Loading...

Marsauktion del 2 (utrop 101-779)

Marsauktion del 2 (utrop 101-779)

Påskdagen den 4/4 klockan 16.

Visningen avhålls:

Långfredag 2/4 klockan 12.00 - 17.00

Påskafton 3/4 klockan 12.00 - 17.00

Påskdagen 4/4 klockan 12.00 - 15.45

Marsauktion del 2 (utrop 101-779)
Closed
Okänd designer för Stelton, salladsskålar 1 par, svart plast,
485
Okänd designer för Stelton, salladsskålar 1 par, svart plast,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Köksö/bänk på hjul, fur, 1900-talets slut,
486
Köksö/bänk på hjul, fur, 1900-talets slut,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer för Lindlöfs Interiör, fåtöljer, 1 par, böjträ med rottingklädsel,
487
Okänd designer för Lindlöfs Interiör, fåtöljer, 1 par, böjträ med rottingklädsel,
Final bidNo bids
Est600 - 800 SEK
Closed
Spelbordsbrickor, 1 par, mahogny,
488
Spelbordsbrickor, 1 par, mahogny,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Tempelklocka, brons, Kina, Qing, 1800-talets 2 hälft,
489
Tempelklocka, brons, Kina, Qing, 1800-talets 2 hälft,
Final bidNo bids
Est600 - 800 SEK
Closed
Okänd finsk (?) konstnär, skrin, bemålat trä, bemålad dekor av växter, insekter mm,
490
Okänd finsk (?) konstnär, skrin, bemålat trä, bemålad dekor av växter, insekter mm,
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,400 SEK
Closed
Møller, Niels för J L Møller, stol, teak med svart läderklädd sits, modell 75, design 1954,
491
Møller, Niels för J L Møller, stol, teak med svart läderklädd sits, modell 75, design 1954,
Final bidNo bids
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Reklamskylt, trä, "Viskafors Galoscher äro de bästa"
492
Reklamskylt, trä, "Viskafors Galoscher äro de bästa"
Final bidNo bids
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Okänd dansk designer, 1950-tal, väggspegel, teak med 2 böjliga ljusarmar,
493
Okänd dansk designer, 1950-tal, väggspegel, teak med 2 böjliga ljusarmar,
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Sideboard, skuret och bemålat trä, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft
494
Sideboard, skuret och bemålat trä, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Stegpall, krom med blå melaminplattor, 1950-tal,
495
Stegpall, krom med blå melaminplattor, 1950-tal,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd designer, 1950-60-tal, hurtsar, 1 par, teak,
496
Okänd designer, 1950-60-tal, hurtsar, 1 par, teak,
Final bid700 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Golvur, mahogny, 1800-talets mitt eller 2 hälft,
497
Golvur, mahogny, 1800-talets mitt eller 2 hälft,
Final bid350 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Salongsbord, mahogny, oscarianskt, 1800-talets 2 hälft,
498
Salongsbord, mahogny, oscarianskt, 1800-talets 2 hälft,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Tramporgel, ek, Mason & Hamlin, 1800-talets slut,
499
Tramporgel, ek, Mason & Hamlin, 1800-talets slut,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd konstnär, olja, sydländsk hamnbild,
500
Okänd konstnär, olja, sydländsk hamnbild,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Wikström, Sture, olja, "Objekt",
501
Wikström, Sture, olja, "Objekt",
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Ring, Ragnar, olja, "Fiskebodar (Torekov)",
502
Ring, Ragnar, olja, "Fiskebodar (Torekov)",
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd spansk (?) konstnär, olja, stenbro,
503
Okänd spansk (?) konstnär, olja, stenbro,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Grovens, Harald, emaljmålning, "Trojanska hästen",
504
Grovens, Harald, emaljmålning, "Trojanska hästen",
Final bid2,000 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Knudsen, Aksel P, olja, fjällandskap,
505
Knudsen, Aksel P, olja, fjällandskap,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Nordenskjöld, Gerd, olja, Blomfantasi,
506
Nordenskjöld, Gerd, olja, Blomfantasi,
Final bidNo bids
Est1,400 - 1,600 SEK
Closed
af Petersens,  Eva Lovisa, née Forbes af Lund, tuschteckning, självporträtt,
507
af Petersens, Eva Lovisa, née Forbes af Lund, tuschteckning, självporträtt,
Final bidNo bids
Est4,600 - 5,000 SEK
Closed
Linnemann-Schmidt, Annelise och Per för Palshus, skål, harpälsglaserat stengods,
508
Linnemann-Schmidt, Annelise och Per för Palshus, skål, harpälsglaserat stengods,
Final bidNo bids
Est4,600 - 5,000 SEK
Closed
Visitkortsetui, trä med ben- och mineralintarsia, Indien, 18-1900-tal,
509
Visitkortsetui, trä med ben- och mineralintarsia, Indien, 18-1900-tal,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Aalto, Alvar för Iittala, vas, bärnstensfärgad glasmassa, Savoy,
510
Aalto, Alvar för Iittala, vas, bärnstensfärgad glasmassa, Savoy,
Final bid1,800 SEK
Est1,600 - 1,800 SEK
Closed
Lagerstedt, Georg, olja, Fransk bygata - motiv från Moret-sur-Loing,
511
Lagerstedt, Georg, olja, Fransk bygata - motiv från Moret-sur-Loing,
Final bid2,400 SEK
Est2,600 - 3,000 SEK
Closed
Okänd konstnär, möjligen för Formia, Murano, skulptur, glas, duva,,
512
Okänd konstnär, möjligen för Formia, Murano, skulptur, glas, duva,,
Final bid1,200 SEK
Est1,400 - 1,600 SEK
Closed
Toxvärd, Svend, egen verkstad  Köpenhamn, ljusstakar 3 st, silver, 1950-tal,
513
Toxvärd, Svend, egen verkstad Köpenhamn, ljusstakar 3 st, silver, 1950-tal,
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,400 SEK
Closed
Strykjärn för siden, brons, Kina, Qing 1800-tal,
514
Strykjärn för siden, brons, Kina, Qing 1800-tal,
Final bidNo bids
Est600 - 800 SEK
Closed
Cazaux, Édouard för Degué, tillskriven, taklampa, gjutet och frostat glas, art-déco, omkring 1930, montage i smide i Louis Majorelles art,
515
Cazaux, Édouard för Degué, tillskriven, taklampa, gjutet och frostat glas, art-déco, omkring 1930, montage i smide i Louis Majorelles art,
Final bidNo bids
Est7,000 - 8,000 SEK
Closed
Ahlberg, Ole, färglito, surrealistisk komposition,
516
Ahlberg, Ole, färglito, surrealistisk komposition,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Wachtmeister, Rosina, färgoffset med guldtryck, katter,
517
Wachtmeister, Rosina, färgoffset med guldtryck, katter,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Pierce, Roy, olja, komposition,
518
Pierce, Roy, olja, komposition,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd konstnär, olja, italiensk (?) pojke på strand,
519
Okänd konstnär, olja, italiensk (?) pojke på strand,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Cordier, A efter Belanger, Louis, akvatint, handkolorerad, "Chute de Polhem a Trollhättan",
520
Cordier, A efter Belanger, Louis, akvatint, handkolorerad, "Chute de Polhem a Trollhättan",
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Saint-Génies, Francis de Lassus, färglito, vattennymfer,
521
Saint-Génies, Francis de Lassus, färglito, vattennymfer,
Final bid600 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Hagenauer, Karl för Illums Bolighus, miniatyrskulptur/sigillstämpel, patinerad brons,
522
Hagenauer, Karl för Illums Bolighus, miniatyrskulptur/sigillstämpel, patinerad brons,
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Mekanisk leksak, filtklädd metall, Schuco, 1920-30-tal, fiolspelande gris,
523
Mekanisk leksak, filtklädd metall, Schuco, 1920-30-tal, fiolspelande gris,
Final bidNo bids
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Mekanisk leksak, litograferad plåt, Karl Arnold, Nürnberg 1950-60-tal, dekor av bi,
524
Mekanisk leksak, litograferad plåt, Karl Arnold, Nürnberg 1950-60-tal, dekor av bi,
Final bidNo bids
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Vas, porslin, Kutani, Japan, Meiji-Taishô,
525
Vas, porslin, Kutani, Japan, Meiji-Taishô,
Final bid600 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Okänd konstnär, olja, 1910-20-tal, rådjur i landskap,
526
Okänd konstnär, olja, 1910-20-tal, rådjur i landskap,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Medaljkopia, tenn/bly, 1800-tal, efter original slagen till minne av kronprins Cristians av Danmark fördelse 1749,
527
Medaljkopia, tenn/bly, 1800-tal, efter original slagen till minne av kronprins Cristians av Danmark fördelse 1749,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Tutter, Karl för Hutschenreuther Selb, figurin, porslin, putto med vädur, "Übermut" (Övermod),
528
Tutter, Karl för Hutschenreuther Selb, figurin, porslin, putto med vädur, "Übermut" (Övermod),
Final bidNo bids
Est1,400 - 1,600 SEK
Closed
Saly, Jacques-François-Joseph, efter honom, byst, gips, "Jeune Fille à la natte, "
529
Saly, Jacques-François-Joseph, efter honom, byst, gips, "Jeune Fille à la natte, "
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Norrgren, Maja, olja, klippor  vid Marstrand,
530
Norrgren, Maja, olja, klippor vid Marstrand,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Forssell, Pierre för Gusum, supkoppar, 1 par, mässing,
531
Forssell, Pierre för Gusum, supkoppar, 1 par, mässing,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Bok, Svensson, Barbro & Wahlgren, Anna, Lill Babs "Hon är jag",
532
Bok, Svensson, Barbro & Wahlgren, Anna, Lill Babs "Hon är jag",
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.