Aprilauktion söndagen den 25/4 klockan 16.00

Fredag 23/4 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 24/4 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 25/4 klockan 12.00 - 15.45

Alnstock, skuret och bemålat trä med mässingsstift, allmogearbete, 1700-talets 2 hälft,
Final bid1,400 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Spatserkäpp, bambu med silverkrycka, sekelskiftet 1900,
Final bid700 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Spatserkäpp, palisander med silverkrycka, 1910-20-tal,
Est500 - 600 SEK
Est300 - 400 SEK
Persedeldetaljer, 5 delar, Kina, sekelskiftet 1900,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Est400 - 500 SEK
Dekanteringstratt, nysilver, sekelskiftet 1900,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Tadasaburō, Hattori, vas, cloissonné, polykrom dekor av lilja mot violett fond,
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Final bid4,600 SEK
Est4,600 - 5,000 SEK
Final bid5,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Thekök, så kallat Hibachi, alm, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900,
Est1,400 - 1,600 SEK
Golvur, mahogny, 1900-talets 2 hälft,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Kakburk, så kallad kiksespand, opaliscerande glas med metallmontage, 1910-20-tal,
Final bid300 SEK
Est200 - 300 SEK
Mekanisk leksak, hårdplast och metall, Japan, omkring 1960.
Est1,800 - 2,000 SEK
Golvur, mahogny, 1800-talets mitt eller 2 hälft,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Applicquer till 3 ljus, 1 par, förgylld brons, Louis XIV-stil, 1800-talets 2 hälft,
Final bid2,000 SEK
Est2,600 - 3,000 SEK
Takkrona till 4 ljus, förgylld brons, empirestil, 1800-talets 2 hälft, dekor av vädurshuvuden, akantus mm,
Final bid1,500 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Est600 - 800 SEK
Ram till brasskärm, förgylld metall. empirestil, 1800-talets 2 hälft, dekor av maskaroner, delfiner mm,
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est300 - 400 SEK
Samovar, pläter, Louis XVI, sekelskiftet 1800,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Bok, Svensson, Barbro & Wahlgren, Anna, Lill Babs "Hon är jag",
Est200 - 300 SEK
Visitkortsetui, vitmetall, jugend, 1900-talets början, dekor av kvinna och stiliserad växtlighet,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est200 - 300 SEK
Spegel, förgyllt trä och stuck, modern tillverkning,
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
TV, Samsung, 32 tum, LCD
TV, Samsung, 32 tum, LCD
Est200 - 300 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Dosa, mässing, 1800-talets 1 hälft, oval, bukig,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Vigvattenskål, driven koppar, 1700-tal,
Est500 - 600 SEK
Skyttegravständare, nickel, Österrike WWI, "Chronos",
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Relief, Bois Durci, antagligen England, 1800-tal, dekor av musicerande putti,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Skulptur, patinerat gjutjärn, barock, 1600-tal, lejonhuvud,
Final bid1,300 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Svepask, bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets mitt,
Est500 - 600 SEK
Flugfiskespö med rulle, trä med mässingsdetaljer, sekelskiftet 1900,
Est1,000 - 1,200 SEK
Axelremsväska, grått läder med mässingsbeslag, Jaeger, London,
Est700 - 800 SEK
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Aftonväskor, 5 st, textil, konstläder och metall,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid700 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Final bid150 SEK
Est300 - 40 SEK
Bricka, Philite (bakelit), Philips, Holland, 1930-tal,
Est200 - 300 SEK
Est400 - 500 SEK
Vinkelmätningsinstrument, delvis lackerad metall, Gundersen og Løken, Oslo,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Gorånjärn, smide, 1800-tal,
Gorånjärn, smide, 1800-tal,
Est300 - 400 SEK
Märlspikar, 10 st, järn respektive trä,
Est1,600 - 1,800 SEK
Vägghylla, skuret och bemålat trä, så kallad "Amagerhylde", Danmark, 1800-tal,
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK