Sommarauktion

Sommarauktion
Petersen, Peter Elias, olja, parklandskap,
Est500 - 600 SEK
Okänd designer för Laholmskeramik, bordslampa
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, vas, grönglaserat stengods med silverdekor, "Argenta".
775
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Quistgaard, Jens Harald för Richard Nissen, Langå, fruktbord, teak,
Final bid8,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Östervig, Kurt för Jason, soffbord, teak,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer för Glas & trä Hovmantorp, spegel, teak
Final bid1,400 SEK
Est500 - 600 SEK
Ahlström, Stig, Kock, Clas & Bylund, Lars för Ateljé Lyktan, Åhus, golvlampa, svart resp vitlackerad metall, Skarabé,
Final bid600 SEK
Est600 - 800 SEK
Schou, Werner, taklampa, mässing, "Coronell Elektro"
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer för Wilhelm Kralik Söhne, kakburk, glas med metallmontage,
781
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Sadelväska, så kallad Khorgin,
Est400 - 500 SEK
Est200 - 300 SEK
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Est200 - 300 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Skvallerspegel, grålackerad metall och plåt,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Skvallerspegel, svartlackerad plåt, 1900-talets 1 hälft,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer, fönsterprydnad/skulptur, glas,
789
Est200 - 300 SEK
Skrin, mässingsklätt trä, 1900-talets 1 hälft,
Est400 - 500 SEK
Rohac, Richard, figurin, delvis patinerad brons, afrikansk krigare,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Okänd engelsk designer, 1900-talets mitt, bordsur, förgylld brons och glas, Zoodiacen,
Final bid900 SEK
Est500 - 600 SEK
Okänd designer, 1950-tal, vägghylla, teak
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Oppenheimer, Johnny, olja, komposition med fisk
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Dahl, Peter, serigrafi, komposition med kvinna
795
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Morales-Schildt, Mona för Kosta, vas, glas
796
Final bid250 SEK
Est500 - 600 SEK
Johansson, Sven, olja, motiv med båtar
797
Est400 - 500 SEK
Jordglob, Dr Neuse, mellankrigstid, import Svenska Bokhandelscentralen,
798
Final bid1,300 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Bordslampa, metall med blyglasskärm, så kallad Tiffanylampa, Cottex,
799
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Spegel, förgyllt och bemålat trä och stuck, oscariansk, dekor av lagerkvistar samt porträtt av Kronprinsessan (sedermera Drottning) Viktoria under svensk kronprinskrona,
800
Final bid1,700 SEK
Est600 - 800 SEK
Altermann, Horst, olja, parforcejakt,
801
Final bid900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd konstnär, olja, vandrare i vinterskog,
802
Final bid1,900 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Okänd konstnär, olja, mansporträtt,
803
Final bid500 SEK
Est600 - 800 SEK
Schmutzer, Ferdinand, etsning, "Näherin am Fenster"
804
Est200 - 300 SEK
Okänd japansk (?) konstnär, gouache, stilleben,
805
Est600 - 700 SEK
806
Est900 - 1,000 SEK
Nording, William, olja, landskap,
807
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Snusdosa, sköldpadd, 1800-talets mitt,
808
Est500 - 600 SEK
Noteringshäfte, lackarbete och läder, 1800-talets 2 hälft,
809
Est300 - 400 SEK
Rakspegel, bonat trä och krom, 1960-tal,
810
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
811
Est900 - 1,000 SEK
812
Est500 - 600 SEK
813
Final bid450 SEK
Est600 - 800 SEK
814
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Ljusstakar, ett par, silver
815
Ljusstakar, ett par, silver
Final bid700 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Cykel, Crescent Kebne, 24 vxl
816
Cykel, Crescent Kebne, 24 vxl
Final bid2,600 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Wennström, Berndt, olja, I gathörnet
817
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Thomson, AnnaLisa för Uppsala Ekeby, skålfat chamotterat stengods, Spectra,
818
Est400 - 500 SEK
Piedestal, bronserat trä och stuck med dubbla marmorskivor,
819
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Jordglob med invändig belysning, 1900-talets 2 hälft,
820
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK