Loading...

Aprilauktion

Aprilauktion söndagen den 25/4 klockan 16.00


Visning:

Fredag 23/4 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 24/4 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 25/4 klockan 12.00 - 15.45

Aprilauktion
Closed
Bajonett i balja, M/1915 för karbin m/1894-14 samt kpist m/1945C,
145
Bajonett i balja, M/1915 för karbin m/1894-14 samt kpist m/1945C,
Final bid1,600 SEK
Est500 - 800 SEK
Closed
Bajonett i balja M/1965 för AK4,
146
Bajonett i balja M/1965 för AK4,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Industribelysning, metall och glas, Polen, 1900-talets 2 hälft,
147
Industribelysning, metall och glas, Polen, 1900-talets 2 hälft,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Stereoskopiska glasplåtar, 10 st, WWI,
148
Stereoskopiska glasplåtar, 10 st, WWI,
Final bid500 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Okänd designer för Stouby, soffa, 3-sits, bonad bok med rutig, helstoppad textilklädsel,
149
Okänd designer för Stouby, soffa, 3-sits, bonad bok med rutig, helstoppad textilklädsel,
Final bid900 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd konstnär, akvareller, 2 st, Marstrandsmotiv,
150
Okänd konstnär, akvareller, 2 st, Marstrandsmotiv,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Stenqvist, Sylve för Olof Persson (OPE) Jönköping, fåtöljer, 1 par, bonat trä, "Classic",
151
Stenqvist, Sylve för Olof Persson (OPE) Jönköping, fåtöljer, 1 par, bonat trä, "Classic",
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Okänd designer (möjligen Paolo Piva) för B&B Italia, soff/matbord, brännlackerad metall med frostade glasskivor,
152
Okänd designer (möjligen Paolo Piva) för B&B Italia, soff/matbord, brännlackerad metall med frostade glasskivor,
Final bidNo bids
Est1,600 - 1,800 SEK
Closed
Spatserkäpp med vapensköld, 1800-tal, trä och horn med mässingsbeslag,
153
Spatserkäpp med vapensköld, 1800-tal, trä och horn med mässingsbeslag,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Frimärksalbum med, delvis äldre, frimärken,
154
Frimärksalbum med, delvis äldre, frimärken,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Mauserbajonett i balja, turkisk M/1890,
155
Mauserbajonett i balja, turkisk M/1890,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Bajonett, stål med mässingsfäste, argentinsk M/1891,
156
Bajonett, stål med mässingsfäste, argentinsk M/1891,
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Bajonett i balja, finsk M/1929,
157
Bajonett i balja, finsk M/1929,
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Hylsbajonett, sannolikt förändringsmodell M/1826-54 för Flottan,
158
Hylsbajonett, sannolikt förändringsmodell M/1826-54 för Flottan,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Gevär, slag- från flintlås, M/1815-49, Norrtelje Manufaktur,
159
Gevär, slag- från flintlås, M/1815-49, Norrtelje Manufaktur,
Final bid1,200 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Tutter, Karl för Hutschenreuther Selb, figurin, porslin, putto med vädur, "Übermut" (Övermod),
160
Tutter, Karl för Hutschenreuther Selb, figurin, porslin, putto med vädur, "Übermut" (Övermod),
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,400 SEK
Closed
Okänd designer för Anton Michelsen, cocktailmixer, glas och sterlingsilver, 1950-60-tal,
161
Okänd designer för Anton Michelsen, cocktailmixer, glas och sterlingsilver, 1950-60-tal,
Final bid700 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Hansen, Josef Theodor, akvarell, altaret i atriet till Epidius Sabinus hus, Pompeji,
162
Hansen, Josef Theodor, akvarell, altaret i atriet till Epidius Sabinus hus, Pompeji,
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Okänd konstnär, olja, empire, 1800-talets början, historiscerande scen,
163
Okänd konstnär, olja, empire, 1800-talets början, historiscerande scen,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Pipset, bakelit, C A Schwally, Bremen, sekelskiftet 1900,
164
Pipset, bakelit, C A Schwally, Bremen, sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,400 SEK
Closed
Aftonväska, textil med silverbeslag, 1910-20-tal,
165
Aftonväska, textil med silverbeslag, 1910-20-tal,
Final bidNo bids
Est600 - 800 SEK
Closed
Nordström, Patrick för Royal Copenhagen, vas med hänklar, glaserat stengods,
166
Nordström, Patrick för Royal Copenhagen, vas med hänklar, glaserat stengods,
Final bid3,000 SEK
Est2,400 - 2,600 SEK
Closed
Werner, Ernst för Ilkra, vas, glaserat flintgods, 1950-tal,
167
Werner, Ernst för Ilkra, vas, glaserat flintgods, 1950-tal,
Final bid500 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Afdal, Torbjörn för Mellemstrands/Bruksbo, stereohurts, palisander,
168
Afdal, Torbjörn för Mellemstrands/Bruksbo, stereohurts, palisander,
Final bid1,500 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Okänd designer 1950-60-tal, blombord, palisander med kopparbalja,
169
Okänd designer 1950-60-tal, blombord, palisander med kopparbalja,
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Herrarmbandsur, guld på stål, Omega Constellation Automatic Chronometer
170
Herrarmbandsur, guld på stål, Omega Constellation Automatic Chronometer
Final bid9,000 SEK
Est5,600 - 6,000 SEK
Closed
Bojan, porslin, Kina, 1800-tal, blå underglasyrdekor av växtlighet, Shou-tecken mm,
171
Bojan, porslin, Kina, 1800-tal, blå underglasyrdekor av växtlighet, Shou-tecken mm,
Final bid900 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Bojan, porslin, Kina, 1800-tal, blå underglasyrdekor av växtlighet, Shou-tecken mm,
172
Bojan, porslin, Kina, 1800-tal, blå underglasyrdekor av växtlighet, Shou-tecken mm,
Final bid800 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Bojan, porslin, Kina, 1800-tal, blå underglasyrdekor av växtlighet, Shou-tecken mm,
173
Bojan, porslin, Kina, 1800-tal, blå underglasyrdekor av växtlighet, Shou-tecken mm,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Bojan, porslin, Kina, 1800-tal, blå underglasyrdekor av växtlighet, Shou-tecken mm,
174
Bojan, porslin, Kina, 1800-tal, blå underglasyrdekor av växtlighet, Shou-tecken mm,
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd indo-persisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden, komposition med personer och djur,
175
Okänd indo-persisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden, komposition med personer och djur,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd konstnär, 1800-talets 1 hälft, linjeetsningar, 2 st, handkolorerade; "Veduta dei Antichi Castelli presso Canero" respektiveVeduta Generale delle Isole Borromee",
176
Okänd konstnär, 1800-talets 1 hälft, linjeetsningar, 2 st, handkolorerade; "Veduta dei Antichi Castelli presso Canero" respektiveVeduta Generale delle Isole Borromee",
Final bid450 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Okänd konstnär, olja, båtar på strand,
177
Okänd konstnär, olja, båtar på strand,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Bolt, Niels Peter, pastell, blomsterstilleben,
178
Bolt, Niels Peter, pastell, blomsterstilleben,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Verid, Lucien, olja, Madonnan med Barnet,
179
Verid, Lucien, olja, Madonnan med Barnet,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Spegelglas, antagligen Murano, 1700-tal, hinterglasdekor av stående man mm,
180
Spegelglas, antagligen Murano, 1700-tal, hinterglasdekor av stående man mm,
Final bid1,400 SEK
Est1,600 - 1,800 SEK
Closed
Pipa, skuren sjöskum och ben, 1910-20-tal, i form av kvinnohand hållandes kranium,
181
Pipa, skuren sjöskum och ben, 1910-20-tal, i form av kvinnohand hållandes kranium,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Wallentin, Gunnar, olja, Mölle Fälad med Kullaberg i fonden,
182
Wallentin, Gunnar, olja, Mölle Fälad med Kullaberg i fonden,
Final bidNo bids
Est1,800 - 2,000 SEK
Closed
Cederström, Gustaf, hans art, olja, karolinsk officer vid kanon
183
Cederström, Gustaf, hans art, olja, karolinsk officer vid kanon
Final bid1,000 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Ben Salem, Aly, tuschteckning, komposition med kvinnor och hästar,
184
Ben Salem, Aly, tuschteckning, komposition med kvinnor och hästar,
Final bidNo bids
Est6,000 - 7,000 SEK
Closed
Okänd konstnär, 1800-talets slut, olja, kvinnoporträtt,
185
Okänd konstnär, 1800-talets slut, olja, kvinnoporträtt,
Final bidNo bids
Est3,600 - 4,000 SEK
Closed
Leidel, Jacobus Bartholoaeus efter Cazes, Pierre Jacques, etsning, Amor och Psyche,
186
Leidel, Jacobus Bartholoaeus efter Cazes, Pierre Jacques, etsning, Amor och Psyche,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Kaufmann, Wilhelm, olja, sittande akt,
187
Kaufmann, Wilhelm, olja, sittande akt,
Final bidNo bids
Est11,000 - 12,000 SEK
Closed
Lindberg, Robert, olja, interiör,
188
Lindberg, Robert, olja, interiör,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd tunisisk konstnär, blandteknik, läsande man,
189
Okänd tunisisk konstnär, blandteknik, läsande man,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Henkelmann, Fredrik, olja, landskap med stenbro,
190
Henkelmann, Fredrik, olja, landskap med stenbro,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Barnskramla med visselpipa, sterlingsilver med benskaft, England, 1900-talets början,
191
Barnskramla med visselpipa, sterlingsilver med benskaft, England, 1900-talets början,
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Miniatyrfotografiram, mässing med emalj, antagligen Frankrike, sekelskiftet 1900,
192
Miniatyrfotografiram, mässing med emalj, antagligen Frankrike, sekelskiftet 1900,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.