Loading...

Aprilauktion

Aprilauktion söndagen den 25/4 klockan 16.00


Visning:

Fredag 23/4 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 24/4 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 25/4 klockan 12.00 - 15.45

Aprilauktion
Closed
Hallberg, Jan för Edsbyverken, stol, teakfanér, "Tallåsen"
17
Hallberg, Jan för Edsbyverken, stol, teakfanér, "Tallåsen"
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Piretti, Giancarlo för JSC Castelli, stolar, 4 st, böjträ och aluminium, modellnummer DSC 106,
30
Piretti, Giancarlo för JSC Castelli, stolar, 4 st, böjträ och aluminium, modellnummer DSC 106,
Final bid3,600 SEK
Est2,600 - 3,000 SEK
Closed
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stolar, 1 par, svartlackerat böjträ på tre stålben, "Myran" modellnummer FH 3100,
69
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stolar, 1 par, svartlackerat böjträ på tre stålben, "Myran" modellnummer FH 3100,
Final bid3,200 SEK
Est3,600 - 4,000 SEK
Closed
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stolar, 1 par, svartlackerat böjträ på tre stålben, "Myran" modellnummer FH 3100,
70
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stolar, 1 par, svartlackerat böjträ på tre stålben, "Myran" modellnummer FH 3100,
Final bid3,000 SEK
Est3,600 - 4,000 SEK
Closed
Mathsson, Bruno för Firma Karl Mathsson Värnamo, serveringsvagn med klaffar, ek och björk på stålunderrede,
71
Mathsson, Bruno för Firma Karl Mathsson Värnamo, serveringsvagn med klaffar, ek och björk på stålunderrede,
Final bid2,200 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Closed
Okänd designer, 1950-60-tal, bockbord, underrede i svärtat smide, skiva i lövträ,
96
Okänd designer, 1950-60-tal, bockbord, underrede i svärtat smide, skiva i lövträ,
Final bid2,800 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Nattygsbord, 1 par, vitlackerat trä, 1930-40-tal,
97
Nattygsbord, 1 par, vitlackerat trä, 1930-40-tal,
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Malmsten, Carl för Bodafors, matbord med 3 fanérade iläggsskivor, mahogny, "Herrgården"
105
Malmsten, Carl för Bodafors, matbord med 3 fanérade iläggsskivor, mahogny, "Herrgården"
Final bid2,000 SEK
Est2,600 - 3,000 SEK
Closed
Malmsten, Carl, matsalsstolar, 4 st, lackerat trä, "Vardags",
106
Malmsten, Carl, matsalsstolar, 4 st, lackerat trä, "Vardags",
Final bid1,300 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Malmsten, Carl för Åtvidaberg, bokskåp, så kallad "Sekreteraremöbel", bonad ek med metallbeslag,
107
Malmsten, Carl för Åtvidaberg, bokskåp, så kallad "Sekreteraremöbel", bonad ek med metallbeslag,
Final bid4,800 SEK
Est3,600 - 4,000 SEK
Closed
Okänd designer i Alvar Aaltos art, barnstolar, 1 par, böjträ,
110
Okänd designer i Alvar Aaltos art, barnstolar, 1 par, böjträ,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Thorhauge, Niels Henrik, soffbord, palisander med kakelplattor,
123
Thorhauge, Niels Henrik, soffbord, palisander med kakelplattor,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Hagberg, Marianne och Knut för IKEA, fåtöljer, 1 par, svart läderklädsel på stålställning, "Klappsta",
132
Hagberg, Marianne och Knut för IKEA, fåtöljer, 1 par, svart läderklädsel på stålställning, "Klappsta",
Final bid1,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Okänd designer för Lindlöfs Interiör, fåtöljer, 1 par, böjträ med rottingklädsel,
137
Okänd designer för Lindlöfs Interiör, fåtöljer, 1 par, böjträ med rottingklädsel,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Møller, Niels för J L Møller, stol, teak med svart läderklädd sits, modell 75, design 1954,
138
Møller, Niels för J L Møller, stol, teak med svart läderklädd sits, modell 75, design 1954,
Final bid450 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Köksö/bänk på hjul, fur, 1900-talets slut,
139
Köksö/bänk på hjul, fur, 1900-talets slut,
Final bid300 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer för Stouby, soffa, 3-sits, bonad bok med rutig, helstoppad textilklädsel,
149
Okänd designer för Stouby, soffa, 3-sits, bonad bok med rutig, helstoppad textilklädsel,
Final bid900 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Stenqvist, Sylve för Olof Persson (OPE) Jönköping, fåtöljer, 1 par, bonat trä, "Classic",
151
Stenqvist, Sylve för Olof Persson (OPE) Jönköping, fåtöljer, 1 par, bonat trä, "Classic",
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Okänd designer (möjligen Paolo Piva) för B&B Italia, soff/matbord, brännlackerad metall med frostade glasskivor,
152
Okänd designer (möjligen Paolo Piva) för B&B Italia, soff/matbord, brännlackerad metall med frostade glasskivor,
Final bidNo bids
Est1,600 - 1,800 SEK
Closed
Afdal, Torbjörn för Mellemstrands/Bruksbo, stereohurts, palisander,
168
Afdal, Torbjörn för Mellemstrands/Bruksbo, stereohurts, palisander,
Final bid1,500 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Okänd designer 1950-60-tal, blombord, palisander med kopparbalja,
169
Okänd designer 1950-60-tal, blombord, palisander med kopparbalja,
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Stolar, 1 par, skuret och bemålat trä, sengustavianska provinsarbeten, 1800-talets början,
200
Stolar, 1 par, skuret och bemålat trä, sengustavianska provinsarbeten, 1800-talets början,
Final bidNo bids
Est1,400 - 1,600 SEK
Closed
Armstolar, 1 par, svarvad, svartlackerad och bronserad ek med rpttingklädsel, Louis XVI, sekelskiftet 1800,
214
Armstolar, 1 par, svarvad, svartlackerad och bronserad ek med rpttingklädsel, Louis XVI, sekelskiftet 1800,
Final bidNo bids
Est3,600 - 3,800 SEK
Closed
Piedestal, svarvat och svartlackerat trä, sekelskiftet 1900,
224
Piedestal, svarvat och svartlackerat trä, sekelskiftet 1900,
Final bid1,000 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Stolar, 6 st, skuren valnöt, George III-stil, England, 1800-tal,
225
Stolar, 6 st, skuren valnöt, George III-stil, England, 1800-tal,
Final bid450 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Okänd designer, 1950-60-tal, soffa, 2-sits,
243
Okänd designer, 1950-60-tal, soffa, 2-sits,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer, 1950-60-tal, soffa, 2-sits,
244
Okänd designer, 1950-60-tal, soffa, 2-sits,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Soffa, 3-sits, Howardmodell, vinröd klädsel, framben med hjultrissor, enligt uppgift inköpt på NK,
258
Soffa, 3-sits, Howardmodell, vinröd klädsel, framben med hjultrissor, enligt uppgift inköpt på NK,
Final bidNo bids
Est1,600 - 1,800 SEK
Closed
Wanscher, Ole för P Jeppesen Møbelfabrik, armstolar, 1 par, mahogny med randig textilklädsel, modell PJ 412,
292
Wanscher, Ole för P Jeppesen Møbelfabrik, armstolar, 1 par, mahogny med randig textilklädsel, modell PJ 412,
Final bid1,900 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, syvagn, palisander med undre rottingkorg,
297
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, syvagn, palisander med undre rottingkorg,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Barnstol, böjträ, Fischel, Frankrike, 1900-talets början,
343
Barnstol, böjträ, Fischel, Frankrike, 1900-talets början,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Medicinskt undersökningsbord, ek, 1900-talets 1 hälft,
349
Medicinskt undersökningsbord, ek, 1900-talets 1 hälft,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, sängstommar, 2 st
361
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, sängstommar, 2 st
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer för Brostrom, Danmark, sängbord, metall med teakskiva,
362
Okänd designer för Brostrom, Danmark, sängbord, metall med teakskiva,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Mørkegaard, John, soffbord, palisander med kopparskiva,
363
Mørkegaard, John, soffbord, palisander med kopparskiva,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer, 1950-60-tal, soffbord, palisander med utdragsskiva i formica,
364
Okänd designer, 1950-60-tal, soffbord, palisander med utdragsskiva i formica,
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Soffbord, valnöt med mässingsbeslag,
365
Soffbord, valnöt med mässingsbeslag,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer 1960-70-tal, soffbord, fur,
366
Okänd designer 1960-70-tal, soffbord, fur,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Matbord, mahogny, gustaviansk stil, 1900-talets mitt,
376
Matbord, mahogny, gustaviansk stil, 1900-talets mitt,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Fåtölj, alm med textilklädsel, elektriskt justerbar
378
Fåtölj, alm med textilklädsel, elektriskt justerbar
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Salongsbord, mahogny, oscarianskt, 1800-talets 2 hälft,
390
Salongsbord, mahogny, oscarianskt, 1800-talets 2 hälft,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Wanscher, Ole för P Jeppesens möbelfabrik, matbord, mahogny, Rungstedlund,
393
Wanscher, Ole för P Jeppesens möbelfabrik, matbord, mahogny, Rungstedlund,
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Skåp med vitrinöverdel, Danmark eller Nordtyskland Louis XVI, sekelskiftet 1800, inredning med bland annat skedholkar
408
Skåp med vitrinöverdel, Danmark eller Nordtyskland Louis XVI, sekelskiftet 1800, inredning med bland annat skedholkar
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Fåtölj, skuren och svarvad valnöt, nyrokoko,
433
Fåtölj, skuren och svarvad valnöt, nyrokoko,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Bergèrer/öronlappsfåtöljer, 1 par, skuren och bonad björk med helstoppad grön plyschklädsel,
434
Bergèrer/öronlappsfåtöljer, 1 par, skuren och bonad björk med helstoppad grön plyschklädsel,
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Stol, svartlackerat trä, sengustavianskt provinsarbete, 1800-talets 1 hälft,
444
Stol, svartlackerat trä, sengustavianskt provinsarbete, 1800-talets 1 hälft,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Stol, svartlackerat trä, provinsarbete i transition rokoko-gustaviansk tid,
445
Stol, svartlackerat trä, provinsarbete i transition rokoko-gustaviansk tid,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer för Skandiform, armstolar, 5 st, bonad bok med beige skinnklädsel,
494
Okänd designer för Skandiform, armstolar, 5 st, bonad bok med beige skinnklädsel,
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.