Sommarauktion

Sommarauktion
Est1,600 - 1,800 SEK
Pipset, bakelit, C A Schwally, Bremen, sekelskiftet 1900,
Est800 - 1,000 SEK
Aftonväska, textil med silverbeslag, 1910-20-tal,
Est500 - 600 SEK
Gryta, mässing, 1700-tal, rund på 3 koniska ben,
Final bid450 SEK
Est600 - 800 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid600 SEK
Est600 - 800 SEK
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Puderdosa, sköldpadd och silver, 1920-tal,
Est500 - 600 SEK
Amulett, skuren jade, Kina, Qing antagligen 17-1800-tal,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Lykta, mässing och glimmer (muskovit), 1800-talets 1 hälft,
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Est800 - 900 SEK
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Bricka, Philite (bakelit), Philips, Holland, 1930-tal,
Est200 - 300 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Gorånjärn, smide, 1800-tal,
Gorånjärn, smide, 1800-tal,
Est200 - 300 SEK
Ordförandeklubba, svärtat trä med silvermontage,
Final bid450 SEK
Est300 - 400 SEK
Märlspikar, 10 st, järn respektive trä,
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd designer, 1960-70-tal, smink/toilettespegel, fur,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Takampel, alabaster med förgyllda bronsbeslag,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Lindberg, Stig för Gustavsberg, kaffekoppar med fat och assietter skålar mm, ornamin, 'Balett',
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est700 - 800 SEK
Piedestal, bronserat trä och stuck,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Dosa, mässing, 1800-talets 1 hälft, oval, bukig,
Est300 - 400 SEK
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin/ljusstake, blåglaserat stengods, fågel,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Final bid500 SEK
Est700 - 800 SEK
Flugfiskespö med rulle, trä med mässingsdetaljer, sekelskiftet 1900,
Est500 - 600 SEK
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Ander, Gunnar för Ystad Metall, kandelaber till 6 ljus,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Golvur, mahogny, 1800-talets mitt eller 2 hälft,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Mekanisk leksak, hårdplast och metall, Japan, omkring 1960.
Est1,300 - 1,400 SEK
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Fartygsmodell, delvis bemålat trä och textil, kustseglare,
Est600 - 700 SEK
Födelsedagskaravan, bemålat trä, Toys Pure,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Laterna Magica, metall och trä, 1900-talets början,
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est300 - 400 SEK
Kristiansson, Uno och Östen för Luxus, Vittsjö, bordsspegel, ek och stål, modell 402,
Final bid6,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Piedestal, bronserat trä och stuck med dubbla marmorskivor,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Ljusstakar, 1 par, nysilver, nyrokoko, 1800-talets slut,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Barnstol, böjträ, Fischel, Frankrike, 1900-talets början,
Est400 - 500 SEK
Okänd designer, väggspegel, teak,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Golfbag med klubbor,
Golfbag med klubbor,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Digitalkamera, Canon EOS M,
Digitalkamera, Canon EOS M,
Final bid800 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Schildt, Sebastian för Firma Svenskt Tenn, kanna, högglanspolerat tenn,
Final bid900 SEK
Est900 - 1,000 SEK