Sommarauktion

Sommarauktion
Est10,000 - 12,000 SEK
Pianobelysning, patinerad brons, 1910-20-tal,
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Lampfot, skuret och förgyllt trä, dekor av ananas,
Final bid2,200 SEK
Est400 - 500 SEK
Golvlampa, mässing med bärnstensfärgat glas, renässansstil, 1900-talets början,
Final bid1,000 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Golvlampa, mässing, 1900-talets 1 hälft, fot tillverkad av fartygspropeller,
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid600 SEK
Est200 - 300 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 600 SEK
Taklampa, bronserad metall med 4, delvis rosatonade glaskupor,
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Taklampa, glas, Venetiansk stil, 1900-talets 2 hälft,
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Taklampa, mässing med prismor, gustaviansk stil, 1900-talets början,
Final bid450 SEK
Est600 - 800 SEK
Taklampa, förgylld metall med prismor, modern tillverkning,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Reklamskylt, aluminium och glas, REVOX, 1970-80-tal,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Takkrona till 5 ljus, mässing med prismor, empirestil,
Final bid800 SEK
Est600 - 800 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd designer, för Royal Copenhagen, lampa, porslin med mässingsmontage, 1900-talets mitt,
Est500 - 600 SEK
Okänd designer, bordslampor, 1 par, teak, linneskärmar från Himla,
Est300 - 400 SEK
Takampel, alabaster med förgyllda bronsbeslag,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Fagerlund, Carl för Orrefors, bordslampa, glas med metallmontage,
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Okänd designer, 1900-talets början, skrivbordslampa, brons,
Est300 - 400 SEK
Est500 - 600 SEK
Okänd designer för IKEA, taklampa, vit plast,
Est200 - 300 SEK
Oljelampa (?), mässing, Indo-persisk, sekelskiftet 1900,
Est500 - 600 SEK
Bordsfotogenlampa, serpenstinsten, mässing och glas, sekelskiftet 1900,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Okänd designer, bordslampor, 1 par, glas, art-déco, 1920-tal,
Final bid1,300 SEK
Est600 - 700 SEK
Okänd designer för Laholmskeramik, bordslampa
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Ahlström, Stig, Kock, Clas & Bylund, Lars för Ateljé Lyktan, Åhus, golvlampa, svart resp vitlackerad metall, Skarabé,
Final bid600 SEK
Est600 - 800 SEK
Schou, Werner, taklampa, mässing, "Coronell Elektro"
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Est200 - 300 SEK
Bordslampa, metall med blyglasskärm, så kallad Tiffanylampa, Cottex,
799
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, möjligen Koch & Löwy för OMI, golvlampa, krom och svartlackerad metall,
839
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Golvlampfot, bonad ek och mässing,
840
Est200 - 300 SEK
855
Final bid700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
875
Final bid4,000 SEK
Est4,600 - 5,000 SEK
924
Est1,100 - 1,200 SEK
976
Est400 - 500 SEK
Okänd designer, 1900-talets mitt, taklampa, krom med textilklädd skärm,
981
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Golvlampa, trä och mässing, 1950-tal, Eskilstuna Elektriska AB,
999
Final bid1,300 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Takkrona, mässing med prismor,
1035
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Taklampa, bronserad metall och textil med 3 bemålade glaskupor,
1037
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Takampel, delvis patinerad mässing,
1038
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd designer för The Daylight Company, London, arbetsbelysning, krom,
1053
Est200 - 300 SEK
1062
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK