Aprilauktion söndagen den 25/4 klockan 16.00

Fredag 23/4 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 24/4 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 25/4 klockan 12.00 - 15.45

Jönsson, Bernard, bonad, olja på duk, serafer,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Malbon, William, olja, stilleben med mörtar,
Final bid5,500 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Paraplyställ, svartlackerat gjutjärn, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft, dekor av vapentroféer, vapensköldar mm,
Final bid1,700 SEK
Est1,400 - 1,600 SEK
Skulptur, glaserat stengods, stående häst,
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Armstol, svarvad ek med flätad sits, 16-700-tal,
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Lockstop, tenn, slätt, cylindriskt, lock med medaljong förställande Oskar II,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Mycket stort parti, delvis äldre mynt, Sverige och utland,
Final bid700 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Tvättbalja, koppar på smidesställning, sekelskiftet 1900,
Final bid500 SEK
Est300 - 400 SEK
Lockstop, koniskt med bandad dekorlock med infattade medaljong med Karls XIV Johan porträtt,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Vitrin för broderigarn, "Clark's Anchor", England sekelskiftet 1900,
Final bid800 SEK
Est500 - 600 SEK
Mortel med stöt, brons, 17-1800-tal,
Est400 - 500 SEK
Gunghäst, skuret och bemålat trä, möjligen Gemla, 1900-talets början,
Final bid600 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Spegel, bemålat och förgyllt trä, empire, 1800-talets 1 hälft,
Final bid900 SEK
Est400 - 500 SEK
Byrå, bemålat och förgyllt trä, empirestil, 1900-talets 1 hälft,
Final bid1,900 SEK
Est300 - 400 SEK
Väggskåp, bemålat och förgyllt trä, empirestil, 1900-talets 1 hälft,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Blomster/altanbord, svartlackerad smide med frostad glasskiva,
Final bid600 SEK
Est300 - 400 SEK
Brickbord med lös bricka, så kallat Butlers Tray, mahogny,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Brickbord med lös bricka, så kallat Butlers Tray, valnöt,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
The/blomsterbord, mahogny med mässingsskiva, 1800-talets slut,
Final bid1,100 SEK
Est500 - 600 SEK
Stackelberg, Elsa för Fri Form, trädgårdsstolar, 6 st, aluminum med svart nylonklädsel,
Final bid6,000 SEK
Est7,000 - 8,000 SEK
Okänd dansk designer, satsbord, 3 st, palisander med kakelplattor,
Est500 - 600 SEK
Byrå, mahogny med intarsia och mässingsbeslag, 1900-talets 2 hälft,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Hövdingestol, läderklätt trä och växtfibrer,
Final bid450 SEK
Est600 - 700 SEK
Okänd designer för Asea Belysning, 1950-60-tal, taklampa, krom med dubbla, vita glaskupor,
Final bid900 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Okänd designer för IKEA, matta, röd, handtuftad ull, "PS",
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Spegellampett, skuret och förgyllt trä, gustaviansk stil,
Est1,000 - 1,200 SEK
Okänd konstnär, olja på siden(?)väv, herarnas Tillbedjan,
Est1,200 - 1,500 SEK
Olje/vattenkannor, 2 st, mässing, 1900-talets 1 hälft,
Est700 - 800 SEK
Skålfat, 2 st, glaserat lergods, möjligen Varberg, 1800-talets mitt,
Final bid900 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer, 1980-tal, stolar, 10 st, rostfritt stål med svart läderklädsel,
Final bid1,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Okänd konstnär, skeppsmodell, skuret och bemålat trä, segelfartyg,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Halvmodel, skret trä, "Endeavour", monterad på platta,
Est700 - 800 SEK
Balansvåg, trä och mässing, modern tillverkning,
Final bid600 SEK
Est300 - 400 SEK
Matta, old Ghom silke,
Matta, old Ghom silke,
Final bid2,600 SEK
Est1,400 - 1,600 SEK
Qvarsebo, Mikael, litografi, trollslända,
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Okänd konstnär, skulptur/relief, bemålat trä och massa, dekor av masker,
Final bid900 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, pokalglas, bemålat glas,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Timglas på ställning, svarvat trä och mässing, moden tillverkning,
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
Arm/skrivbordsstol, bonad ek med grön läderklädsel,
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Hallbänk, ek, Sydfrankrike, 1800-tal,
Final bid1,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Snedklaffsekretär, mahogny med mässingsbeslag, engelsk stil, 1900-talets 2 hälft,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Elbas, Toby by Tobias
Elbas, Toby by Tobias
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Elgitarr, Epiphone Explorer,
Elgitarr, Epiphone Explorer,
Final bid1,600 SEK
Est500 - 600 SEK
Armstol, skuret, svartlackerat och förgyllt trä,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Buck, Erik antagligen för Oddense Maskinsnedkeri A-S, stolar, 4 st, bonat trä, 1950-60-tal,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Strand, Christina & Hvass, Niels för Cane-Line, Danmark, utestolar, 1 par, lackerad metall och vävd syntetfiber,
Final bid1,300 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Okänd designer för Ilsalestalon Mattolutomo, Kaukaba, Finland, matta, rölakan,
Est1,000 - 1,200 SEK