Sommarauktion
Lowest lot number
- MöblerClear filters
935
Matgrupp, 7 delar, grålackerat och bronserat trä, sengustaviansk stil, Alsterbro Möbeltillverkning, 1900-talets mitt,
Final bid1,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
936
Soffgrupp, 3 delar, skuren valnöt, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, soffa samt 2 armstolar,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
937
Soffbord, valnöt, nyrokoko, 1900-talets mitt,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
938
Snedklaffsekretär, lackerat trä, 1900-talets 2 hälft, målad blomdekor,
Est600 - 700 SEK
940
Dragkista, skuren ek, Nordtyskland, Louis XVI, 1700-talets slut,
Final bid700 SEK
Est500 - 600 SEK
941
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, matbord med klaffar, alm och bok,
Est600 - 700 SEK
942
Okänd designer, soffbord, ek på metallben,
Est200 - 300 SEK
944
Armstol, skuren och bonad ek, Louis XXV,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
945
Est500 - 600 SEK
946
Armstol, valnöt och valnötsrot, 1800-talets mitt,
Est500 - 600 SEK
947
Soffgrupp, 6 delar, lackerat och bronserat trä, rokokostil, 1900-talets mitt,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
948
Lampbord, mahogny med grön, läderklädd skiva,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
949
Piedestal, bronserat trä och stuck med dubbla skivor i Kolmårdsmarmor,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
950
Bord, palisander med bronsbeslag, rokokostil, 1900-talets mitt,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
951
Byrå. palisander med intarisadekor och bronsbelsag, skiva i breccia,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
952
Salongsbord med klaffar, mahogny med brun, läderklädd skiva, 1900-talets 2 hälft,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
954
Skåp, lackerat trä, 1900-talets början,
Est200 - 300 SEK
955
Fåtölj, skuren valnöt med stoppad klädsel, nyrokoko, 1800-talets slut,
Est400 - 500 SEK
956
Hörnskåp, mahogny, senempire, 1800-talets mitt,
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
957
Byrå, mahogny med intarsia och brokig marmorskiva, 1900-talets 2 hälft,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
960
Skåp, skuret och bemålat trä, allmogearbete, 1700-talets slut,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
980
Ekselius, Karl Erik för JO Carlsson (JOC), Vetlanda, armstolar, 1 par,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
986
Skåp, grålackerat trä med svartlackerad topp, gustaviansk stil, 1800-tal,
Final bid3,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
1027
Okänd designer, matbord med 2 iläggsskivor, valnöt,
Final bid800 SEK
Est200 - 300 SEK
1063
Est1,100 - 1,200 SEK