Loading...

Septemberauktion

Septemberauktion söndagen den 26/9 klockan 16.00. Visning: Fredag 24/9 klockan 12.00 - 19.00, lördag 25/9 klockan 10.00 - 17.00, söndag 26/9 klockan 12.00 - 16.00

Septemberauktion
Closed
Okänd konstnär, akvarell, sittande akt,
224
Okänd konstnär, akvarell, sittande akt,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Fagerström, Hans, olja, "Höstträd"
225
Fagerström, Hans, olja, "Höstträd"
Final bid500 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Erixson, Sven X:et, teckning, stenbrott,
226
Erixson, Sven X:et, teckning, stenbrott,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Debucourt, Louis Phillippe, kopparstick, handkolorerat, Napoleon I,
233
Debucourt, Louis Phillippe, kopparstick, handkolorerat, Napoleon I,
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Hallman, Adolf, gouache, flicka och stjärna,
234
Hallman, Adolf, gouache, flicka och stjärna,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Ljungquist, Birger, olja, solbadande kvinna,
243
Ljungquist, Birger, olja, solbadande kvinna,
Final bidNo bids
Est2,800 - 3,000 SEK
Closed
Bjurström, Pära, olja, vilande akt,
244
Bjurström, Pära, olja, vilande akt,
Final bid300 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, flöjtspelande kvinna,
245
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, flöjtspelande kvinna,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Norryd, Mats, färglito, Sjöjungfruns förälskelse (ur Den lilla sjöjungfrun),
249
Norryd, Mats, färglito, Sjöjungfruns förälskelse (ur Den lilla sjöjungfrun),
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Reis, Leo, färgserigrafi, komposition,
250
Reis, Leo, färgserigrafi, komposition,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Jensen, Johan Lauritz (I L Jensen) hans efterföljd, 1800-talets mitt, stilleben med blommor på stenskiva,
253
Jensen, Johan Lauritz (I L Jensen) hans efterföljd, 1800-talets mitt, stilleben med blommor på stenskiva,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd konstnär, möjligen Indien, 1900-tal, olja på guldgrund, blomsterstilleben,
254
Okänd konstnär, möjligen Indien, 1900-tal, olja på guldgrund, blomsterstilleben,
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Chagall, Marc, efter honom, färglito, "Bouquet multicolore"
259
Chagall, Marc, efter honom, färglito, "Bouquet multicolore"
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Nordberg, Olle, olja, fågel med fisk i näbben,
267
Nordberg, Olle, olja, fågel med fisk i näbben,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
De Passe, Crispin efter Goltzius, Hendrick, kopparstick 1 par, Pyramus och Thisbe respektive Atalanta och Meleager,
268
De Passe, Crispin efter Goltzius, Hendrick, kopparstick 1 par, Pyramus och Thisbe respektive Atalanta och Meleager,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Kragh-Jacobsen, Bamse, färgserigrafi, konkret komposition,
270
Kragh-Jacobsen, Bamse, färgserigrafi, konkret komposition,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Johnzon, Sven, olja, gård i vinterlandskap,
271
Johnzon, Sven, olja, gård i vinterlandskap,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
d'Asque de Coupet, Amélie, tillskriven, pastell, mansporträtt,
272
d'Asque de Coupet, Amélie, tillskriven, pastell, mansporträtt,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Wallin, Ellis, olja, stilleben med fasan och grönsaker,
273
Wallin, Ellis, olja, stilleben med fasan och grönsaker,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, Halmstadmotiv,
275
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, Halmstadmotiv,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Baques, Josep, färglito, "Stilleben med kvinna",
276
Baques, Josep, färglito, "Stilleben med kvinna",
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Hasegawa, Shoichi, färgetsning, stadsbild,
277
Hasegawa, Shoichi, färgetsning, stadsbild,
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Qvarsebo, Mikael, färglito, komposition, med kvinna,
278
Qvarsebo, Mikael, färglito, komposition, med kvinna,
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Skagh, Henrik, olja, lada,
290
Skagh, Henrik, olja, lada,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Ångsäter, Hans, olja, "Sommarpynt",
291
Ångsäter, Hans, olja, "Sommarpynt",
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Haverinen, Anne, blandteknik med collage på trä, Annorlunda spegel,
292
Haverinen, Anne, blandteknik med collage på trä, Annorlunda spegel,
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Geert, Edith, olja, blomsterstilleben,
293
Geert, Edith, olja, blomsterstilleben,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Berglund, Frihiof, olja, motiv från Hadrianus villa utanför Rom,
294
Berglund, Frihiof, olja, motiv från Hadrianus villa utanför Rom,
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Hougaard, Henning, olja, räv i vinterlandskap,
295
Hougaard, Henning, olja, räv i vinterlandskap,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Ambe (Johansson), Gustaf, olja, "Från Malagakusten",
296
Ambe (Johansson), Gustaf, olja, "Från Malagakusten",
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Berggren, Jim, färglito, "Envig i eld och sand",
297
Berggren, Jim, färglito, "Envig i eld och sand",
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd rysk konstnär, olja, surrealistisk komposition,
298
Okänd rysk konstnär, olja, surrealistisk komposition,
Final bid1,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd konstnär, kolteckning med collage, "Vladimir Vladimirovitj Putin",
301
Okänd konstnär, kolteckning med collage, "Vladimir Vladimirovitj Putin",
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Hou, Axel, olja, dimma över Julsö med Himmelbjergtornet till höger,
302
Hou, Axel, olja, dimma över Julsö med Himmelbjergtornet till höger,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd konstnär, akvarell, italienskt (?) fiskarpar på strand,
303
Okänd konstnär, akvarell, italienskt (?) fiskarpar på strand,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Schaldemose, Eyvind, olja, "Ungdom i byn",
304
Schaldemose, Eyvind, olja, "Ungdom i byn",
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Deleuran, Otto, olja, stadsbild,
305
Deleuran, Otto, olja, stadsbild,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Elfgren, Helena, färgetsning, "Samtal om natten",
309
Elfgren, Helena, färgetsning, "Samtal om natten",
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Leon, May K, färglitografi, komposition med damer, sign o numr 46/260
314
Leon, May K, färglitografi, komposition med damer, sign o numr 46/260
Final bidNo bids
Est600 - 800 SEK
Closed
Lerpiniere, Daniel och Fittler, James efter Paton, Richard, kopparstick och linjeetsning, "The distressed situation of the QUEBEC....",
328
Lerpiniere, Daniel och Fittler, James efter Paton, Richard, kopparstick och linjeetsning, "The distressed situation of the QUEBEC....",
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd konstnär, 1700-talets 2 hälft, "Platea maxima matriti...",
329
Okänd konstnär, 1700-talets 2 hälft, "Platea maxima matriti...",
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Ericson, Johan, olja, skogsinteriör med kvistsamlande kvinna,
331
Ericson, Johan, olja, skogsinteriör med kvistsamlande kvinna,
Final bidNo bids
Est4,200 - 4,400 SEK
Closed
Hardaga, Tarik, färglitografi, komposition med byggnader,
340
Hardaga, Tarik, färglitografi, komposition med byggnader,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Alvar, Suñol, färglito, komposition,
341
Alvar, Suñol, färglito, komposition,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Borgström, Maria, etsning, "Att se",
342
Borgström, Maria, etsning, "Att se",
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Jolin, Ellen, olja, kustparti med hus och båtar,
363
Jolin, Ellen, olja, kustparti med hus och båtar,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Jansson, Rune, färglito, komposition,
364
Jansson, Rune, färglito, komposition,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Jansson, Rune, färglito, komposition, "Blått hörn",
365
Jansson, Rune, färglito, komposition, "Blått hörn",
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.