Marsauktion del 2 (utrop 101-779)

Påskdagen den 4/4 klockan 16.

Visningen avhålls:

Långfredag 2/4 klockan 12.00 - 17.00

Påskafton 3/4 klockan 12.00 - 17.00

Påskdagen 4/4 klockan 12.00 - 15.45

Howda (elefantstol), skuret, bemålat och förgyllt trä, Indien, 1900-tal,
Final bid1,600 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Tallrikar, 3 st, porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
Final bid1,000 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Tallrikar, 2 + 1 porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
Final bid900 SEK
Est500 - 600 SEK
Pilgrimsflaska, porslin, Kina, antagligen Daoguang (1820-50), blå underglasyrdekor av blommor, personer mm,
Final bid4,200 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Skulpturer, 2 st, patinerad brons på svart sockel, Tang-stil, 1900-talets 2 hälft, stående hästar,
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Cigarettetui, sterlingsilver, Tuck Chang & Co, Hong Kong, sekelskiftet 1900,
Final bid1,400 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Bojan med lock, porslin, Kina, Qing 1800-talets, pumpaformad dekor av personer mm i famille-rose-färger,
Final bid4,200 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Fo-hundar, 1 par, porslin, blåglaserade, Kina, 1900-tal,
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Toyokuni, Kôchôrô III, (Kunisada I),  träsnitt, "Ichikawa Kodanji IV as Oniazami Seikichi"ur "Kosode Soga Azami no Ironui" 1864,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Vas, flintgods, Kutani, Japan, 1900-talets 1 hälft,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Skrin, ben (delvis svärtat), Indien, 1900-talets 2 hälft,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est300 - 400 SEK
Mask, skuret och bemålat trä, Kpelie, Senufo, Elfenbenskusten,
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Lockask, rotting, Kina, 1900-tal,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Skål, silver, Indien, 1900-talets 1 hälft, vikt 435 gram,
Est1,200 - 1,500 SEK
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Fat, porslin, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, polykrom dekor av landskap,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Oljelampa (?), mässing, Indo-persisk, sekelskiftet 1900,
Est1,200 - 1,500 SEK
Amulett, skuren jade, Kina, Qing antagligen 17-1800-tal,
Est600 - 800 SEK
Bord, skuren hardwood med marmorskiva, Kina, Qing, sekelskiftet 1900,
Final bid900 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Persedeldetaljer, 5 delar, Kina, sekelskiftet 1900,
Est300 - 400 SEK
Thekök, så kallat Hibachi, alm, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900,
Est1,600 - 1,800 SEK
Skulptur, soapstone, Kina, 18-1900-tal, Shoulao,
Est600 - 800 SEK
Handskrift, trä, Burma, 18-1900-tal,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Tempelklocka, brons, Kina, Qing, 1800-talets 2 hälft,
Est600 - 800 SEK
Strykjärn för siden, brons, Kina, Qing 1800-tal,
Est600 - 800 SEK
Vas, porslin, Kutani, Japan, Meiji-Taishô,
Final bid600 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid1,200 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est400 - 500 SEK