, sachsisk modell, total vikt 90 gram
400
Kaffeskedar, 12 st, silver, sachsisk modell, total vikt 90 gram
Final bid450 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Rökelse(?)urna, brons med cloissonnédekor, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, utvändig dekor av flikar,
401
Rökelse(?)urna, brons med cloissonnédekor, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, utvändig dekor av flikar,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Armstol, mahogny med intarsia, empirestil, 1900-talets början,
402
Armstol, mahogny med intarsia, empirestil, 1900-talets början,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Fåtölj, skuren mahogny, nyrokoko, 1800-talets hälft,
403
Fåtölj, skuren mahogny, nyrokoko, 1800-talets hälft,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Fåtölj, skuren mahogny, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
404
Fåtölj, skuren mahogny, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Takampel, delvis bemålad mässing, empirestil, 1900-talets 1 hälft,
405
Takampel, delvis bemålad mässing, empirestil, 1900-talets 1 hälft,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Pira, Olle, hyllsystem, "Pira System", grålackerad metall och teak, 1950-60-tal,
406
Pira, Olle, hyllsystem, "Pira System", grålackerad metall och teak, 1950-60-tal,
Final bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Peterson-Berger, Willie, blandteknik, komposition med tomater och gula lökar,
407
Peterson-Berger, Willie, blandteknik, komposition med tomater och gula lökar,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Schlyter, Ulf "Ulven", olja på glas, 8 st samramade,
408
Schlyter, Ulf "Ulven", olja på glas, 8 st samramade,
Final bid2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Bianconi, Fulvio för Venini, tillskriven, skål, glas, näsduksskål, "Latticino zanfirico",
409
Bianconi, Fulvio för Venini, tillskriven, skål, glas, näsduksskål, "Latticino zanfirico",
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Vallien, Bertil för Rörstrand, vas, bisquitporslin,
410
Vallien, Bertil för Rörstrand, vas, bisquitporslin,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Salongsbord, mahogny, oscarianskt, 1800-talets slut,
411
Salongsbord, mahogny, oscarianskt, 1800-talets slut,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Fåtölj, skuren mahogny, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
412
Fåtölj, skuren mahogny, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Petersen, S H efterThersner, Ulric, kopparstick, "Skarhult Från Syd Östra Sidan",
413
Petersen, S H efterThersner, Ulric, kopparstick, "Skarhult Från Syd Östra Sidan",
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, pojke med dragspel,
414
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, pojke med dragspel,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Benter, Lotte för KD, figurin, porslin, flickor i Amagerdräkt,
415
Benter, Lotte för KD, figurin, porslin, flickor i Amagerdräkt,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, 4 delar porslin, Koka Blå/Brun, design 1951;
416
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, 4 delar porslin, Koka Blå/Brun, design 1951;
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer för Göteborgs porslinsfabrik, skinkfat, glaserat flintgods,
417
Okänd designer för Göteborgs porslinsfabrik, skinkfat, glaserat flintgods,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Bokstöd/figuriner, 1 par, flintgods, sittande spanielar, så kallade risgrynspudlar,
418
Bokstöd/figuriner, 1 par, flintgods, sittande spanielar, så kallade risgrynspudlar,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Kastberg, Stig, olja, "Ballerina",
419
Kastberg, Stig, olja, "Ballerina",
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Thomsen, Carl för Royal Copenhagen, figurin, porslin, gåsapiga,
420
Thomsen, Carl för Royal Copenhagen, figurin, porslin, gåsapiga,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Locher, Axel för B&G, figurin, porslin, herdinna med får,
421
Locher, Axel för B&G, figurin, porslin, herdinna med får,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Olson, Axel, färgetsning, "Dörr mot ljuset",
422
Olson, Axel, färgetsning, "Dörr mot ljuset",
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Ljusstakar, 1 par, trä och smide, så kallade Taserudstakar,
423
Ljusstakar, 1 par, trä och smide, så kallade Taserudstakar,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Samovar, koppar, antagligen Danmark, 1800-talets 2 hälft,
424
Samovar, koppar, antagligen Danmark, 1800-talets 2 hälft,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Figuriner/bokstöd, 3 st, flintgods, Staffordshire, 1800-talets mitt,
425
Figuriner/bokstöd, 3 st, flintgods, Staffordshire, 1800-talets mitt,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Stort parti, smycken, manschettknappar mm, silver, total vikt 330 gram,
426
Stort parti, smycken, manschettknappar mm, silver, total vikt 330 gram,
Final bid1,900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Parti silverbestick mm, total silvervikt cirka 650 gram,
427
Parti silverbestick mm, total silvervikt cirka 650 gram,
Final bid2,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Larsen, Christian Björn, olja, sittande kvinna,
428
Larsen, Christian Björn, olja, sittande kvinna,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Örtenholm, Götrik, olja, "Kvinna vid fönster",
429
Örtenholm, Götrik, olja, "Kvinna vid fönster",
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Andersson, Allan, olja, gluttsnäppa,
430
Andersson, Allan, olja, gluttsnäppa,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Kaffekopp med underfat, delvis förgyllt porslin, Royal Copenhagen, 1800-talets mitt,
431
Kaffekopp med underfat, delvis förgyllt porslin, Royal Copenhagen, 1800-talets mitt,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer för Ti Sento, Milano, ring, sterlingsilver med facettslipad månsten (?),
432
Okänd designer för Ti Sento, Milano, ring, sterlingsilver med facettslipad månsten (?),
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Lagerbielke, Erika för Orrefors, vas, kristall,
433
Lagerbielke, Erika för Orrefors, vas, kristall,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.