Loading...

Sommarauktion

Visning:

Fredag 25/6 klockan 11.00 - 14.00, lördag 26/6 klockan 10.00 - 17.00, söndag 27/6 klockan 12.00 - 16.00

Sommarauktion
Closed
Orup, Bengt för Johansfors,  ölsejdlar, 10 st, grönt glas med bubblor
821
Orup, Bengt för Johansfors, ölsejdlar, 10 st, grönt glas med bubblor
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Axelremsväska, svart läder med metalldetaljer, Bon Goût,
822
Axelremsväska, svart läder med metalldetaljer, Bon Goût,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Axelremsväska, svart läder, Bon Goût,
823
Axelremsväska, svart läder, Bon Goût,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Vinkoppar, 3 st, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft,
824
Vinkoppar, 3 st, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Läkarväska, läder med metallbeslag,
825
Läkarväska, läder med metallbeslag,
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Wickström, Åke, olja, bröllop,
826
Wickström, Åke, olja, bröllop,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Golvvas/kanna, glaserat lergods, Carstens Tönnieshof, Tyskland, 1950-60-tal,
827
Golvvas/kanna, glaserat lergods, Carstens Tönnieshof, Tyskland, 1950-60-tal,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Damarmbandsur, förgyllt stål med svart läderrem, Certina Good Time,
828
Damarmbandsur, förgyllt stål med svart läderrem, Certina Good Time,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Lundin, Ingeborg för Orrefors, skål, glas, dekor av luftbubblor mot delvis blå fond,
829
Lundin, Ingeborg för Orrefors, skål, glas, dekor av luftbubblor mot delvis blå fond,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Rösiö, Hilding, olja, Tripolitanio,
830
Rösiö, Hilding, olja, Tripolitanio,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Sundberg, Kjell, färglito, Bondauktion,
831
Sundberg, Kjell, färglito, Bondauktion,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Glasservis, cirka 55 delar, Glassliperiet Kosta,
832
Glasservis, cirka 55 delar, Glassliperiet Kosta,
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd designer för Studio Laurana, Italien, väggur, emaljerad metall
833
Okänd designer för Studio Laurana, Italien, väggur, emaljerad metall
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer, 1950-tal, byrå, mahogny på benställning i bok, dekor av vågor,
834
Okänd designer, 1950-tal, byrå, mahogny på benställning i bok, dekor av vågor,
Final bid7,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Otter, Max, tillskr, olja, marin, sign Otter,
835
Otter, Max, tillskr, olja, marin, sign Otter,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Oidentifierad konstnär, sekelskiftet 1900, olja, by med väderkvarn
836
Oidentifierad konstnär, sekelskiftet 1900, olja, by med väderkvarn
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer, 1950-60-tal, pelarbord, trä med Perstorpskiva,
837
Okänd designer, 1950-60-tal, pelarbord, trä med Perstorpskiva,
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer, 1950-60-tal, soffbord, teak och bonad bok,
838
Okänd designer, 1950-60-tal, soffbord, teak och bonad bok,
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer, 1950-60-tal, möjligen Koch & Löwy för OMI, golvlampa, krom och svartlackerad metall,
839
Okänd designer, 1950-60-tal, möjligen Koch & Löwy för OMI, golvlampa, krom och svartlackerad metall,
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Golvlampfot, bonad ek och mässing,
840
Golvlampfot, bonad ek och mässing,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Docka, så kallad karaktärsdocka med bisquithuvud, Porzellanfabrik Burggrub, sekelskiftet 1900,
841
Docka, så kallad karaktärsdocka med bisquithuvud, Porzellanfabrik Burggrub, sekelskiftet 1900,
Final bid1,300 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Herrmann, C C, skål, sterlingsilver, så kallad Skönvirkestil, 1900-talets 2 hälft,
842
Herrmann, C C, skål, sterlingsilver, så kallad Skönvirkestil, 1900-talets 2 hälft,
Final bidNo bids
Est1,800 - 2,000 SEK
Closed
Leksak, litograferad plåt, urverksdriven, "Jumbo",
843
Leksak, litograferad plåt, urverksdriven, "Jumbo",
Final bid450 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Stort parti Blue-Ray-filmer,
844
Stort parti Blue-Ray-filmer,
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Öhman, Martin, egen verkstad, skål, sterlingsilver, geometrisk dekor,
845
Öhman, Martin, egen verkstad, skål, sterlingsilver, geometrisk dekor,
Final bidNo bids
Est1,800 - 2,000 SEK
Closed
Snusdosa, silver, transition, senbarock-rokoko, 1700-talets mitt, profilerad form med dekor av knäckar,
846
Snusdosa, silver, transition, senbarock-rokoko, 1700-talets mitt, profilerad form med dekor av knäckar,
Final bid1,500 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Closed
Okänd(a?), konstnär för Bergdala, 3 delar konstglas,
847
Okänd(a?), konstnär för Bergdala, 3 delar konstglas,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Skål, porslin, Kina, Ming, Wanli (1563-1620), så kallat Kraakporslin,
848
Skål, porslin, Kina, Ming, Wanli (1563-1620), så kallat Kraakporslin,
Final bidNo bids
Est1,800 - 2,000 SEK
Closed
Skål, porslin, Kina, Zhangzhou (Swatow), 1700-tal,
849
Skål, porslin, Kina, Zhangzhou (Swatow), 1700-tal,
Final bid700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Luktdosa, så kallat hovedvandsaeg, silver, antagligen Danmark, 1700-talets mitt, krönt hjärtformad,
850
Luktdosa, så kallat hovedvandsaeg, silver, antagligen Danmark, 1700-talets mitt, krönt hjärtformad,
Final bidNo bids
Est1,800 - 2,000 SEK
Closed
Stolar, 6 st, skuren valnöt, George III-stil, England, 1800-tal,
851
Stolar, 6 st, skuren valnöt, George III-stil, England, 1800-tal,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Sverrisdottir, Pia Rakel, skålfat, svart glasmassa, etsad dekor av kaskelot,
852
Sverrisdottir, Pia Rakel, skålfat, svart glasmassa, etsad dekor av kaskelot,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Matta, old/semiantik Nain,
853
Matta, old/semiantik Nain,
Final bid1,400 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Matta, old/semiantik Pakistan,
854
Matta, old/semiantik Pakistan,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd designer, 1950-tal, golvlampa, lackerad metall med tre böjliga ljusarmar
855
Okänd designer, 1950-tal, golvlampa, lackerad metall med tre böjliga ljusarmar
Final bid700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Rökbord, ek och rotting, oktagonal skiva
856
Rökbord, ek och rotting, oktagonal skiva
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Kol/kokshämtare, koppar och mässing,
857
Kol/kokshämtare, koppar och mässing,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Klaffbord, bonad ek, möjligen England, George II, 1700-talets 1 hälft,
858
Klaffbord, bonad ek, möjligen England, George II, 1700-talets 1 hälft,
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Jörgensen, Erik, soffa, orange textilklädsel på metallben, modell EJ-220,
859
Jörgensen, Erik, soffa, orange textilklädsel på metallben, modell EJ-220,
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Richter, Sigrid för Rörstrand, kaffeservisdelar, porslin, Eden, design 1960,
860
Richter, Sigrid för Rörstrand, kaffeservisdelar, porslin, Eden, design 1960,
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Näsduk, tryckt textil, framställd till (den inställda) olympiaden i Helsingfors 1940,
861
Näsduk, tryckt textil, framställd till (den inställda) olympiaden i Helsingfors 1940,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Nylund, Gunnar, skålfat, brons, dekor av fiskar och vattenväxter,
862
Nylund, Gunnar, skålfat, brons, dekor av fiskar och vattenväxter,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Wallin, Ellis, olja, stilleben med fasan och grönsaker,
863
Wallin, Ellis, olja, stilleben med fasan och grönsaker,
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Skoglund, Gustaf, olja, "Bäckaskog I",
864
Skoglund, Gustaf, olja, "Bäckaskog I",
Final bid900 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
d'Asque de Coupet, Amélie, tillskriven, pastell, mansporträtt,
865
d'Asque de Coupet, Amélie, tillskriven, pastell, mansporträtt,
Final bid500 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Okänd konstnär, olja, byggnader vid kvarndamm,
866
Okänd konstnär, olja, byggnader vid kvarndamm,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Ericson, Johan, olja, bohusländskt kustparti med hus,
867
Ericson, Johan, olja, bohusländskt kustparti med hus,
Final bid2,000 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Closed
Johansson, Lars (Lasse), olja, "Vid havets närhet",
868
Johansson, Lars (Lasse), olja, "Vid havets närhet",
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.