Aprilauktion söndagen den 25/4 klockan 16.00

Fredag 23/4 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 24/4 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 25/4 klockan 12.00 - 15.45

Est400 - 500 SEK
Mekanisk leksak, hårdplast och metall, Japan, omkring 1960.
Est1,800 - 2,000 SEK
Golvur, mahogny, 1800-talets mitt eller 2 hälft,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Skulptur, soapstone, Kina, 18-1900-tal, Shoulao,
Est500 - 600 SEK
Claesson, Ilse för Rörstrand, vas, glaserat flintgods,
Est400 - 500 SEK
Salongsbord, mahogny, oscarianskt, 1800-talets 2 hälft,
Est200 - 300 SEK
Henriksen, William, olja, italiensk innergård,
Est500 - 600 SEK
Okänd konstnär, olja, sydländsk hamnbild,
Est200 - 300 SEK
Wanscher, Ole för P Jeppesens möbelfabrik, matbord, mahogny, Rungstedlund,
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Damm, Carl Olof, egen verkstad, Borgholm, skulptur, stengods, fiskekutter,
Est600 - 700 SEK
Final bid450 SEK
Est600 - 700 SEK
Applicquer till 3 ljus, 1 par, förgylld brons, Louis XIV-stil, 1800-talets 2 hälft,
Final bid2,000 SEK
Est2,600 - 3,000 SEK
Takkrona till 4 ljus, förgylld brons, empirestil, 1800-talets 2 hälft, dekor av vädurshuvuden, akantus mm,
Final bid1,500 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Est600 - 800 SEK
Ram till brasskärm, förgylld metall. empirestil, 1800-talets 2 hälft, dekor av maskaroner, delfiner mm,
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
O'Klein, Boris, färgakvatint, "Comme mon Maître", ur serien "Dirty dogs of Paris",
Final bid800 SEK
Est700 - 800 SEK
Okänd konstnär, blyerts, utsikt mot Mölle med Kullen i fonden,
Est300 - 400 SEK
Okänd konstnär, olja, 1800-talets 1 hälft, porträtt av man i uniform, möjligtvis medlem av danska släkten (von ) Haffner,
Final bid1,000 SEK
Est600 - 700 SEK
Thorsson, Nils för Aluminia, fruktservis, 10 delar, flintgods, Bellona,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Skåp med vitrinöverdel, Danmark eller Nordtyskland Louis XVI, sekelskiftet 1800, inredning med bland annat skedholkar
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Okänd konstnär, olja, italiensk (?) pojke på strand,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Est200 - 300 SEK
Okänd konstnär, färgserigrafi med guldtryck, komposition,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Olsson, Annmari, akvarell, "Det dolda rummet",
Est200 - 300 SEK
Samovar, pläter, Louis XVI, sekelskiftet 1800,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Bok, Svensson, Barbro & Wahlgren, Anna, Lill Babs "Hon är jag",
Est200 - 300 SEK
Böcker; Hein, Piet (pseudonym Kumbel Kumbell), GRUK 2,3,4,6,9 samt 10,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Visitkortsetui, vitmetall, jugend, 1900-talets början, dekor av kvinna och stiliserad växtlighet,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est200 - 300 SEK
Wiinblad, Björn för Nymölle, parti månadsplaketter/underlägg, fajans, 16 st,
Final bid500 SEK
Est500 SEK
Kannor med lock, 3 st, porslin, 1800-tal, polykrom och förgylld dekor,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Knappar, 10 st, silver, Danmark, 1700-talets 2 hälft, graverad blomdekor,
Final bid1,700 SEK
Est300 - 400 SEK
Thorsson, Nils för Teneragruppen/Aluminia, vas, fajans,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, Halmstadmotiv,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, kortspel,
Final bid700 SEK
Est500 - 600 SEK
Qvarsebo, Mikael, färgserigrafi, komposition,
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Engberg, Peter, färglito, "Kedjehus"
Final bid1,000 SEK
Est700 - 800 SEK
Zielecki, Jan, färglito, surrealistisk komposition,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Kaffeservis, 39 delar, porslin, B&G Blå Mås med guldkant,
Est1,200 - 1,400 SEK
Okänd fransk konstnär, sekelskiftet 1900, pastell, flodlandskap med vindmölla,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Gate, Simon för Orrefors, skål, kristall, 'Tusen fönster',
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Rosengren, Jean, olja, skånskt landskap med lantgård,
Est200 - 300 SEK