Loading...

Sommarauktion

Visning:

Fredag 25/6 klockan 11.00 - 14.00, lördag 26/6 klockan 10.00 - 17.00, söndag 27/6 klockan 12.00 - 16.00

Sommarauktion
Closed
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Anna",
402
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Anna",
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Calder, Alexander, litograferad poster, "Crags and Critters Dance", Galerie Maeght Paris 1975,
443
Calder, Alexander, litograferad poster, "Crags and Critters Dance", Galerie Maeght Paris 1975,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Taipaleenmäki, Jussi, pastell, komposition,
446
Taipaleenmäki, Jussi, pastell, komposition,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd kinesisk konstnär, 1900-talets 1 hälft, akvarell med collage av frimärksklipp,
464
Okänd kinesisk konstnär, 1900-talets 1 hälft, akvarell med collage av frimärksklipp,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Wallin, Gunnar, blandteknik, skämtteckning med förklarande text,
468
Wallin, Gunnar, blandteknik, skämtteckning med förklarande text,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd indisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden, religiös scen,
488
Okänd indisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden, religiös scen,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd konstnär, olja, båtar på strand,
489
Okänd konstnär, olja, båtar på strand,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Jonson, Sven, färglito, "Nattens rosor",
501
Jonson, Sven, färglito, "Nattens rosor",
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Jonson, Sven, färglito, "Elegeisk afton",
502
Jonson, Sven, färglito, "Elegeisk afton",
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Jonson, Sven, färglito, "Nattbild",
503
Jonson, Sven, färglito, "Nattbild",
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Olson, Erik, färglito, "Oberoende",
504
Olson, Erik, färglito, "Oberoende",
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Olson, Axel, etsning, "Vit vila".
505
Olson, Axel, etsning, "Vit vila".
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd konstnär, olja, empire, 1800-talets början, historiscerande scen,
508
Okänd konstnär, olja, empire, 1800-talets början, historiscerande scen,
Final bidNo bids
Est1,600 - 1,800 SEK
Closed
Okänd konstnär, 1800-talets 1 hälft, linjeetsningar, 2 st, handkolorerade; "Veduta dei Antichi Castelli presso Canero" respektiveVeduta Generale delle Isole Borromee",
510
Okänd konstnär, 1800-talets 1 hälft, linjeetsningar, 2 st, handkolorerade; "Veduta dei Antichi Castelli presso Canero" respektiveVeduta Generale delle Isole Borromee",
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Hydman-Vallien,Ulrica, färglito, komposition med kvinna och fåglar,
511
Hydman-Vallien,Ulrica, färglito, komposition med kvinna och fåglar,
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Månsson, Mats, olja, "Flugan X",
512
Månsson, Mats, olja, "Flugan X",
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Qvarsebo, Mikael, blandteknik, komposition,
513
Qvarsebo, Mikael, blandteknik, komposition,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Qvarsebo, Mikael, blandteknik, komposition med kvinnoporträtt, diptyk,
514
Qvarsebo, Mikael, blandteknik, komposition med kvinnoporträtt, diptyk,
Final bid450 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Qvarsebo, Mikael, olja, "Landskap",
515
Qvarsebo, Mikael, olja, "Landskap",
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Jonson, Sven, färglito, "Aniara",
531
Jonson, Sven, färglito, "Aniara",
Final bid1,100 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Mörner, Stellan, färglito, teaterscen,
532
Mörner, Stellan, färglito, teaterscen,
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Olsson Hagalund, Olle, färglito, kvinna med undulater,
533
Olsson Hagalund, Olle, färglito, kvinna med undulater,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Olson, Axel, färgetsning, surrealistisk strandbild,
534
Olson, Axel, färgetsning, surrealistisk strandbild,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd fransk konstnär, olja, stadsbild med CV2:a,
535
Okänd fransk konstnär, olja, stadsbild med CV2:a,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Rasmussen, Aage, olja, fiskemarknad på Gammel Strand, Köpenhamn,
547
Rasmussen, Aage, olja, fiskemarknad på Gammel Strand, Köpenhamn,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd kinesisk konstnär, sekelskiftet 1900, gouache på siden,
557
Okänd kinesisk konstnär, sekelskiftet 1900, gouache på siden,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Litografi, handkolorerad, 1800-talets 1 hälft, "Fader Bergström",
559
Litografi, handkolorerad, 1800-talets 1 hälft, "Fader Bergström",
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Matta, Roberto, färgetsning, "8 am", ur serien "L'arc, obscure des heures",
571
Matta, Roberto, färgetsning, "8 am", ur serien "L'arc, obscure des heures",
Final bid3,600 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Matta, Roberto, färgetsning, "10 am", ur serien "L'arc, obscure des heures",
572
Matta, Roberto, färgetsning, "10 am", ur serien "L'arc, obscure des heures",
Final bid4,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Okänd konstnär, olja, sydländsk hamnbild,
612
Okänd konstnär, olja, sydländsk hamnbild,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Olsson, Annmari, akvarell, "Det dolda rummet",
645
Olsson, Annmari, akvarell, "Det dolda rummet",
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Wiedh, Leonard, oljemålningar, 1 par, kustparti i storm respektive flicka vid vattendrag,
651
Wiedh, Leonard, oljemålningar, 1 par, kustparti i storm respektive flicka vid vattendrag,
Final bid800 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Nyström, Christer, akvarell med täckvitt, Italiensk fönsterutsikt,
654
Nyström, Christer, akvarell med täckvitt, Italiensk fönsterutsikt,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Wesselhöft, Birthe, olja, höns,
655
Wesselhöft, Birthe, olja, höns,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Beerson, Andy (Anders Hansson), färgserigrafi, Bat-Chaplin,
656
Beerson, Andy (Anders Hansson), färgserigrafi, Bat-Chaplin,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Benard, Robert, kopparstick, 5 st med förklarande texter, Chaudronnier, Boursier, Coffretier, Malletier samt Bahutier,
660
Benard, Robert, kopparstick, 5 st med förklarande texter, Chaudronnier, Boursier, Coffretier, Malletier samt Bahutier,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Rathsman, Siri, färglito, komposition,
663
Rathsman, Siri, färglito, komposition,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Linderholm, Lena A, färglito,
666
Linderholm, Lena A, färglito,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Höglund, Karl, färglito, sommarvals,
669
Höglund, Karl, färglito, sommarvals,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Qvarsebo, Mikael, olja, "Abstraktion"
670
Qvarsebo, Mikael, olja, "Abstraktion"
Final bid800 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Rex, Göte, olja, blomsterhandel,
671
Rex, Göte, olja, blomsterhandel,
Final bid800 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Papart, Max, färglito, komposition,
676
Papart, Max, färglito, komposition,
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Olson, Axel, färglito, Harlekin,
679
Olson, Axel, färglito, Harlekin,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Olson, Axel, färglito, Harlekin,
691
Olson, Axel, färglito, Harlekin,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Nielsen, Heinrich, olja, landskap från Husum,
698
Nielsen, Heinrich, olja, landskap från Husum,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Stoopendahl, Mosse, olja, bofinkar i träd,
702
Stoopendahl, Mosse, olja, bofinkar i träd,
Final bid2,600 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, duellscen,
703
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, duellscen,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Broderi med metallapplikationer, 1900-talets 2 hälft, häst med ryttare, etikett från Art Forum Singapore,
705
Broderi med metallapplikationer, 1900-talets 2 hälft, häst med ryttare, etikett från Art Forum Singapore,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.