Aprilauktion söndagen den 25/4 klockan 16.00
Fredag 23/4 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 24/4 klockan 10.00 - 17.00
Söndag 25/4 klockan 12.00 - 15.45
Lowest lot number
- DiverseClear filters
Modellbilar 13 + 1, metall, Matchbox Models of Yesteryear samt Corgi Classics,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Est2,600 - 3,000 SEK
Stall, skuret och bonat trä, sekelskiftet 1900,
Est700 - 800 SEK
Paraplyställ, trä, 1900-talets 2 hälft, h 55 cm,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Leksak, tyg, så kallad Teddybjörn, sekelskiftet 1900,
Est200 - 300 SEK
Tidskriftshållare, bambu med frostad glaskupa,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Väggur, förgyllt trä och pastellage, empirestil,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Paraplyställ, bonat trä, 1900-talets 2 hälft,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Ljusstakar, 1 par, mässing, Ekbergs,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Piedestal, bronserat trä och stuck, dubbla marmorskivor,
Final bid450 SEK
Est300 - 400 SEK
Jordglob med invändig belysning, Columbus-Glob,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd designer, 1960-tal, vägghylla, inplastad metall med 3 hyllplan i alm,
Final bid250 SEK
Est200 - 300 SEK
Dekorelement skuret och förgyllt trä, empire, 1800-talets 1 hälft,
Est1,200 - 1,500 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, syvagn, bemålat trä med ekjalusi,
Final bid350 SEK
Est200 - 300 SEK
Elektrisk kaffekvarn, lackerad metall och krom, Ohlsson-Kvarn,
Est600 - 700 SEK
Butiksvåg, rostfritt stål, Indor,
Est500 - 600 SEK
Väggur, delvis svärtad valnöt, Junghans, sekelskiftet 1900,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Väggplåtar till 1 ljus, 1 par, mässing, 1900-tal,
Est400 - 500 SEK
Stekhuv, nysilver, 1900-talets 1 hälft,
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Spegel, mahogny med intarsia, empire, 1800-talets 1 hälft,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Spegel, bemålat och förgyllt trä och pastellage, 1800-talets 2 hälft,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Kista, järnbeslaget trä, renässans, 14-1500-tal, lock av urholkad stock,
Final bid4,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Paraplyställ, svartlackerat gjutjärn, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft, dekor av vapentroféer, vapensköldar mm,
Final bid1,700 SEK
Est1,400 - 1,600 SEK
Lockstop, tenn, slätt, cylindriskt, lock med medaljong förställande Oskar II,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Tvättbalja, koppar på smidesställning, sekelskiftet 1900,
Final bid500 SEK
Est300 - 400 SEK
Lockstop, koniskt med bandad dekorlock med infattade medaljong med Karls XIV Johan porträtt,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Fat, 2 st, tenn, Frankrike 17-1800-tal, profilerad brätte med dubbla förstärkningsräfflor,
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Vitrin för broderigarn, "Clark's Anchor", England sekelskiftet 1900,
Final bid800 SEK
Est500 - 600 SEK
Mortel med stöt, brons, 17-1800-tal,
Est400 - 500 SEK
Gunghäst, skuret och bemålat trä, möjligen Gemla, 1900-talets början,
Final bid600 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Spegel, bemålat och förgyllt trä, empire, 1800-talets 1 hälft,
Final bid900 SEK
Est400 - 500 SEK
Spegellampett, skuret och förgyllt trä, gustaviansk stil,
Est1,000 - 1,200 SEK
Olje/vattenkannor, 2 st, mässing, 1900-talets 1 hälft,
Est700 - 800 SEK
Okänd konstnär, skeppsmodell, skuret och bemålat trä, segelfartyg,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Halvmodel, skret trä, "Endeavour", monterad på platta,
Est700 - 800 SEK
Balansvåg, trä och mässing, modern tillverkning,
Final bid600 SEK
Est300 - 400 SEK
Timglas på ställning, svarvat trä och mässing, moden tillverkning,
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
Elbas, Toby by Tobias
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Elgitarr, Epiphone Explorer,
Final bid1,600 SEK
Est500 - 600 SEK
Dragspel, Guerrini,
Est400 - 500 SEK
Dragspel, Giulietti,
Est400 - 500 SEK
Dragspel i låda, Dino Baffetti, Castelfidardo,
Final bid3,800 SEK
Est400 - 500 SEK
Dragspel i låda, Bugar Armando,
Final bid1,700 SEK
Est400 - 500 SEK
Cittra i låda, Baranoli,
Est200 - 300 SEK
Dragspel, Hohner Corso,
Final bid1,200 SEK
Est400 - 500 SEK
Cittra, Harpeleik,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK