Armstol, skuren valnöt, Louis XV, 1700-talets mitt,
Final bid450 SEK
Est600 - 700 SEK
Okänd designer, 1950-tal, pinnstolar, 4 st, björk med teaksits,
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Fåtölj, skuren mahogny, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Fåtölj, skuren mahogny, nyrokoko, 1800-talets hälft,
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Salongsbord, mahogny, oscarianskt, 1800-talets slut,
Est200 - 300 SEK
Est400 - 500 SEK
Stolar, 4 st, svartlackerad, präglad läderimiterande sits
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd designer, underrede till fåtölj, teak, 1950-60-tal,
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Okänd designer, barnstol/lekvagn, trä
Est400 - 500 SEK
Est400 SEK
Okänd designer, 1960-tal, armstol, bonad bok med svart konstläderklädsel,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Snurrstol, stål med svart läderklädsel, modell snarlik Arne Jacobsens "Svanen",
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Fåtölj, valnöt med helstoppad klädsel, oscariansk, sekelskiftet 1900,
Est300 - 400 SEK
Est500 - 600 SEK
Salongsbord, mahogny, 1800-talets mitt,
Est300 - 400 SEK
Salongsbord, palisander med mässingsbeslag och intarsia,
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Slagbord, ådringsmålat trä, 1800-tal, låda i sarg,
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Spelbord, mahogny, 1800-tal,
Spelbord, mahogny, 1800-tal,
Final bid150 SEK
Est400 - 500 SEK
Thornton, Andy, Elland, armstolar, 1 par, alm med rottingklädd rygg,
Est600 - 700 SEK
Fåtölj, skuret och bemålat trä och rotting, kolonialstil, 1900-talets 2 hälft,
Est400 - 500 SEK
Pall, bemålat trä, jugend, 1900-talets början,
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Est200 - 300 SEK
Dragkista, ek och rotfanér, Danmark, Louis XVI sekelskiftet 1800,
Final bid1,600 SEK
Est1,800 - 1,900 SEK
Soffbord, bonat trä, modern tillverkning
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Matsalsstolar, 4 + 2 cm, svartlackerad alm och rotting,
Est1,600 - 1,800 SEK
Soffbord med tidningshylla, hardwood och rotting, orientaliskt arbete,
Est200 - 300 SEK
Soffbord, bonat trä med metallbeslag, orientaliskt,
Est300 - 400 SEK
Spelbord, mahogny, nyrokoko, 1800-talets slut,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Sidobord med klaffar, lackerat trä, 1900-talets 1 hälft,
Est200 - 300 SEK
Damarbetsbord, valnöt och valnötsrot, oscarianskt, sekelskiftet 1900,
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Avdelningsskärm, skuret och bonat trä med defekt sidenklädsel,
Est200 - 300 SEK
Est200 - 300 SEK
Läskstänger, 2 + 1, trä respektive metall,
Est200 - 300 SEK
Pinnstolar, svarvat, svartlackerat och bronserat trä,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Piedestal, bronserat trä och stuck med dubbla skivor i Kolmårdsmarmor,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd designer i Bengt Rudas art, 1950-60-tal, fåtölj, bonad bok med grön textilklädsel,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
Matsalsgrupp, 9 delar, vitlackerat och bronserat trä, rokokostil, 1900-talets 2 hälft,
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd designer för Wedgwood, piedestail, majolika, sekelskiftet 1900,
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Fåtöljer, 2 st snarlika, skuren mahogny, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
795
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Byrå, palisander med intarsia och brokig marmorskiva,
809
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK