Loading...

Sommarauktion

Visning:

Fredag 25/6 klockan 11.00 - 14.00, lördag 26/6 klockan 10.00 - 17.00, söndag 27/6 klockan 12.00 - 16.00

Sommarauktion
Closed
Brännvinskaraff, klarglas, så kallt "Fyllesvin",
195
Brännvinskaraff, klarglas, så kallt "Fyllesvin",
Final bid500 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Still-McKinney, Nanny för Rihimäen Lasi OY, lykta, glas, "Apollo 1960", design 1970,
196
Still-McKinney, Nanny för Rihimäen Lasi OY, lykta, glas, "Apollo 1960", design 1970,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Väggur, förgyllt trä och stuck, rokokostil,
197
Väggur, förgyllt trä och stuck, rokokostil,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Leksak, litograferad plåt, urverksdriven, Joustra modell 2005,
198
Leksak, litograferad plåt, urverksdriven, Joustra modell 2005,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Leksak, litograferad plåt, urverksdriven, Schuco Motodrill 1006,
199
Leksak, litograferad plåt, urverksdriven, Schuco Motodrill 1006,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Matta, old Hamadan,
200
Matta, old Hamadan,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd svensk designer i Carl Malmstens art, 1910-20-tal, sängramar, 1 par, alm med intarsia, Swedish Grace,
201
Okänd svensk designer i Carl Malmstens art, 1910-20-tal, sängramar, 1 par, alm med intarsia, Swedish Grace,
Final bidNo bids
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Taklampa, bronserad metall med 4, delvis rosatonade glaskupor,
202
Taklampa, bronserad metall med 4, delvis rosatonade glaskupor,
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Mekanisk leksak, litograferad plåt, Karl Arnold, Nürnberg 1950-60-tal, dekor av bi,
203
Mekanisk leksak, litograferad plåt, Karl Arnold, Nürnberg 1950-60-tal, dekor av bi,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Taklampa, glas, Venetiansk stil, 1900-talets 2 hälft,
204
Taklampa, glas, Venetiansk stil, 1900-talets 2 hälft,
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Hydma-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, glas,
205
Hydma-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, glas,
Final bid1,200 SEK
Est1,400 - 1,600 SEK
Closed
Matta, old Persisk,
206
Matta, old Persisk,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Miniatyrkakformar, 11 st, plåt, 1900-talets 1 hälft,
207
Miniatyrkakformar, 11 st, plåt, 1900-talets 1 hälft,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Franck, Kaj för Nuutajärvi/Notsjö, vas, glas, "Usva", modellnummer KF106,
208
Franck, Kaj för Nuutajärvi/Notsjö, vas, glas, "Usva", modellnummer KF106,
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,300 SEK
Closed
Okkolin, Aimo för Rihimäen Laasi OY, vas, glas, "Nimipäivä" (Namnsdag),
209
Okkolin, Aimo för Rihimäen Laasi OY, vas, glas, "Nimipäivä" (Namnsdag),
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Franck, Kaj för Arabia, assietter 4 st, sockerskål med lock samt gräddkanna, porslin,
210
Franck, Kaj för Arabia, assietter 4 st, sockerskål med lock samt gräddkanna, porslin,
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Still-McKinney, Nanny för Rihimäen Lasi OY, skål, uranglas, "Taalari",
211
Still-McKinney, Nanny för Rihimäen Lasi OY, skål, uranglas, "Taalari",
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Lindström, Bengt, färgserigrafi, figurkomposition,
212
Lindström, Bengt, färgserigrafi, figurkomposition,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Wärff, Göran för Kosta, skål, glas,
213
Wärff, Göran för Kosta, skål, glas,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Soffbord, vitlackerat på kromat underrede, ellipsformat,
214
Soffbord, vitlackerat på kromat underrede, ellipsformat,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Thorvaldsen, Bertel för Royal Copenhagen, efter honom, plaketter, 4 st, bisquitporslin,
215
Thorvaldsen, Bertel för Royal Copenhagen, efter honom, plaketter, 4 st, bisquitporslin,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Blomberg, Kjell för Gullaskruf, karaff, grön glasmassa med original mässig/krom stopper,
216
Blomberg, Kjell för Gullaskruf, karaff, grön glasmassa med original mässig/krom stopper,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Pistol, slag- från flintlås, Sverige, 1700-talets mitt, kolv i björk med munbleck av ben och mässingsbeslag, rikt skulpterad kolvkappa,
217
Pistol, slag- från flintlås, Sverige, 1700-talets mitt, kolv i björk med munbleck av ben och mässingsbeslag, rikt skulpterad kolvkappa,
Final bid2,600 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Luktdosa, 18 k rödguld, 1800-talets 1 hälft, slät, urboettformad, invändigt med genombrutet galler med dekor av stjärna, innehåller originalsvamp,
218
Luktdosa, 18 k rödguld, 1800-talets 1 hälft, slät, urboettformad, invändigt med genombrutet galler med dekor av stjärna, innehåller originalsvamp,
Final bid3,000 SEK
Est3,400 - 3,600 SEK
Closed
Golvur, valnöt med intarsia, England, George II, 1700-talets mitt, chippendalekrön,
219
Golvur, valnöt med intarsia, England, George II, 1700-talets mitt, chippendalekrön,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Taklampa, mässing med prismor, gustaviansk stil, 1900-talets början,
220
Taklampa, mässing med prismor, gustaviansk stil, 1900-talets början,
Final bid450 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Salongsstolar, 1 par, svartlackerat trä, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
221
Salongsstolar, 1 par, svartlackerat trä, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Final bidNo bids
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Skrin, trä, allmogearbete, 1800-tal, dekor av karvsnitt,
222
Skrin, trä, allmogearbete, 1800-tal, dekor av karvsnitt,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Toilettedosor 2 par samt nipperfat, silver, empire, 1800-talets 1 hälft, slät modell,
223
Toilettedosor 2 par samt nipperfat, silver, empire, 1800-talets 1 hälft, slät modell,
Final bid1,600 SEK
Est1,600 - 1,800 SEK
Closed
Boj/farledsmarkering, grönmålat trä och glas,
224
Boj/farledsmarkering, grönmålat trä och glas,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Ring, 18 karat vitguld med 1 briljantslipad diamant om 0,18 carat enligt gravyr, vikt 1,9 gram,
225
Ring, 18 karat vitguld med 1 briljantslipad diamant om 0,18 carat enligt gravyr, vikt 1,9 gram,
Final bid800 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Kaffeservis, cirka 25 delar, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst,
226
Kaffeservis, cirka 25 delar, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst,
Final bid1,900 SEK
Est1,400 - 1,800 SEK
Closed
Damejeanne, glas i järnkorg, 1900-talets mitt,
227
Damejeanne, glas i järnkorg, 1900-talets mitt,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Häverö, Bert-Håge, färglito,  Vaxholmsfärja,
228
Häverö, Bert-Håge, färglito, Vaxholmsfärja,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer, 1960-tal, stolar, 4 st, teak,
229
Okänd designer, 1960-tal, stolar, 4 st, teak,
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Häverö, Bert-Håge, färglito,  Waxholm 1,
230
Häverö, Bert-Håge, färglito, Waxholm 1,
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Brännarmunstycke för ogräsbekämpning,
231
Brännarmunstycke för ogräsbekämpning,
Final bid900 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Häverö, Bert-Håge, färglito,  Vaxholmsfärja,
232
Häverö, Bert-Håge, färglito, Vaxholmsfärja,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Häverö, Bert-Håge, färglito,  Vaxholmsfärja,
233
Häverö, Bert-Håge, färglito, Vaxholmsfärja,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Salongsbord med klaffar, mahogny med intarsia, empire, 1800-talets 1 hälft,
234
Salongsbord med klaffar, mahogny med intarsia, empire, 1800-talets 1 hälft,
Final bid500 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Okänd designer, 1960-tal, hyllmöbel, teak, 2 skåpsunderdelar,
235
Okänd designer, 1960-tal, hyllmöbel, teak, 2 skåpsunderdelar,
Final bid1,100 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Byrå, mahogny med mässingslister, skiva i Kolmårdsmarmor,
236
Byrå, mahogny med mässingslister, skiva i Kolmårdsmarmor,
Final bid1,900 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Salongsmöbel, 9 delar, mahogny med (defekt) sidenklädsel, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft,
237
Salongsmöbel, 9 delar, mahogny med (defekt) sidenklädsel, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft,
Final bidNo bids
Est2,600 - 3,000 SEK
Closed
Hougaard, Henning, olja, räv vid gärdesgård,
238
Hougaard, Henning, olja, räv vid gärdesgård,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Damarbetsbord, valnötsrot med intarsia, oscarianskt, 1800-talets 2 hälft, uppfällbar skiva med dekor av fåglar och blommor samt invändig spegel,
239
Damarbetsbord, valnötsrot med intarsia, oscarianskt, 1800-talets 2 hälft, uppfällbar skiva med dekor av fåglar och blommor samt invändig spegel,
Final bid1,300 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Okänd konstnär, möjligen Ryssland, sekelskiftet 1900, skulptur, nysilver på kvartsblock, liggande räv,
240
Okänd konstnär, möjligen Ryssland, sekelskiftet 1900, skulptur, nysilver på kvartsblock, liggande räv,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Toilettespegel med låda, valnöt, högklassigt Stockholmsarbete i rokoko, signerat NS under krona för Nils Sundström, spegelmakare i Stockholm 1754-1781,
242
Toilettespegel med låda, valnöt, högklassigt Stockholmsarbete i rokoko, signerat NS under krona för Nils Sundström, spegelmakare i Stockholm 1754-1781,
Final bid2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Palmqvist, Sven för Orrefors, skål, glas,
243
Palmqvist, Sven för Orrefors, skål, glas,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.