Loading...

Marsauktion del 2 (utrop 101-779)

Marsauktion del 2 (utrop 101-779)

Påskdagen den 4/4 klockan 16.

Visningen avhålls:

Långfredag 2/4 klockan 12.00 - 17.00

Påskafton 3/4 klockan 12.00 - 17.00

Påskdagen 4/4 klockan 12.00 - 15.45

Marsauktion del 2 (utrop 101-779)
Closed
Vallien, Bertil för Boda Handsmide, skulptur, svärtat smide, stående häst,
101
Vallien, Bertil för Boda Handsmide, skulptur, svärtat smide, stående häst,
Final bid3,400 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Vallien, Bertil för Rörstrand, skulptur, delvis bemålat biskviporslin, stående häst,
102
Vallien, Bertil för Rörstrand, skulptur, delvis bemålat biskviporslin, stående häst,
Final bid900 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Figuriner, 4 st, glaserat flintgods, bl a Beswick, stående hästar,
103
Figuriner, 4 st, glaserat flintgods, bl a Beswick, stående hästar,
Final bid800 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Damarbetsbord, bonat trä med intarsia och bronsbeslag, antagligen Parisarbete, Louis XV-stil, 1800-talets 2 hälft,
104
Damarbetsbord, bonat trä med intarsia och bronsbeslag, antagligen Parisarbete, Louis XV-stil, 1800-talets 2 hälft,
Final bid1,700 SEK
Est1,500 - 1,800 SEK
Closed
Parti modern design; keramik, trä mm, bland annat kryddburk Marianne Westman, hästar Söholm och Andersson & Johansson Höganäs samt 3 drakar (?) trä,
105
Parti modern design; keramik, trä mm, bland annat kryddburk Marianne Westman, hästar Söholm och Andersson & Johansson Höganäs samt 3 drakar (?) trä,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Agnell, Olle, olja, "Bondkök",
106
Agnell, Olle, olja, "Bondkök",
Final bid1,200 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Cöster, Nicolai, olja, interiör med mor och barn,
107
Cöster, Nicolai, olja, interiör med mor och barn,
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Burmeister, Gabriel för Gabrielkeramik, theservis, fajans,
108
Burmeister, Gabriel för Gabrielkeramik, theservis, fajans,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Näsduk, tryckt textil, framställd till (den inställda) olympiaden i Helsingfors 1940,
109
Näsduk, tryckt textil, framställd till (den inställda) olympiaden i Helsingfors 1940,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Kartor 3 st, vaxat papper på väv, sekelskiftet 1900,
110
Kartor 3 st, vaxat papper på väv, sekelskiftet 1900,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, stolar, 6 st, bonad bok, så kallade Cow Horn Chairs,
111
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, stolar, 6 st, bonad bok, så kallade Cow Horn Chairs,
Final bid11,000 SEK
Est1,500 - 1,800 SEK
Closed
Okänd designer, 1950-tal, syvagn, teak, sarg med låda vari inedning i lind (?),
112
Okänd designer, 1950-tal, syvagn, teak, sarg med låda vari inedning i lind (?),
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Aalto, Alvar för Artek, matbord, 3-delat, böjträ (björk) med vita laminatskivor,
113
Aalto, Alvar för Artek, matbord, 3-delat, böjträ (björk) med vita laminatskivor,
Final bid6,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, satsbord, 3 st teak,
114
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, satsbord, 3 st teak,
Final bid700 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd designer, väggspegel, ljus alm (?),
115
Okänd designer, väggspegel, ljus alm (?),
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd belgisk konstnär, olja, motiv från Rus des Dominicains, Bruxelles,
116
Okänd belgisk konstnär, olja, motiv från Rus des Dominicains, Bruxelles,
Final bid800 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Frank, Josef för Firma Svenskt Tenn, soff/sidobord, mahogny, modellnummer 974 (Tebordet),
117
Frank, Josef för Firma Svenskt Tenn, soff/sidobord, mahogny, modellnummer 974 (Tebordet),
Final bid9,000 SEK
Est7,000 - 8,000 SEK
Closed
Soffa, 3-sits, Howardmodell, vinröd klädsel, framben med hjultrissor, enligt uppgift inköpt på NK,
118
Soffa, 3-sits, Howardmodell, vinröd klädsel, framben med hjultrissor, enligt uppgift inköpt på NK,
Final bidNo bids
Est1,800 - 2,000 SEK
Closed
Howda (elefantstol), skuret, bemålat och förgyllt trä, Indien, 1900-tal,
119
Howda (elefantstol), skuret, bemålat och förgyllt trä, Indien, 1900-tal,
Final bid1,600 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Closed
Fåtölj, valnöt med helstoppad linne(?)klädsel, enligt uppgift inköpt hos Laura Ashley,
120
Fåtölj, valnöt med helstoppad linne(?)klädsel, enligt uppgift inköpt hos Laura Ashley,
Final bid1,600 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Matta, old silke Kashmir,
121
Matta, old silke Kashmir,
Final bid1,600 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Closed
Timberlake, Bob, skrivbord, valnöt, 1900-talets slut,
122
Timberlake, Bob, skrivbord, valnöt, 1900-talets slut,
Final bid700 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Jirlow, Lennart färglito, Promenad,
123
Jirlow, Lennart färglito, Promenad,
Final bid4,200 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Louis Vuitton, handväska, monogramcanvas med läderdetaljer, "Pochette"
124
Louis Vuitton, handväska, monogramcanvas med läderdetaljer, "Pochette"
Final bid2,800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Louis Vuitton, handväska, monogramcanvas med läderdetaljer, "Drouot",
125
Louis Vuitton, handväska, monogramcanvas med läderdetaljer, "Drouot",
Final bid4,400 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Closed
Uppsatsskålar, 1 par, porslin, Meissen, 1900-tal,
126
Uppsatsskålar, 1 par, porslin, Meissen, 1900-tal,
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda Ateljé, vas, glas, handmålad dekor av personer mm,
127
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda Ateljé, vas, glas, handmålad dekor av personer mm,
Final bid1,000 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda Ateljé, vas, glas, handmålad dekor av växter mm,
128
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda Ateljé, vas, glas, handmålad dekor av växter mm,
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Sahlin, Gunnel för Kosta Boda Artist Collection, kanna, blå glasmassa med frostad hänkel, Amazon,
129
Sahlin, Gunnel för Kosta Boda Artist Collection, kanna, blå glasmassa med frostad hänkel, Amazon,
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Sahlin, Gunnel för Kosta Boda Artist Collection, vinglas samt skål, blå respektive randig och grön glasmassa, Amazon,
130
Sahlin, Gunnel för Kosta Boda Artist Collection, vinglas samt skål, blå respektive randig och grön glasmassa, Amazon,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Vattenkanna, glas med nysilvermontage, 1900-talets mitt,
131
Vattenkanna, glas med nysilvermontage, 1900-talets mitt,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Tallrikar, 3 st, porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
132
Tallrikar, 3 st, porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
Final bid1,000 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Tallrikar, 2 + 1 porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
133
Tallrikar, 2 + 1 porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
Final bid900 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Ytterkruka, porslin,  'Waldemarsudde' design Prins Eugen 1915,
134
Ytterkruka, porslin, 'Waldemarsudde' design Prins Eugen 1915,
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Axelremsväska, grått läder med mässingsbeslag, Jaeger, London,
135
Axelremsväska, grått läder med mässingsbeslag, Jaeger, London,
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
3 delar metall; mössmärke för Gordon Highlanders, tartanbrosch för Clan Gordon samt askfat för The Royal Regiment of Canadian Artillery
136
3 delar metall; mössmärke för Gordon Highlanders, tartanbrosch för Clan Gordon samt askfat för The Royal Regiment of Canadian Artillery
Final bid450 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Sverrisdottir, Pia Rakel, skålfat, svart glasmassa, etsad dekor av kaskelot,
137
Sverrisdottir, Pia Rakel, skålfat, svart glasmassa, etsad dekor av kaskelot,
Final bidNo bids
Est600 - 800 SEK
Closed
Pilgrimsflaska, porslin, Kina, antagligen Daoguang (1820-50), blå underglasyrdekor av blommor, personer mm,
138
Pilgrimsflaska, porslin, Kina, antagligen Daoguang (1820-50), blå underglasyrdekor av blommor, personer mm,
Final bid4,200 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Skulpturer, 2 st, patinerad brons på svart sockel, Tang-stil, 1900-talets 2 hälft, stående hästar,
139
Skulpturer, 2 st, patinerad brons på svart sockel, Tang-stil, 1900-talets 2 hälft, stående hästar,
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, skulptur, hardwood, stående gestalt,
140
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, skulptur, hardwood, stående gestalt,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Kamera, Exakta Vaerx 1a, Ihagee Dresden,
141
Kamera, Exakta Vaerx 1a, Ihagee Dresden,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Cigarettetui, sterlingsilver, Tuck Chang & Co, Hong Kong, sekelskiftet 1900,
142
Cigarettetui, sterlingsilver, Tuck Chang & Co, Hong Kong, sekelskiftet 1900,
Final bid1,400 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Bojan med lock, porslin, Kina, Qing 1800-talets, pumpaformad dekor av personer mm i famille-rose-färger,
143
Bojan med lock, porslin, Kina, Qing 1800-talets, pumpaformad dekor av personer mm i famille-rose-färger,
Final bid4,200 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Closed
Fo-hundar, 1 par, porslin, blåglaserade, Kina, 1900-tal,
144
Fo-hundar, 1 par, porslin, blåglaserade, Kina, 1900-tal,
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer för Johan Tostrup, Oslo, uppläggningsbestick, 1 par, sterlingsilver med emalj, 1900-talets 1 hälft,
145
Okänd designer för Johan Tostrup, Oslo, uppläggningsbestick, 1 par, sterlingsilver med emalj, 1900-talets 1 hälft,
Final bid900 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Bicorne i låda, Dansk modell för ämbetsman (?), märkt Seiffert & Nörregaard Kjöbenhavn, sekelskiftet 1900,
146
Bicorne i låda, Dansk modell för ämbetsman (?), märkt Seiffert & Nörregaard Kjöbenhavn, sekelskiftet 1900,
Final bid900 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Bang, Michael för Holmegaard Glasværk, taklampa, glas, "Mandarin" design 1983,
147
Bang, Michael för Holmegaard Glasværk, taklampa, glas, "Mandarin" design 1983,
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Bang, Michael för Holmegaard Glasværk, taklampa, glas, "Mandarin" design 1983,
148
Bang, Michael för Holmegaard Glasværk, taklampa, glas, "Mandarin" design 1983,
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.