Loading...

Aprilauktion

Aprilauktion söndagen den 25/4 klockan 16.00


Visning:

Fredag 23/4 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 24/4 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 25/4 klockan 12.00 - 15.45

Aprilauktion
Closed
Okänd konstnär, 1800-talets 1 hälft, linjeetsningar, 2 st, handkolorerade; "Veduta dei Antichi Castelli presso Canero" respektiveVeduta Generale delle Isole Borromee",
176
Okänd konstnär, 1800-talets 1 hälft, linjeetsningar, 2 st, handkolorerade; "Veduta dei Antichi Castelli presso Canero" respektiveVeduta Generale delle Isole Borromee",
Final bid450 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Okänd konstnär, olja, båtar på strand,
177
Okänd konstnär, olja, båtar på strand,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Bolt, Niels Peter, pastell, blomsterstilleben,
178
Bolt, Niels Peter, pastell, blomsterstilleben,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Verid, Lucien, olja, Madonnan med Barnet,
179
Verid, Lucien, olja, Madonnan med Barnet,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Wallentin, Gunnar, olja, Mölle Fälad med Kullaberg i fonden,
182
Wallentin, Gunnar, olja, Mölle Fälad med Kullaberg i fonden,
Final bidNo bids
Est1,800 - 2,000 SEK
Closed
Cederström, Gustaf, hans art, olja, karolinsk officer vid kanon
183
Cederström, Gustaf, hans art, olja, karolinsk officer vid kanon
Final bid1,000 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Ben Salem, Aly, tuschteckning, komposition med kvinnor och hästar,
184
Ben Salem, Aly, tuschteckning, komposition med kvinnor och hästar,
Final bidNo bids
Est6,000 - 7,000 SEK
Closed
Okänd konstnär, 1800-talets slut, olja, kvinnoporträtt,
185
Okänd konstnär, 1800-talets slut, olja, kvinnoporträtt,
Final bidNo bids
Est3,600 - 4,000 SEK
Closed
Leidel, Jacobus Bartholoaeus efter Cazes, Pierre Jacques, etsning, Amor och Psyche,
186
Leidel, Jacobus Bartholoaeus efter Cazes, Pierre Jacques, etsning, Amor och Psyche,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Kaufmann, Wilhelm, olja, sittande akt,
187
Kaufmann, Wilhelm, olja, sittande akt,
Final bidNo bids
Est11,000 - 12,000 SEK
Closed
Lindberg, Robert, olja, interiör,
188
Lindberg, Robert, olja, interiör,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd tunisisk konstnär, blandteknik, läsande man,
189
Okänd tunisisk konstnär, blandteknik, läsande man,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Henkelmann, Fredrik, olja, landskap med stenbro,
190
Henkelmann, Fredrik, olja, landskap med stenbro,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Chagall, Marc, färglito, "Lamentations of Jeremiah", ur Derrière le Miroir 1956,
226
Chagall, Marc, färglito, "Lamentations of Jeremiah", ur Derrière le Miroir 1956,
Final bid1,200 SEK
Est1,500 - 1,800 SEK
Closed
Miro, Juan, efter honom, litograferad poster, "Constellations" 1959
227
Miro, Juan, efter honom, litograferad poster, "Constellations" 1959
Final bid1,100 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Lundegård, Justus, tempera på litografi, "Gata i Arild" (St Arilds väg) 1897,
228
Lundegård, Justus, tempera på litografi, "Gata i Arild" (St Arilds väg) 1897,
Final bid5,500 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Le Lorrain, Claude (egentligen Claude Gellée), hans art, 17-1800-tal, klassicerande hamnparti,
238
Le Lorrain, Claude (egentligen Claude Gellée), hans art, 17-1800-tal, klassicerande hamnparti,
Final bid5,500 SEK
Est8,000 - 10,000 SEK
Closed
Johannesen, Arne, olja, landskap,
242
Johannesen, Arne, olja, landskap,
Final bid500 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Krohg, Per, akvarell, "Fangeleiren, Kvenangen",
247
Krohg, Per, akvarell, "Fangeleiren, Kvenangen",
Final bid3,400 SEK
Est3,600 - 4,000 SEK
Closed
Petersen-Svendsberg, Knud, olja, motiv från Dinan, Bretagne,
248
Petersen-Svendsberg, Knud, olja, motiv från Dinan, Bretagne,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd konstnär, 1800-talets slut, akvarellerad pennteckning, sittande pojkar,
249
Okänd konstnär, 1800-talets slut, akvarellerad pennteckning, sittande pojkar,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd dansk konstnär, 1800-tal, stilleben med rosor,
250
Okänd dansk konstnär, 1800-tal, stilleben med rosor,
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Krause, Emil, olja, kvinna i trädgård,
251
Krause, Emil, olja, kvinna i trädgård,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Hokusai, Katsushika, träsnitt, diptyk, mytologiska figurer,
261
Hokusai, Katsushika, träsnitt, diptyk, mytologiska figurer,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Myhre, Vera, linoleumsnitt (?), "Akropolis",
270
Myhre, Vera, linoleumsnitt (?), "Akropolis",
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Sjödin, Margareta, blandteknik med collage, komposition,
276
Sjödin, Margareta, blandteknik med collage, komposition,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Bojesen, Claus, färglito, komposition,
277
Bojesen, Claus, färglito, komposition,
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Lund, Birgitta, fotografi, komposition,
278
Lund, Birgitta, fotografi, komposition,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Togelius, Lilian, gouache, komposition,
280
Togelius, Lilian, gouache, komposition,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Schmidt, Christian Claudius Alexander, olja, "Furesøen ved Frederiksdal",
287
Schmidt, Christian Claudius Alexander, olja, "Furesøen ved Frederiksdal",
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Andersen-Lundby, Anders, tillskriven, oljeskiss, kustparti med byggnader,
290
Andersen-Lundby, Anders, tillskriven, oljeskiss, kustparti med byggnader,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, "Utsikt Mot Stenshuvud",
299
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, "Utsikt Mot Stenshuvud",
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, Halmstadkomposition,
300
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, Halmstadkomposition,
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Jerndorff, Poul, olja, motiv från Italien,
308
Jerndorff, Poul, olja, motiv från Italien,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Nielsen, Heinrich, olja, landskap från Husum,
309
Nielsen, Heinrich, olja, landskap från Husum,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Hammerich, Magdalene, olja, gryningslandskap,
311
Hammerich, Magdalene, olja, gryningslandskap,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Benard, Robert, kopparstick, 5 st med förklarande texter, Chaudronnier, Boursier, Coffretier, Malletier samt Bahutier,
352
Benard, Robert, kopparstick, 5 st med förklarande texter, Chaudronnier, Boursier, Coffretier, Malletier samt Bahutier,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Henriksen, William, olja, italiensk innergård,
391
Henriksen, William, olja, italiensk innergård,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd konstnär, olja, sydländsk hamnbild,
392
Okänd konstnär, olja, sydländsk hamnbild,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
O'Klein, Boris, färgakvatint, "Comme mon Maître", ur serien "Dirty dogs of Paris",
400
O'Klein, Boris, färgakvatint, "Comme mon Maître", ur serien "Dirty dogs of Paris",
Final bid800 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Okänd konstnär, blyerts, utsikt mot Mölle med Kullen i fonden,
401
Okänd konstnär, blyerts, utsikt mot Mölle med Kullen i fonden,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd konstnär, olja, 1800-talets 1 hälft, porträtt av man i uniform, möjligtvis medlem av danska släkten (von ) Haffner,
402
Okänd konstnär, olja, 1800-talets 1 hälft, porträtt av man i uniform, möjligtvis medlem av danska släkten (von ) Haffner,
Final bid1,000 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Cordier, A efter Belanger, Louis, akvatint, handkolorerad, "Chute de Polhem a Trollhättan",
410
Cordier, A efter Belanger, Louis, akvatint, handkolorerad, "Chute de Polhem a Trollhättan",
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd konstnär, olja, italiensk (?) pojke på strand,
411
Okänd konstnär, olja, italiensk (?) pojke på strand,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd konstnär, färgserigrafi med guldtryck, komposition,
413
Okänd konstnär, färgserigrafi med guldtryck, komposition,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Olsson, Annmari, akvarell, "Det dolda rummet",
414
Olsson, Annmari, akvarell, "Det dolda rummet",
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, Halmstadmotiv,
424
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, Halmstadmotiv,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, kortspel,
425
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, kortspel,
Final bid700 SEK
Est500 - 600 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.