Oktoberauktion söndagen den 31/10 klockan 16.00.

Tobaksskrin, palisander med intarsia, 1800-talets 2 hälft,
Final bid900 SEK
Est500 - 600 SEK
Quistgaard, Jens Harald för Dansk Designs, kandelaber till 12 ljus, nysilver,
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Högtalare, teak, 1960-70-tal,
Högtalare, teak, 1960-70-tal,
Est1,500 - 1,600 SEK
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Golvur, vitlackerat trä, 1800-talets mitt eller 2 hälft,
Est300 - 400 SEK
Okänd dansk designer, jardinière, nysilver med glasinsats, jugend,
Final bid700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Mask, skuret och bemålat trä, Punu,
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Almström, Emmy för Rörstrand, väggur (!), flintgods, Ostindia, design 1932,
Final bid1,600 SEK
Est300 - 400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Stenyxa, flinta, lösfynd från yngre stenålder (4000-1700 fKr),
Final bid2,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Skrin, alrot och fruktträ, senempire, 1800-talets 1 hälft,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Dosa för manschettknappar, tenn, Widerholm & Dahlberg, Eskilstuna, 1900-talets 1 hälft,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Larson, Lisa för K-Studion, Gustavsberg, milennieljusstake,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer för Stelton, hylla/tidskriftshållare,
Est500 - 600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Urna, patinerad brons, Japan, Meiji-Taishô,
Final bid700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est800 - 900 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid3,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Kungliga autografer, 2 st, Karl XV och Oskar II,
Final bid1,500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Paraplyställ, bemålat järn och aluminium, 1900-tal,
Est1,600 - 1,800 SEK
Fartygsmodell, delvis bemålat trä, föreställande  Vera av Helsingborg.
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Fartygsmodell, bemålat trä med plastdetaljer, SS Glückauf,
Est1,100 - 1,200 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Nilavilakku, brons, Sydindien, 18-1900-tal,
Est600 - 700 SEK
Signerad tävlingshjälm, Anja Pärson, Carrera Fireball G nr 006002,
Est7,000 - 8,000 SEK
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Jordglob i golvställning, Svenska Skolboks Förlagens Glob,
Final bid1,900 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Mask, skuret trä, Timor, antagligen sekelskiftet 1900,
Final bid700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est600 - 700 SEK
Strykjärnsställ, mässing och smide med svärtat trähandtag, 1700-tal,
Final bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Miniatyrstrykjärn, mässing med trähandtag, 17-1800-tal,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Ljusstake, barock, 1700-talets 1 hälft,
Final bid700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Ljusstakar, 1 par, Old Sheffield Plate, England, George III, sekelskiftet 1800,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Stop, tenn bukigt, locket med infattad medaljong av Oskar I,
Est400 - 500 SEK
Bläckhorn, svarvat horn, 1800-talets mitt,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Ragoutsked, pläter, 1800-talets mitt,
Est300 - 400 SEK
Dalahäst, skuret och bemålat trä, 1900-talets 1 hälft,
Est400 - 500 SEK
Est200 - 300 SEK
Johansson, Åke I, väggspegel, teak,
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Glasskylare, koppar, sekelskiftet 1900,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Gryta med dubbla hänklar, mässing, 1800-talets 1 hälft,
Est400 - 500 SEK
Aladåbform på tre ben, koppar, 1800-talets 1 hälft,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Fickursställ, skuren valnöt, 1800-talets 2 hälft,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Takfotogenlampa, bronserad metall med vit glaskupa,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK