nästa auktion 31/5
  slutpriser 26/4
Auktion: Sön 26/4 kl 16:00, Månadsauktion, Nässjögatan 6, Halmstad

Visning: Fredag 24/4 12-19
Lördag 25/4 10-17
Söndag 26/4 12-16
Skriv ut
Sökord:

Utrop: Nästa sida...     Endast :

Bordslampor, 1 par, förgylld och patinerad brons, ant Frankrike, Napoleon III, 1800-talets 2 hälft, i form av stående kvinnor med vattenkrukor, h till (senare) lampfäste 41 cm

Slagpris: 6 000

Skulptur, brons, sittande Vasundhara på lotustron, 1900-talets 2 hälft, h 89(!) cm

Slagpris: 3 600

Sadelkvarn med rulle, bergart, bronsålder (?), l 32 cm, nagg

Slagpris: 1 400

Karaff med propp, glas med silvermontage, Danmark, slipad dekor av vindruvor, silvermontage med danskt (myndighets?)vapen o dat 1945, stpl 1944, tot h 26 cm

Slagpris: 250

Lockurna, fajans, La Farnesiana, Parma, 1900-talets mitt, balusterformad med applicerad blomdekor, h 25 cm

Slagpris: 200

Okänd designer, ljusstakar, 1 par, mässing, genombruten dekor, h 42 cm

Slagpris: 1 200

Slagpris: 1 200

Golvur, valnöt och rot, John Warminck, Wuba, Holland, 1900-talets 2 hälft, urtavla med månfaser, h 170 cm

Slagpris: 300

Okänd designer, kuverttallrikar, 6 st, teak, dia 26 cm

Slagpris: 300

Bordsfotogenlampfot, bly (?) och mässing, senempire, dekor av akantus, lejontassar mm, sign H Dalhoff, Kjöbenhavn, h 40 cm, Dalhoff utställde bl a på Den nordiska industri- och konstutställningen i Köpenhamn 1872, senare elektrifiering

Slagpris: -

Penselvas, flintgods, Japan ant Meiji, sekelskiftet 1900, hexagonal med dekor av gäss i landskap, h 22 cm

Slagpris: -

Alfdal, Torbjörn/Bruksbo design för Mellemstrand, bänk/soffbord, valnöt, ritad omkring 1960, etikettmärkt, l 200 cm

Slagpris: 6 500

Mogensen, Börge för Fredericia Stolefabrik, fåtölj, ek med stoppad textilklädsel, Slädstolen, modell 160, design 1961, etikettsign samt märkt Danish Furnituremaker's Control, stoppning torkad

Slagpris: -

Sarpaneva, Timo för Iittala, ljusstakar 3 st, glas, Festivo, h 9 - 19 cm

Slagpris: 300

Kräftskål, delvis bemålat flintgods, 1900-talets mitt, dekor av kräftor och kålblad, dia 23 cm

Slagpris: 400

Spegel, sterlingsilver, 1900-talets 1 hälft, präglad blomdekor, h 23 cm

Slagpris: 100

Herrfickur, förgylld mässing, Waltham, Connecticut, sekelskiftet 1900, 17 juvelers verk, dia 5 cm, visst slitage

Slagpris: 300

Ring, 18 k rödguld, stpl Karl Algot Emanuelsson Stockholm 1942, vikt 3,7 gr

Slagpris: 1 200

Ringar med stenar resp pärla 3 st samt örhänge, 18 k rödguld, tot vikt 7,2 gr

Slagpris: 2 200

Ring, 18 k rödguld med vita safirer, stpl Alton Falköping 1968, vikt 3,3 gr

Slagpris: 1 100

Hjärtformat hänge med kedja, 18 k rödguld, tot vikt 1,6 gr

Slagpris: 450

Hänge med kedja, 18 k rödguld med kaméskuren snäcka, dekor av kvinnohuvud i profil, tot vikt 3,8 gr

Slagpris: 700

Ring, 18 k rödguld med facettslipad amestist, stpl Kent Svensson Falköping 1967, vikt 2,5 gr

Slagpris: 600

Fickur, sterlingsilver, England, 1800-talets 2 hälft, silvertavla med förgyllda, romerska siffror, boett och verk numr 1914, boett stpl WL London, dia 4,5 cm

Slagpris: 600

Mask, skuret trä, Kpelie, Senufo, Elfenbenskusten, 1900-talets 1 hälft el mitt, h 35 cm

Slagpris: 400

Klocka/julgransprydnad, Blanc-de-Chine, Meissen, 1900-tal, h 9 cm

Slagpris: -

Thekoppar med underfat och assietter, 4 + 4 + 4 st, porslin, Meissen, 1900-talets början, polykrom och förgylld dekor av rosor, assietter dia 18 cm

Slagpris: 2 600

Parti äldre smide och mässing, 17-1900-tal, bl a urtavla sign J Parker Dublin, anlupet

Slagpris: 300

Okänd konstnär, blandteknik, julstämning, sign AM (?), synl storl 42 x 29 cm

Slagpris: 600

Matbesticksuppsättning, nysilver, ABSA modell City

Slagpris: 100

Okänd designer, möjl för Sandviken, skål, bruntonat sodaglas, dia 23 cm

Slagpris: -

Okänd designer, sekelskiftet 1900, hänkelvas, glaserat stengods, dekor av vinrankor och -druvor, h 30 cm, ngn nagg

Slagpris: 1 000

Uppsatsskål, brons, 1800-talets 2 hälft, dekor av ibisfåglar, rocailler mm, h 16 cm

Slagpris: 450

Lockask, lackarbete, Ryssland, sekelskiftet 1900, målad dekor av trojka i vinterlandskap, l 10 cm

Slagpris: 100

Nencioni, Carla & Moleri, Armando för Zani & Zani, matbesticksuppsättning, 28 del, rostfritt stål, Sabrina, design 1978, 6 bordsknivar och -gafflar, 6 dessertgafflar, 9 bordsskedar och 1 dessertsked

Slagpris: 350

Parti skedar, silver, Danmark, 1800-tal, gammaldansk modell (dobbeltriflet), tot vikt 600 gr

Slagpris: 1 800

Matskedar, 4 + 2 st samt theskedar, 2 st, silver, snäckmodell, stpl Jens Höyer Harksen Odense (verks 1828-65) resp okänd tysk (?) mästare CW, l 21 resp 14 cm, tot vikt 285 gr, initialer CS

Slagpris: 900

Matskedar, 2 st, silver, Danmark 1700-talets 2 hälft, fiolmodell med mittås, 1 stpl Christian N Hosöe Köpenhamn 1887, 1 m otydl stpl Köpenhamn 1770, guardeinstpl för Frederik Fabricius, l 20 cm, tot vikt 110 gr, graverade initialer

Slagpris: 350

Parti porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst; lockurna, kuvertaskkoppar, sockerskål med lock mm

Slagpris: 300

Kaffekoppar med fat, 13 + 13 st, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst

Slagpris: 700

Moccakoppar med fat, 10 + 10 st, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst

Slagpris: 400

Jonson, Sven, färglito, 'Sol genom ruinerna', sign o egenhändigt betitlad, 29 x 55 cm

Slagpris: 400

Olson, Axel, färglito, personer på parkbänk, sign o numr 7/75, 32 x 24 cm

Slagpris: 300

Skål, fajans, Danmark el Nordtyskland, 1800-talets 1 hälft, dekor av fjäril mm i starkeldsfärger, dia 32 cm, nagg

Slagpris: 1 600

Munstycke för brandslang, mässing med jutelindning, sekelskiftet 1900, h 70 cm, senare

Slagpris: 400

Skål på fot, porslin, Meissen, 1900-tal, genombrutet med blå underglasyrdekor i lökmönstret, dia 21 cm

Slagpris: 700

Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, matservisdelar, porslin, Taverna, design 1956

Slagpris: 250

Assietter, 12, st, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, dia 17 cm

Slagpris: 900

Goya y Fuentes, Francisco de, etsning och akvatint, 'Quien mas rendido?', nr 27 ur Caprichios från 1799, 21,5 x 15,4 cm, litt: Harris 1964 62.II.2, möjl senare avdrag

Slagpris: 600

Hellsten, Lars för Orrefors, ljusstakar/facklor, 1 par, Olympia, etikettsign, h 13 cm

Slagpris: -

Utrop: Nästa sida... Visa bilder: Endast :