nästa auktion 26/4
  slutpriser 29/3
Auktion: Sön 23/2 kl 16:00, Månadsauktion, Nässjögatan 6, Halmstad

Visning: Fredag 21/2 12-19
Lördag 22/2 10-17
Söndag 23/2 12-16
Skriv ut
Sökord:

Utrop: Nästa sida...     Endast :

Bang, Michael för Holmegaard/Fyens Glasvaerk, bordslampa, glas, Palace, design 1978, etikettsign, tot h 49 cm

Slagpris: 800

Matgafflar och -knivar, 6 + 6 st, silver, svensk spetsig, knivar med stålblad, stpl GAB Stockholm, gafflar vikt 355 gr, initial C

Slagpris: 1 200

Tallrik, porslin, Kina Qianlong, profilerat brätte, dekor av flodlandskap i manganblå underglasyrmåleri, dia 22 cm, hårspricka, medf djup tallrik, Kina Jiaqing (1796-1820), dia 21 cm

Slagpris: 250

Kask, M/1887 för konstapel vid Helsingborgs Poliskår, 1 spänne samt käkrem sakn

Slagpris: 1 700

Polissabel i balja, sekelskiftet 1900, fäste märkt Helsingborgs Polisdistrikt, tot l 80 cm

Slagpris: 1 400

Polissabel i balja, 1800-tal, tot l 81 cm

Slagpris: 1 900

Magnussen, Erik, egen verkstad, brosch, sterlingsilver och emalj, De fem svaner fra Norden, sign, l 6 cm

Slagpris: 400

Malmström, Henning, olja, pojkporträtt, sign o dat 1910, 100 x 50 cm

Slagpris: 1 000

Dik, Pieter Daniel, olja, stilleben med äpplen och mässingsgryta, sign, 80 x 100 cm

Slagpris: 700

Jeppsson, Georg, olja, landskap, sign, 100 x 75 cm

Slagpris: 1 300

Larsson, Folke, olja, räv i landskap, sign, 60 x 50 cm

Slagpris: 350

Lundin, Ingeborg för Orrefors, rödvinsglas 12 st, 'Silvia', design 1957, h 15 cm, medf dito karaff

Slagpris: 1 200

BAST, färgserigrafi, Thug, ed Pictures On Walls (P.O.W.) 2003, numr 451/600, med förläggarens blindstämpel, pappersstorl 70 x 50 cm, P.O.W. publicerar bl a Banksys grafik

Slagpris: 500

Ander, Gunnar för Ystad Metall, kandelabrar till 2 ljus, 1 par, svärtat smide med polykroma glashängen, h 24 cm, säljes till förmån för Kattfotens Katthem

Slagpris: 300

Palmquist, Sven för Orrefors, skål, vit (!) glasmassa, Colora, design 1953, dia 20 cm

Slagpris: 800

Palmquist, Sven för Orrefors, skål, vit (!) glasmassa, Colora, design 1953, dia 22 cm

Slagpris: 600

Leksak, plysch, Steiff, panda, h 40 cm

Slagpris: 350

Kleintjes, Johannes Leonardus (Jan), olja, Het spinnewiel - interiör med kvinna vid spinnrock, sign, 100 x 75 cm

Slagpris: -

Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, stengods, 'Flambé', dekor av fiskare mm, denna sign Olson, h 20 cm, fot med smärre lagn

Slagpris: 350

Mutze, Walter för Rosenthal, vas, porslin, Zaubergarten, dekor i rött och guld, sign, h 16 cm, medf vas porslin, Lyngby, h 26 cm

Slagpris: 300

Okänd designer för Guzzini, bålskål, klar akrylplast, Capriccio, dia 34 cm, medf servietthållare

Slagpris: -

Herrarmbandsur, stål, Omega Automatic Seamaster, svart läderarmband, i originaletui

Slagpris: 4 000

Ordenstecken, 18 k rödguld och emalj, Riddare 1 klassen av Kungliga Nordstjärneorden, stpl C F Carlman Stockholm, h 6 cm, vikt cirka 14 gr, i originaletui, medf miniatyr förgyllt silver och emalj

Slagpris: 3 400

Kandelabrar till 3 ljus, 1par, bränn(?)förgylld och patinerad brons, senempire, 1800-talets 1 hälft, dekor av indiansk krigare, fackla, akantus mm, h 54 cm

Slagpris: 13 000

Anthonszoon, Cornelius (Cornelius Antoniades), efter honom, karta, kopparstucken och handkolorerad, Daniae Regni Typus, ur Abrham Ortelius Theatrum Orbis Terrarum 1603, 35 x 25 cm, ngt gulnad

Slagpris: 1 200

Schiötz-Jensen, Niels Frederik, olja, samtalande flickor vid stenmur, sign o dat 1920, 41 x 55 cm

Slagpris: 900

Fischer, Paul, olja, Utsikt över havet vid Falsterbo, monogramsign o dat 1909, 19,5 x 41 cm, prov: Kunsthallens Auktioner 2/12 1999, lot 131

Slagpris: 9 500

Wildenradt Johan Peter von, olja, kustparti från Rö, sign o dat 1876, 26 x 39 cm

Slagpris: 1 200

Rasmussen, C Th, olja, utsikt över Aeresköping, sign o dat 1906, 45 x 55 cm

Slagpris: -

Okänd designer, ant Danmark, skrivställ, silver, sk Skönvirke, ovalt, kulhamrat med bläckhorn i form av svamp, sv importstpl för A W Andersson Helsingborg 1920, l 33 (!) cm, vikt 650 gr

Slagpris: 2 000

Collier, odlade, doserande pärlor, silverlås med cabochonslipad ametist, l 37 cm, pärlor dia 6 - 8 mm

Slagpris: 350

Jonsson, Waldemar, egen verkstad, Skara, bägare, sterlingsilver, stpl Skara 1960, h 5 cm, vikt 75 gr

Slagpris: 500

Jonasson, Mats för Målerås, skulptur, gjutet och sandblästrat glas, Masquerade - ur serien Masq, sign o etikettsign, h 13 cm

Slagpris: 900

Lindberg, Stig för Gustavsberg Studio, skålfat, glaserat stengods, Reptil Carrara, l 31 cm, litt: Eronn s 175

Slagpris: 500

Lindberg, Stig för Gustavsberg Studio, skålfat, glaserat stengods, Reptil Carrara, l 27 cm, litt: Eronn s 175

Slagpris: 500

Lindberg, Stig för Gustafsberg, skål, stengods 'Silur' dekor av harlekinrutor i orange och svart, 33 x 33 cm

Slagpris: 600

Lindberg, Stig för Gustafsberg, skål, stengods 'Silur' dekor av harlekinrutor i orange och svart, 20 x 20 cm

Slagpris: 400

Simmulson, Mari för Uppsala Ekeby, vas, fajans, Randi/Kraka, modellnr 4199, design 1955, sign, h 30 cm

Slagpris: 450

Simmulson, Mari för Uppsala Ekeby, vas, fajans, Randi/Kraka, modellnr 4201, design 1955, sign, h 30 cm

Slagpris: 500

Lindberg, Stig för Gustafsberg, askfat stengods 'Domino' dekor i svart och vitt, ritat till Hemutställningen 1955 i Helsingborg (H55), 20 x 20 cm, litt: Eronn s 174, ngn nagg

Slagpris: 800

Lindberg, Stig för Gustafsberg, askfat stengods 'Domino' dekor i svart och vitt, ritat till Hemutställningen 1955 i Helsingborg (H55), 15 x 15 cm, litt: Eronn s 174, ngn nagg

Slagpris: 450

Lindberg, Stig för Gustafsberg, askfat stengods 'Domino' dekor i svart och vitt, ritat till Hemutställningen 1955 i Helsingborg (H55), 15 x 15 cm, litt: Eronn s 174, ngn nagg, dekor av Volkswagens logotyp

Slagpris: 350

Atterberg, Ingrid för Uppsala Ekeby/Åhlén & Holm, fat, delvis glaserat lergods, modell 83130/845, sign, dia 30 cm

Slagpris: -

Atterberg, Ingrid för Uppsala Ekeby, vaser, 1 par, delvis glaserat lergods, Corso, modell 2149, design 1969, sign, h 25,5 cm

Slagpris: 450

Oldfors, Hjördis för Uppsala Ekeby, skålar, 2 st, delvis glaserat lergods, City, modellnr 5174, design 1958, l 23,5 cm

Slagpris: 600

Simmulsson, Mari för Uppsala Ekeby, skål, glaserat lergods, Rhodos, modellnr 4335, design 1958, dia 23 cm

Slagpris: 600

Larson, Lisa för Gustavsberg, skålfat, glaserat stengods, ur serien Fat från 1955, dia 19 cm

Slagpris: -

Stålhane Carl Harry för Rörstrand, skål, glaserat lergods, sign, l 32 cm

Slagpris: 700

Oldfors, Hjördis för Uppsala Ekeby, skål, glaserat lergods, Tri/Rött band, modellnr 378, design 1954, l 34,5 cm

Slagpris: 400

Thomson, Annalisa för Uppsala Ekeby, vas, glaserat lergods, spolformad, modellnr 358, design 1944, h 14 cm

Slagpris: 300

Utrop: Nästa sida... Visa bilder: Endast :