Loading...

Sommarauktion

Visning:

Fredag 25/6 klockan 11.00 - 14.00, lördag 26/6 klockan 10.00 - 17.00, söndag 27/6 klockan 12.00 - 16.00

Sommarauktion
Closed
Stenqvist, Sylve för Olof Persson (OPE) Jönköping, fåtöljer, 1 par, bonat trä, "Classic",
485
Stenqvist, Sylve för Olof Persson (OPE) Jönköping, fåtöljer, 1 par, bonat trä, "Classic",
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Fartygsmodell, trä och textil,
486
Fartygsmodell, trä och textil,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Fartygsmodell, trä och textil, antagligen Tyskland, 1900-talets början eller första hälft,
487
Fartygsmodell, trä och textil, antagligen Tyskland, 1900-talets början eller första hälft,
Final bid1,300 SEK
Est1,600 - 1,800 SEK
Closed
Okänd indisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden, religiös scen,
488
Okänd indisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden, religiös scen,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd konstnär, olja, båtar på strand,
489
Okänd konstnär, olja, båtar på strand,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Pipa, skuren sjöskum och ben, 1910-20-tal, i form av kvinnohand hållandes kranium,
490
Pipa, skuren sjöskum och ben, 1910-20-tal, i form av kvinnohand hållandes kranium,
Final bidNo bids
Est1,600 - 1,800 SEK
Closed
Armsmycke, silver (?) och smält bärnsten, art-nouveau-stil,
491
Armsmycke, silver (?) och smält bärnsten, art-nouveau-stil,
Final bid1,200 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Luktdosa, silver, så kallad Blekingedosa, 1800-talets slut, oktogonal form, lock med infattad litografi med blommotiv,
492
Luktdosa, silver, så kallad Blekingedosa, 1800-talets slut, oktogonal form, lock med infattad litografi med blommotiv,
Final bid1,500 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Klackring, 8 karat rödguld med emalj, vikt 6 gram,
493
Klackring, 8 karat rödguld med emalj, vikt 6 gram,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Ring, 18 karat vitguld med 2 små diamanter och 3 facettslipade smaragder, vikt 2,5 gram
494
Ring, 18 karat vitguld med 2 små diamanter och 3 facettslipade smaragder, vikt 2,5 gram
Final bid700 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Ring, 23 karat rödguld med 3 åttkantslipade diamanter, vikt 3,3 gram,
495
Ring, 23 karat rödguld med 3 åttkantslipade diamanter, vikt 3,3 gram,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Halskedja med hänge, 18 karat rödguld med 3 pärlor, vikt 3,2 gram
496
Halskedja med hänge, 18 karat rödguld med 3 pärlor, vikt 3,2 gram
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Ring, 18 karat vitguld med 5 åttkantslipade diamanter om totalt 0,15 carat enligt gravyr och 6 navettslipade safirer, vikt 4,8 gram
497
Ring, 18 karat vitguld med 5 åttkantslipade diamanter om totalt 0,15 carat enligt gravyr och 6 navettslipade safirer, vikt 4,8 gram
Final bid1,700 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Closed
Parti smycken, 18 karat rödguld, delvis med pärlor eller stenar, total vikt 14,4 gram
498
Parti smycken, 18 karat rödguld, delvis med pärlor eller stenar, total vikt 14,4 gram
Final bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Closed
Frimurarering, 18 karat rödguld och emalj, vikt 6,8 gram,
499
Frimurarering, 18 karat rödguld och emalj, vikt 6,8 gram,
Final bid2,800 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Closed
Ingenjörsring, 18 karat, röd- och vitguld, vikt 6,1 gram
500
Ingenjörsring, 18 karat, röd- och vitguld, vikt 6,1 gram
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Jonson, Sven, färglito, "Nattens rosor",
501
Jonson, Sven, färglito, "Nattens rosor",
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Jonson, Sven, färglito, "Elegeisk afton",
502
Jonson, Sven, färglito, "Elegeisk afton",
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Jonson, Sven, färglito, "Nattbild",
503
Jonson, Sven, färglito, "Nattbild",
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Olson, Erik, färglito, "Oberoende",
504
Olson, Erik, färglito, "Oberoende",
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Olson, Axel, etsning, "Vit vila".
505
Olson, Axel, etsning, "Vit vila".
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Pipset, bakelit, C A Schwally, Bremen, sekelskiftet 1900,
506
Pipset, bakelit, C A Schwally, Bremen, sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Aftonväska, textil med silverbeslag, 1910-20-tal,
507
Aftonväska, textil med silverbeslag, 1910-20-tal,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd konstnär, olja, empire, 1800-talets början, historiscerande scen,
508
Okänd konstnär, olja, empire, 1800-talets början, historiscerande scen,
Final bidNo bids
Est1,600 - 1,800 SEK
Closed
Stolar, 4 st, gråmålat trä, gustaviansk stil,
509
Stolar, 4 st, gråmålat trä, gustaviansk stil,
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Okänd konstnär, 1800-talets 1 hälft, linjeetsningar, 2 st, handkolorerade; "Veduta dei Antichi Castelli presso Canero" respektiveVeduta Generale delle Isole Borromee",
510
Okänd konstnär, 1800-talets 1 hälft, linjeetsningar, 2 st, handkolorerade; "Veduta dei Antichi Castelli presso Canero" respektiveVeduta Generale delle Isole Borromee",
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Hydman-Vallien,Ulrica, färglito, komposition med kvinna och fåglar,
511
Hydman-Vallien,Ulrica, färglito, komposition med kvinna och fåglar,
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Månsson, Mats, olja, "Flugan X",
512
Månsson, Mats, olja, "Flugan X",
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Qvarsebo, Mikael, blandteknik, komposition,
513
Qvarsebo, Mikael, blandteknik, komposition,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Qvarsebo, Mikael, blandteknik, komposition med kvinnoporträtt, diptyk,
514
Qvarsebo, Mikael, blandteknik, komposition med kvinnoporträtt, diptyk,
Final bid450 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Qvarsebo, Mikael, olja, "Landskap",
515
Qvarsebo, Mikael, olja, "Landskap",
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Gryta, mässing, 1700-tal, rund på 3 koniska ben,
516
Gryta, mässing, 1700-tal, rund på 3 koniska ben,
Final bid450 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Väggspegel, bronserat trä och pastellage, empire, 1800-talets 1 hälft,
517
Väggspegel, bronserat trä och pastellage, empire, 1800-talets 1 hälft,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Gryta, mässing, 1700-tal, rund på 3 koniska ben,
518
Gryta, mässing, 1700-tal, rund på 3 koniska ben,
Final bid600 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Lockask/hänge, polerat musselskal med nysilvermontage, 1800-tal,
519
Lockask/hänge, polerat musselskal med nysilvermontage, 1800-tal,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Spatserkäpp med vapensköld, 1800-tal, trä och horn med mässingsbeslag,
520
Spatserkäpp med vapensköld, 1800-tal, trä och horn med mässingsbeslag,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Vallien, Bertil för Rörstrand, skulptur, glaserat stengods, Lodjur,
521
Vallien, Bertil för Rörstrand, skulptur, glaserat stengods, Lodjur,
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Vallien, Bertil för Rörstrand, skulptur, glaserat stengods, Elefant,
522
Vallien, Bertil för Rörstrand, skulptur, glaserat stengods, Elefant,
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Nylund, Gunnar för Rörstrand, figurin, vitglaserat stengods, guldfasan,
523
Nylund, Gunnar för Rörstrand, figurin, vitglaserat stengods, guldfasan,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Nylund, Gunnar för Rörstrand, figurin, blåglaserat stengods, guldfasan,
524
Nylund, Gunnar för Rörstrand, figurin, blåglaserat stengods, guldfasan,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Westman, Marianne för Rörstrand, skärbräda, porslin, "Picknick",
525
Westman, Marianne för Rörstrand, skärbräda, porslin, "Picknick",
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Stolar, 1 par, skuret och bemålat trä, sengustavianska provinsarbeten, 1800-talets början,
526
Stolar, 1 par, skuret och bemålat trä, sengustavianska provinsarbeten, 1800-talets början,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Puderdosa, sköldpadd och silver, 1920-tal,
527
Puderdosa, sköldpadd och silver, 1920-tal,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Amulett, skuren jade, Kina, Qing antagligen 17-1800-tal,
528
Amulett, skuren jade, Kina, Qing antagligen 17-1800-tal,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Lykta, mässing och glimmer (muskovit), 1800-talets 1 hälft,
529
Lykta, mässing och glimmer (muskovit), 1800-talets 1 hälft,
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Portemonnaie, sköldpadd med inkrusteringar i förgylld metall och silver, Frankrike, 1800-talets slut,
530
Portemonnaie, sköldpadd med inkrusteringar i förgylld metall och silver, Frankrike, 1800-talets slut,
Final bidNo bids
Est800 - 900 SEK
Closed
Jonson, Sven, färglito, "Aniara",
531
Jonson, Sven, färglito, "Aniara",
Final bid1,100 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Mörner, Stellan, färglito, teaterscen,
532
Mörner, Stellan, färglito, teaterscen,
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.