Loading...

Oktoberauktion

Oktoberauktion söndagen den 31/10 klockan 16.00.

Visning: Fredag 29/10 klockan 12.00 - 19.00, lördag 30/10 klockan 10.00 - 17.00 samt söndag 31/10 klockan 12.00 - 16.00

Oktoberauktion
Closed
Thebord, ek med infattat flintgodsfat, 1910-20-tal,
290
Thebord, ek med infattat flintgodsfat, 1910-20-tal,
Final bid1,400 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Törner, Inge, olja, ekorre i vinter,
291
Törner, Inge, olja, ekorre i vinter,
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Gregers-Rasmussen, Alfred, olja, landskap med hövolmar,
292
Gregers-Rasmussen, Alfred, olja, landskap med hövolmar,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Gregers-Rasmussen, Alfred, olja, kustparti,
293
Gregers-Rasmussen, Alfred, olja, kustparti,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Bricka, ek och flintgods, sekelskiftet 1900,
294
Bricka, ek och flintgods, sekelskiftet 1900,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Bordslampa, porslin, B&G,
295
Bordslampa, porslin, B&G,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Byråar/nattygsbord, 1 par, idegran, 1900-talets 2 hälft,
296
Byråar/nattygsbord, 1 par, idegran, 1900-talets 2 hälft,
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, taklampa, vitlackerad aluminium,
297
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, taklampa, vitlackerad aluminium,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Stolar, 2 st snarlika, avlutad fur, allmogearbeten, 1700-tal,
298
Stolar, 2 st snarlika, avlutad fur, allmogearbeten, 1700-tal,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Ericson, Johan, olja, skogsinteriör med kvistsamlande kvinna,
299
Ericson, Johan, olja, skogsinteriör med kvistsamlande kvinna,
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Jensen, Carlo för Poul Hundevad, bokhylla, palisander,
300
Jensen, Carlo för Poul Hundevad, bokhylla, palisander,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Nielsen, A för Royal Copenhagen, figurin, porslin, fink,
301
Nielsen, A för Royal Copenhagen, figurin, porslin, fink,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Olson, Axel, etsning, 'Strandkväll'.
302
Olson, Axel, etsning, 'Strandkväll'.
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Nielsen, A för KD, figurin, porslin, ekorre,
303
Nielsen, A för KD, figurin, porslin, ekorre,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Herold, Peter för Royal Copenhagen, figurin, porslin, finkar,
304
Herold, Peter för Royal Copenhagen, figurin, porslin, finkar,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Jespersen, Svend för B&G, figurin, porslin, Rödhake, modellnummer 2310, polykrom underglasyrdekor, h 10 cm,
305
Jespersen, Svend för B&G, figurin, porslin, Rödhake, modellnummer 2310, polykrom underglasyrdekor, h 10 cm,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Soffgrupp, 3 delar, nyrokokostil, 1900-talets mitt,
306
Soffgrupp, 3 delar, nyrokokostil, 1900-talets mitt,
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Barn/miniatyrbyrå, bemålat trä, sekelskiftet 1900,
307
Barn/miniatyrbyrå, bemålat trä, sekelskiftet 1900,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer, 1960-70-tal,
308
Okänd designer, 1960-70-tal,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Fåtölj, skuren ek med djuphäftad (senare) klädsel,
309
Fåtölj, skuren ek med djuphäftad (senare) klädsel,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Lättmetallfälgar, 17", 4st,
310
Lättmetallfälgar, 17", 4st,
Final bidNo bids
Est2,600 - 2,800 SEK
Closed
Okänd konstnär, olja, lekande pojkar,
311
Okänd konstnär, olja, lekande pojkar,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Qvarsebo, Mikael, färgserigrafi, Marilyn Monroe,
312
Qvarsebo, Mikael, färgserigrafi, Marilyn Monroe,
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Qvarsebo, Michael, offset, surrealistisk komposition med trollslända,
313
Qvarsebo, Michael, offset, surrealistisk komposition med trollslända,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Hafström, Thomas, färglito, komposition med man,
314
Hafström, Thomas, färglito, komposition med man,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Johansson, Alf, offset, Kattugglas,
315
Johansson, Alf, offset, Kattugglas,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Armstol, skuren och bonad bok, gustaviansk stil, 1900-talets 1 hälft,
316
Armstol, skuren och bonad bok, gustaviansk stil, 1900-talets 1 hälft,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Käpp, bambu med silver(?)montage, antagligen Kina, sekelskiftet 1900,
317
Käpp, bambu med silver(?)montage, antagligen Kina, sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Käpp, hardwood med silverkrycka, 1900-talets början,
318
Käpp, hardwood med silverkrycka, 1900-talets början,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Käpp, bambu och horn med silverbeslag, 1900-talets 1 hälft,
319
Käpp, bambu och horn med silverbeslag, 1900-talets 1 hälft,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Käpp, bambu med silverbeslag, dekor av runor mm efter original på Jellingestenen,
320
Käpp, bambu med silverbeslag, dekor av runor mm efter original på Jellingestenen,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Bordslampor, 1 par, flintgods och mässing, 1900-talets 2 hälft,
321
Bordslampor, 1 par, flintgods och mässing, 1900-talets 2 hälft,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Ben-David, Ariel, färglito, komposition med kvinna,
322
Ben-David, Ariel, färglito, komposition med kvinna,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Vantjungfru, ek och smide, 1800-tal,
323
Vantjungfru, ek och smide, 1800-tal,
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Pärlbroderi, 1800-talets 2 hälft,
324
Pärlbroderi, 1800-talets 2 hälft,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer, bordslampa, glaserad keramik och mässing,
325
Okänd designer, bordslampa, glaserad keramik och mässing,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Parti postfriska frimärken i häften,
326
Parti postfriska frimärken i häften,
Final bidNo bids
Est1,900 - 2,000 SEK
Closed
Parti postfriska frimärken i häften,
327
Parti postfriska frimärken i häften,
Final bidNo bids
Est1,900 - 2,000 SEK
Closed
Fåtölj, mahogny med rottingklädsel, regencystil, 1900-talets början,
328
Fåtölj, mahogny med rottingklädsel, regencystil, 1900-talets början,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Dekorelement skuret och förgyllt trä, empire, 1800-talets 1 hälft,
329
Dekorelement skuret och förgyllt trä, empire, 1800-talets 1 hälft,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer, 1960-70-tal, golvlampa, brunlackerad metall och krom,
330
Okänd designer, 1960-70-tal, golvlampa, brunlackerad metall och krom,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer för markslöjd, Tranås, bordslampa, vitlackerat trä med textilskärm,
331
Okänd designer för markslöjd, Tranås, bordslampa, vitlackerat trä med textilskärm,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Sapper, Richard för Artemide, bordslampa, aluminium och technopolymer, "Tizio",
332
Sapper, Richard för Artemide, bordslampa, aluminium och technopolymer, "Tizio",
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Sapper, Richard för Artemide, bordslampa. aluminium och technopolymer, "Tizio",
333
Sapper, Richard för Artemide, bordslampa. aluminium och technopolymer, "Tizio",
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Jolin, Ellen, olja, kustparti med hus och båtar,
334
Jolin, Ellen, olja, kustparti med hus och båtar,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Jansson, Rune, färglito, komposition,
335
Jansson, Rune, färglito, komposition,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Hammerborg, Jo för Fog & Mørup, taklampa, eloxerad aluminium med plastgaller, "Medio-pendel",
336
Hammerborg, Jo för Fog & Mørup, taklampa, eloxerad aluminium med plastgaller, "Medio-pendel",
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Jonson, Sven, färglito, "I väntan på vind",
337
Jonson, Sven, färglito, "I väntan på vind",
Final bid2,800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.