Loading...

Marsauktion del 2 (utrop 101-779)

Marsauktion del 2 (utrop 101-779)

Påskdagen den 4/4 klockan 16.

Visningen avhålls:

Långfredag 2/4 klockan 12.00 - 17.00

Påskafton 3/4 klockan 12.00 - 17.00

Påskdagen 4/4 klockan 12.00 - 15.45

Marsauktion del 2 (utrop 101-779)
Closed
Eltorp, Jens för heta Låga, skål, glas,
197
Eltorp, Jens för heta Låga, skål, glas,
Final bid450 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Okänd konstnär, skulptur, bronserad gjutmassa på sockel i svart marmor, violinist,
198
Okänd konstnär, skulptur, bronserad gjutmassa på sockel i svart marmor, violinist,
Final bid900 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Edenfalk, Bengt för Kosta, skål, glas,
199
Edenfalk, Bengt för Kosta, skål, glas,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
4 delar konstglas; 2 Björn Ramel för SEA, 1 Lisa Bauer för Kosta samt 1 okänd designer för Trelleborg,
200
4 delar konstglas; 2 Björn Ramel för SEA, 1 Lisa Bauer för Kosta samt 1 okänd designer för Trelleborg,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Vas, flintgods, Kutani, Japan, 1900-talets 1 hälft,
201
Vas, flintgods, Kutani, Japan, 1900-talets 1 hälft,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Moccaservis, porslin, Tuscan, 1900-talets 1 hälft,
202
Moccaservis, porslin, Tuscan, 1900-talets 1 hälft,
Final bid700 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Skrin, ben (delvis svärtat), Indien, 1900-talets 2 hälft,
203
Skrin, ben (delvis svärtat), Indien, 1900-talets 2 hälft,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Bordslampor, 1 par, mässing och konstmassa, Le Dauphin,
204
Bordslampor, 1 par, mässing och konstmassa, Le Dauphin,
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Klädhängare, svärtat smide, Tyskland, 1900-talets 2 hälft,
205
Klädhängare, svärtat smide, Tyskland, 1900-talets 2 hälft,
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Piedestal, bronserat trä och stuck med dubbla marmorskivor,
206
Piedestal, bronserat trä och stuck med dubbla marmorskivor,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Rullator, metall, plast och trä, Trust Care Let's Go,
207
Rullator, metall, plast och trä, Trust Care Let's Go,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Matta, old Turkiet (?), silkebehandlad bomull,
208
Matta, old Turkiet (?), silkebehandlad bomull,
Final bid900 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Andersen, Johannes, tillskriven, soffbord, teak och bonat trä,
209
Andersen, Johannes, tillskriven, soffbord, teak och bonat trä,
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Andersen, Johannes för Silkeborg, serveringsvagn, teak med undre, rottingklädd hylla,
210
Andersen, Johannes för Silkeborg, serveringsvagn, teak med undre, rottingklädd hylla,
Final bid800 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Schou, Anna för Kasthall, matta, polyamid, "Peggy",
211
Schou, Anna för Kasthall, matta, polyamid, "Peggy",
Final bid2,000 SEK
Est2,600 - 3,000 SEK
Closed
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, miniatyrvaser, 1 par, grönglaserat stengods med silverdekor, "Argenta".
212
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, miniatyrvaser, 1 par, grönglaserat stengods med silverdekor, "Argenta".
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Jakobsson, Hans Agne, egen verkstad, Markaryd, golvlampa, mässing med textilklädd skärm,
213
Jakobsson, Hans Agne, egen verkstad, Markaryd, golvlampa, mässing med textilklädd skärm,
Final bidNo bids
Est2,600 - 3,000 SEK
Closed
Jakobsson, Hans Agne, egen verkstad, Markaryd, golvlampa, mässing med textilklädd skärm,
214
Jakobsson, Hans Agne, egen verkstad, Markaryd, golvlampa, mässing med textilklädd skärm,
Final bidNo bids
Est2,600 - 3,000 SEK
Closed
Lockkarott, pläter, Ryssland, nyrokoko, 1800-talets mitt, löstagbart handtag,
215
Lockkarott, pläter, Ryssland, nyrokoko, 1800-talets mitt, löstagbart handtag,
Final bid700 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Mekanisk leksak, plåt och läder, mus, Schuco Mikifex, 1940-50-tal,
216
Mekanisk leksak, plåt och läder, mus, Schuco Mikifex, 1940-50-tal,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Leksaker, 3 st, mekaniska, Schuco/Lilliput Micro Racer, 1950-60-tal,
217
Leksaker, 3 st, mekaniska, Schuco/Lilliput Micro Racer, 1950-60-tal,
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Mekanisk leksak, litograferad plåt, spårvagn, Joustra, Frankrike, 1900-talets mitt,
218
Mekanisk leksak, litograferad plåt, spårvagn, Joustra, Frankrike, 1900-talets mitt,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Mekaniska leksaker, 2 st, litograferad plåt, Tyskland, 1900-talets 1 hälft resp mitt, änder,
219
Mekaniska leksaker, 2 st, litograferad plåt, Tyskland, 1900-talets 1 hälft resp mitt, änder,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer, golvlampa, mässing, 2 ljusarmar, numrerad 4420,
220
Okänd designer, golvlampa, mässing, 2 ljusarmar, numrerad 4420,
Final bidNo bids
Est600 - 800 SEK
Closed
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, lampbord, palisander,
221
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, lampbord, palisander,
Final bid1,100 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Iyem, Nuri, olja, dubbelporträtt av kvinnor,
222
Iyem, Nuri, olja, dubbelporträtt av kvinnor,
Final bid100,000 SEK
Est100,000 - 120,000 SEK
Closed
Miniatyrer i benram, 2 st, Jenny Lind samt äkta par,
223
Miniatyrer i benram, 2 st, Jenny Lind samt äkta par,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja,  värdshusinteriör,
224
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, värdshusinteriör,
Final bid800 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Okänd konstnär, 17-1800-tal, olja, Amor,
225
Okänd konstnär, 17-1800-tal, olja, Amor,
Final bid3,000 SEK
Est3,600 - 4,000 SEK
Closed
Comerre, Francois Léon, efter honom, gicléetryck (?), "Girl with a Golden Wreath",
226
Comerre, Francois Léon, efter honom, gicléetryck (?), "Girl with a Golden Wreath",
Final bid1,200 SEK
Est1,500 - 1,800 SEK
Closed
Millar, Johnny, olja, fiskarhustruns väntan,
227
Millar, Johnny, olja, fiskarhustruns väntan,
Final bid1,700 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Closed
Lockkarott med vändbart lock, pläter, Englad, 1900-talets 1 hälft,
228
Lockkarott med vändbart lock, pläter, Englad, 1900-talets 1 hälft,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Antonyi, Imre, emalj på koppar, komposition,
229
Antonyi, Imre, emalj på koppar, komposition,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, "Utsikt Mot Stenshuvud",
230
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, "Utsikt Mot Stenshuvud",
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd indo-persisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden, komposition med personer och djur,
231
Okänd indo-persisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden, komposition med personer och djur,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd konstnär, 1800-talets 1 hälft, linjeetsningar, 2 st, handkolorerade; "Veduta dei Antichi Castelli presso Canero" respektiveVeduta Generale delle Isole Borromee",
232
Okänd konstnär, 1800-talets 1 hälft, linjeetsningar, 2 st, handkolorerade; "Veduta dei Antichi Castelli presso Canero" respektiveVeduta Generale delle Isole Borromee",
Final bidNo bids
Est600 - 800 SEK
Closed
Verid, Lucien, olja, Madonnan med Barnet,
233
Verid, Lucien, olja, Madonnan med Barnet,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Hydman, Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skålfat, gjutet glas, Mine,
234
Hydman, Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skålfat, gjutet glas, Mine,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd konstnär, olja, båtar på strand,
235
Okänd konstnär, olja, båtar på strand,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Bolt, Niels Peter, pastell, blomsterstilleben,
236
Bolt, Niels Peter, pastell, blomsterstilleben,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Resekista, lackerat trä, 1800-talets mitt eller 2 hälft, svärtade järnbeslag med mässingsnitar,
237
Resekista, lackerat trä, 1800-talets mitt eller 2 hälft, svärtade järnbeslag med mässingsnitar,
Final bid900 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Okänd dansk keramiker, (möjligtvis Kingo Keramik), kruka, glaserat stengods,
238
Okänd dansk keramiker, (möjligtvis Kingo Keramik), kruka, glaserat stengods,
Final bidNo bids
Est400 SEK
Closed
Vägghylla, serpentinsten med förgyllt metallmontage,
239
Vägghylla, serpentinsten med förgyllt metallmontage,
Final bid1,000 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Pultera, Maria, olja, kopia efter Gabriel Ritter von Max "Veronikas svetteduk",
240
Pultera, Maria, olja, kopia efter Gabriel Ritter von Max "Veronikas svetteduk",
Final bid500 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Armfield, George, olja, kronhjortar i landskap,
241
Armfield, George, olja, kronhjortar i landskap,
Final bid600 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Wiinblad, Björn efter honom, poster, offset med guldtryck, Romeo och Julia,
242
Wiinblad, Björn efter honom, poster, offset med guldtryck, Romeo och Julia,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Marini, Marino, efter honom, färglito, "Cheval et Acrobate",
243
Marini, Marino, efter honom, färglito, "Cheval et Acrobate",
Final bid1,000 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Pipa, skuren sjöskum och ben, 1910-20-tal, i form av kvinnohand hållandes kranium,
244
Pipa, skuren sjöskum och ben, 1910-20-tal, i form av kvinnohand hållandes kranium,
Final bidNo bids
Est2,800 - 3,000 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.