Loading...

Aprilauktion

Aprilauktion söndagen den 25/4 klockan 16.00


Visning:

Fredag 23/4 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 24/4 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 25/4 klockan 12.00 - 15.45

Aprilauktion
Closed
Nattygsbord, 1 par, vitlackerat trä, 1930-40-tal,
97
Nattygsbord, 1 par, vitlackerat trä, 1930-40-tal,
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Taklampa, koppar med frostad glaskupa, 1920-tal,
98
Taklampa, koppar med frostad glaskupa, 1920-tal,
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, lampa vitlackerad plåt, modell PH5,
99
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, lampa vitlackerad plåt, modell PH5,
Final bid900 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Okänd svensk modernist, olja, komposition, 1900-talets mitt,
100
Okänd svensk modernist, olja, komposition, 1900-talets mitt,
Final bid600 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Percy, Arthur för Gefle, ytterfoder, 1 par, flintgods,
101
Percy, Arthur för Gefle, ytterfoder, 1 par, flintgods,
Final bid500 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
 Shayer, William J Junior, akvatinter 2 st, "Dead Beat" respektive "Gone Away",
102
Shayer, William J Junior, akvatinter 2 st, "Dead Beat" respektive "Gone Away",
Final bidNo bids
Est600 - 800 SEK
Closed
Ranney, Elaine, akryl, "Spring Day",
103
Ranney, Elaine, akryl, "Spring Day",
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Mayer, Auguste Etienne François litografier, 3 st, Karlskronamotiv,
104
Mayer, Auguste Etienne François litografier, 3 st, Karlskronamotiv,
Final bidNo bids
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Malmsten, Carl för Bodafors, matbord med 3 fanérade iläggsskivor, mahogny, "Herrgården"
105
Malmsten, Carl för Bodafors, matbord med 3 fanérade iläggsskivor, mahogny, "Herrgården"
Final bid2,000 SEK
Est2,600 - 3,000 SEK
Closed
Malmsten, Carl, matsalsstolar, 4 st, lackerat trä, "Vardags",
106
Malmsten, Carl, matsalsstolar, 4 st, lackerat trä, "Vardags",
Final bid1,300 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Malmsten, Carl för Åtvidaberg, bokskåp, så kallad "Sekreteraremöbel", bonad ek med metallbeslag,
107
Malmsten, Carl för Åtvidaberg, bokskåp, så kallad "Sekreteraremöbel", bonad ek med metallbeslag,
Final bid4,800 SEK
Est3,600 - 4,000 SEK
Closed
Bok, Smith, W H B, "Small arms of the world", 9 upplagan 1969,
108
Bok, Smith, W H B, "Small arms of the world", 9 upplagan 1969,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Parti metall, mestadels Just Andersen; skrivställ, 2 + 1 ljusstake Just samt kandelaber mässing, okänd designer
109
Parti metall, mestadels Just Andersen; skrivställ, 2 + 1 ljusstake Just samt kandelaber mässing, okänd designer
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer i Alvar Aaltos art, barnstolar, 1 par, böjträ,
110
Okänd designer i Alvar Aaltos art, barnstolar, 1 par, böjträ,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Tryckstämpel för batik, skuren ek, 1800-tal, Paisleymönstrad,
111
Tryckstämpel för batik, skuren ek, 1800-tal, Paisleymönstrad,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Modelljärnvägssats, LGB 70420 - Lehmann Oil Startset,
112
Modelljärnvägssats, LGB 70420 - Lehmann Oil Startset,
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Kakelugnsmodell för Metatabletter, koppar och mässing,
113
Kakelugnsmodell för Metatabletter, koppar och mässing,
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Reklamskylt, aluminium och glas, REVOX, 1970-80-tal,
114
Reklamskylt, aluminium och glas, REVOX, 1970-80-tal,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, taklampa, glas och mässing,
115
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, taklampa, glas och mässing,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Modelljärnvägssats, Piko Modern Trains and Modern Buildings, nummer 37100
116
Modelljärnvägssats, Piko Modern Trains and Modern Buildings, nummer 37100
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Alberius, Olle för Rörstrand, mat- och kaffeservis, cirka 50 delar, porslin, "Taffel",
117
Alberius, Olle för Rörstrand, mat- och kaffeservis, cirka 50 delar, porslin, "Taffel",
Final bid900 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Ljusstake, tenn, barock, 16-1700-tal, rund form med räfflad stam,
118
Ljusstake, tenn, barock, 16-1700-tal, rund form med räfflad stam,
Final bid7,500 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Lindberg, Stig för Gustavsberg, vas, vitglaserat stengods med silverdekor, "Grazia",
119
Lindberg, Stig för Gustavsberg, vas, vitglaserat stengods med silverdekor, "Grazia",
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Vallien, Bertil för Kosta Boda, vinglas, 11 st, 'Chateau',
120
Vallien, Bertil för Kosta Boda, vinglas, 11 st, 'Chateau',
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Leksak, bemålat trä, ledad, BRIO, 1950-60-tal,
121
Leksak, bemålat trä, ledad, BRIO, 1950-60-tal,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, miniatyrvas, harpälsglaserat stengods,
122
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, miniatyrvas, harpälsglaserat stengods,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Thorhauge, Niels Henrik, soffbord, palisander med kakelplattor,
123
Thorhauge, Niels Henrik, soffbord, palisander med kakelplattor,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd indisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden, religiös scen,
124
Okänd indisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden, religiös scen,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Ljusstakar, 1 par, patinerad brons, empirestil, 1900-talets 2 hälft,
125
Ljusstakar, 1 par, patinerad brons, empirestil, 1900-talets 2 hälft,
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Karott, tenn, 17-1800-tal, profilerat med dekor av knäckar,
126
Karott, tenn, 17-1800-tal, profilerat med dekor av knäckar,
Final bid700 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Sosnovskij, Arsenij Petrovich, olja, kustlandskap med båtar,
127
Sosnovskij, Arsenij Petrovich, olja, kustlandskap med båtar,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Vas, porslin, Kutani, Japan, Meiji-Taishô,
128
Vas, porslin, Kutani, Japan, Meiji-Taishô,
Final bid500 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Kåsa, kompositionstenn, runt med snäckformad hänkel, 1800-talets 1 hälft,
129
Kåsa, kompositionstenn, runt med snäckformad hänkel, 1800-talets 1 hälft,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Bojan, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, dekor av fåglar samt skrivtecken i famille-rose-färger och sepia,
130
Bojan, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, dekor av fåglar samt skrivtecken i famille-rose-färger och sepia,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Klintz, Joachim, egen verkstad, hänge med kedja, silver, dekor av facettslipad bergkristall (?),
131
Klintz, Joachim, egen verkstad, hänge med kedja, silver, dekor av facettslipad bergkristall (?),
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Hagberg, Marianne och Knut för IKEA, fåtöljer, 1 par, svart läderklädsel på stålställning, "Klappsta",
132
Hagberg, Marianne och Knut för IKEA, fåtöljer, 1 par, svart läderklädsel på stålställning, "Klappsta",
Final bid1,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, dockservis, 6 delar, glaserat stengods, "Pyret" (Pyro Brun),
133
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, dockservis, 6 delar, glaserat stengods, "Pyret" (Pyro Brun),
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Häggbom,Rolf  och Lalander, Helénè / Bernadotte & Björn Industridesign A/S för Husqvarna Borstfabrik AB, tillbringare med lock,
134
Häggbom,Rolf och Lalander, Helénè / Bernadotte & Björn Industridesign A/S för Husqvarna Borstfabrik AB, tillbringare med lock,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Pistol, slag- från flintlås, 1800-tal,
135
Pistol, slag- från flintlås, 1800-tal,
Final bid2,400 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Cazaux, Édouard för Degué, tillskriven, taklampa, gjutet och frostat glas, art-déco, omkring 1930, montage i smide i Louis Majorelles art,
136
Cazaux, Édouard för Degué, tillskriven, taklampa, gjutet och frostat glas, art-déco, omkring 1930, montage i smide i Louis Majorelles art,
Final bidNo bids
Est6,000 - 7,000 SEK
Closed
Okänd designer för Lindlöfs Interiör, fåtöljer, 1 par, böjträ med rottingklädsel,
137
Okänd designer för Lindlöfs Interiör, fåtöljer, 1 par, böjträ med rottingklädsel,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Møller, Niels för J L Møller, stol, teak med svart läderklädd sits, modell 75, design 1954,
138
Møller, Niels för J L Møller, stol, teak med svart läderklädd sits, modell 75, design 1954,
Final bid450 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Köksö/bänk på hjul, fur, 1900-talets slut,
139
Köksö/bänk på hjul, fur, 1900-talets slut,
Final bid300 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Nordenskjöld, Gerd, olja, Blomfantasi,
140
Nordenskjöld, Gerd, olja, Blomfantasi,
Final bid1,600 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Lock till transportlåda för galoscher, trä, "Viskafors Galoscher äro de bästa"
141
Lock till transportlåda för galoscher, trä, "Viskafors Galoscher äro de bästa"
Final bid500 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Faskinkniv M/1848 med balja,
142
Faskinkniv M/1848 med balja,
Final bid800 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Mauserbajonett i balja, spansk M/1913,
143
Mauserbajonett i balja, spansk M/1913,
Final bid700 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Bajonett med balja och bärläder, WWII, tysk M/K98, klingan stämplad WKC för Weyersberg, Kirschbaum & Cie,
144
Bajonett med balja och bärläder, WWII, tysk M/K98, klingan stämplad WKC för Weyersberg, Kirschbaum & Cie,
Final bid800 SEK
Est600 - 800 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.