Oktoberauktion söndagen den 31/10 klockan 16.00.

Takfotogenlampa, bronserad metall med vit glaskupa,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Soffbord, svartlackerad alm med 9 plattor i serpentinsten,
Est600 - 700 SEK
Sideboard, svartlackerad alm och marmor,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Olson, Erik, färglito, 'Ödets verkstad',
Final bid1,400 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Michelin, Lillan, färglito, bryggflirt,
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Hedman, John, olja, "Siesta",
Hedman, John, olja, "Siesta",
Est600 - 700 SEK
Erixson, Sven "X:et", färglito, "två flickor"1959,
Est400 - 500 SEK
Andersson, Inge för Bröderna Andersson, Ekenässjön, fåtölj, palisander med röd textilklädsel, "Bracil",
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Telefon Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Est500 - 600 SEK
Bordslampa, driven koppar med marmorerad glaskupa, jugend, 1900-talets början,
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Skagh, Henrik, olja, lada,
Skagh, Henrik, olja, lada,
Est200 - 300 SEK
Ångsäter, Hans, olja, "Sommarpynt",
Est200 - 300 SEK
Okänd konstnär, kolteckning med collage, "Vladimir Vladimirovitj Putin",
Est400 - 500 SEK
Hou, Axel, olja, dimma över Julsö med Himmelbjergtornet till höger,
Est900 - 1,000 SEK
Schaldemose, Eyvind, olja, "Ungdom i byn",
Est900 - 1,000 SEK
Punschmuggar, 6 st, silver, total vikt 215 gram,
Final bid800 SEK
Est600 - 700 SEK
Krus, saltglaserat stengods, Höganäs, 1800-talets mitt eller 2 hälft,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Syltkrus, saltglaserat stengods, Gustavsberg, 1895,
Est500 - 600 SEK
Aladåbform, delvis saltglaserat lergods, empire, 1800-talets 1 hälft,
Final bid1,100 SEK
Est400 - 500 SEK
Takkandelaber till 2 ljus, svärtat smide, allmogearbete, 1800-tal,
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Deleuran, Otto, olja, stadsbild,
Est400 - 500 SEK
Elfgren, Helena, färgetsning, "Samtal om natten",
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Okänd grönländsk konstnär, skulptur, skuren valrossbete,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Byrå, avlutad fur, oscariansk, 1800-talets slut,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Krus, 5 st, saltglaserat stengods, Gustavsberg, sekelskiftet 1900, 1/3 liter till 2 liter,
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Durkslag, koppar och smide, 1800-tal,
Est500 - 600 SEK
Vette, skuret och bemålat trä, 1900-talets början,
Est1,100 - 1,200 SEK
Wyke, Nils Andersson, olja, utsikt mot Hagagården, Arild,
Est2,200 - 2,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd designer,  1960-tal, soffbord, palisander,
Est300 - 400 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Kista, skuren och delvis bonad kamfer,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Hansen, Severin för Haslev, soffbord med 2 utdragbara, melaminklädda skivor
Final bid1,100 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, stilleben,
Est2,200 - 2,400 SEK
Bjöklund, Poul, olja, Ung kvinde,
Est4,200 - 4,400 SEK
Okänd polsk konstnär, olja, blomsterstilleben,
Est1,100 - 1,200 SEK
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, pojke med dragspel,
Est300 - 400 SEK
Orup, Bengt för Johansfors, kanna, glas, Strikt,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Golvur, bonad ek, England, George III, 1700-talets slut,
Est500 - 600 SEK
Okänd dansk designer, fåtölj, 1950-60-tal,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid600 SEK
Est800 - 900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK