nästa auktion 22/12
  slutpriser 24/11
Auktion: Sön 28/7 kl 16:00, Månadsauktion, Nässjögatan 6, Halmstad
Detta är en preliminär lista, med reservation för ändringar. Nya föremål tillkommer varje vardag. VÄNLIGEN NOTERA ATT DET TILLKOMMER EN KLUBBSLAGSAVGIFT OM 50 KR/OBJEKT (INKL MOMS) This is a preliminary list, with reservation for Changes. New items will be added every weekday. PLEASE NOTE THAT THERE IS AN ADDITIONAL FEE OF SEK 50 (VAT INCL) PER ITEM

Visning: Fredag 26/7 12-19
Lördag 27/7 10-17
Söndag 28/7 12-16
Skriv ut
Sökord:

Utrop: Nästa sida...     Endast :

Nilsson, Wiwen, egen verkstad, salt- resp pepparströare, sterlingsilver, cylindrisk form, stpl Lund 1958, h 2,5 cm, tot vikt 20 gr

Slagpris: 1 300

Nilsson, Wiwen, egen verkstad, salt- resp pepparströare, delvis förgyllt sterlingsilver, cylindrisk form, stpl Lund 1958, h 2,5 cm, tot vikt 20 gr

Slagpris: 1 200

Nilsson, Wiwen, egen verkstad, salt- resp pepparströare, delvis förgyllt sterlingsilver, cylindrisk form, stpl Lund 1957, h 2,5 cm, tot vikt 20 gr

Slagpris: 1 000

Nilsson, Wiwen, egen verkstad, salt- resp pepparströare, delvis förgyllt sterlingsilver, cylindrisk form, stpl Lund 1954 resp 1956, h 2,5 cm, tot vikt 20 gr

Slagpris: 1 300

Nilsson, Wiwen, egen verkstad, manschettknappar, 1 par, sterlingsilver, rektangulära, stpl Lund 1956, l 22 mm, vikt 10 gr

Slagpris: 2 800

Nilsson, Wiwen, egen verkstad, sockertång, sterlingsilver, stpl Lund 1970, l 15 cm, vikt 50 gr, medf originaletui

Slagpris: 1 800

Nilsson, Wiwen, egen verkstad, armband, sterlingsilver, i form av 8 rektangulära plattor och ringar, stpl Lund 1962, l 19 cm, vikt 60 gr, i originaletui

Slagpris: 6 000

Nilsson, Wiwen, egen verkstad, örhängen 1 par, sterlingsilver, i form av rektangulär platta och ringar, h 4 cm, vikt 6 gr, i originaletui, omarbetade från skruvar, vid detta har stämplarna försvunnit

Slagpris: 3 200

Nilsson, Wiwen, egen verkstad, dessertskedar 6 st, sterlingsilver, slät modell, stpl Lund 1958, l 17 cm, tot vikt 215 gr, i originaletui

Slagpris: 3 200

Nilsson, Wiwen, egen verkstad, dessertskedar 6 st, sterlingsilver, slät modell, stpl Lund 1959-70, l 17 cm, tot vikt 235 gr, i originaletui

Slagpris: 3 400

Puigmarti Valls, Josep, blandteknik med collage, figurkomposition, 95 x 63 cm

Slagpris: -

Pihlgren, Eric för GAB, pepparströare, silver och bakelit, ovoid på hexagonal fot, stpl Stockholm 1939, h 5 cm

Slagpris: 800

Andersson, John, egen verkstad Höganäs, skulptur/miniatyrvaser, brunglaserat stengods, sign, h 9 cm

Slagpris: 100

Picasso, Pablo, efter honom, färglito (?), La comedie humaine 1954, synl pappersstorl 33 x 40 cm

Slagpris: -

Bolling, Hans för Torben Örskov, serveringsvagn, ek, 'Bakkebord', 2 vändbara, lösa brickor med svart resp röd melamin, etikettsign, h 56 cm

Slagpris: 2 600

Lorentzon, Waldemar, olja, Fiskaren kommer till sin båt II, sign, 15 x 28 cm

Slagpris: 2 000

Lindström, Bengt, akryl på papper, figurkomposition, sign, synl pappersstorl 56 x 75 cm

Slagpris: 5 500

Norrman, Lars, akvarell, japansk kvinna, sign, synl pappersstorl 11 x 16 cm

Slagpris: 250

Norrman, Lars, akvarell, mexikanskt landskap, sign, synl pappersstorl 11 x 16 cm

Slagpris: 150

Bernadotte, Sigvard, matta, rölakan, 1950-tal, Harlekin, vävd på Nils Nessims Textilateljéer, sign, 230 x 165 cm

Slagpris: 8 000

Axelsson, Ann-Sofie, akvarell, stilleben, sign, synl pappersstorl 36 x 27 cm

Slagpris: -

Hatz, Felix, olja, strandskog, sign, synl storl 31 x 37 cm

Slagpris: 600

Okänd designer för Axel Gabriel Dufva, Stockholm, kaffeservis, 3 del, silver, nyrokokostil, stpl BJ samt Stockholm 1914-16, kaffekanna h 29 cm, tot vikt inkl ej tillh sockertång 1520 gr

Slagpris: 4 200

Picasso, Pablo, efter honom, färglito, La ronde de la jeunesse, sign o dat 25/7 61 i stenen, 65 x 50 cm

Slagpris: 3 000

Appel, Karel, färglito, Some people together II, sign, dat 76 (!) o numr EA 15/20, 56 x 76 cm

Slagpris: 1 800

Högberg, Anders, egen verkstad Göteborg, ring samt 2 örhängen, sterlingsilver och guld (?), stpl 1994, örhängen h 6 cm, stoppers sakn, liten den guld (?) medf

Slagpris: -

Lindström, Bengt, färglito, utan titel, sign EA, 75 x 56 cm. Prov; Inköpt 2010 på Pintura Art

Slagpris: 600

Erixson, Sven X:et, färglito, 'Carmen' sign o numr 241/360, 35 x 42 cm

Slagpris: 350

Erixson, Sven X:et, färglito, 'Vikingaringen i Söndrum brännes' 1969, sign o numr 3/250, 35 x 42 cm, litt: Nyström nr 161

Slagpris: 300

Holst, Agda, olja, Dam i svart (Anna Frigell), sign o dat 1930, 84 x 62 cm

Slagpris: 10 000

Hänge, slipat glas med silvermontage, dekor av insekt i förgyllt silver med carréslipad smaragd och cabochonslipad opal, l 4,5 cm

Slagpris: 350

Signaltrumpet med banderoll, M/1901 för infanteriet

Slagpris: 1 200

Sabel M/1854 för kavalleriet, l 106 cm

Slagpris: 1 000

Sabel med handrem, M/1867-93 för manskap vid kavalleriet, l 106 cm

Slagpris: 1 000

Pallasch, M/1893 för kavallerimanskap, stpl Svalling Eskilstuna, l 109 cm

Slagpris: 600

Slagpris: 600

Huggare, M/1856 för infanteriet, l 73 cm

Slagpris: 500

Huggare med balja, M/1748-1856, flottans kassationsstpl, tot l 80 cm

Slagpris: 1 800

Huggare, M/1748-1856, flottans kassationsstpl, l 78 cm

Slagpris: 1 100

Pallasch M/1889 för sergeant vid artilleriet, l 93 cm

Slagpris: 600

Pallasch, M/1889 för artilleriet, märkt 6AR (Smålands Artilleriregemente) 4 Bataljon nr 42, l 96 cm

Slagpris: 500

Sabel med balja, M/1899 för officer vid infanteriet med portepé m/1797, klinga med förgylld text Konungen resp Fäderneslandet, stpl Weyersberg, Kirschbaum & Co, Solingen, tot l 102 cm

Slagpris: 3 000

Okänd konstnär, 1700-tal, olja, Jesus och den Samariska kvinnan, 63 x 50 cm, renoverad, uppkl

Slagpris: 1 500

Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, miniatyrmålning i benram, porträtt av Gustav V med Karl XIII:s och Serafimerordens insignier, 8 x 6,5 cm

Slagpris: 900

Okänd engelsk (?) konstnär, 1800-talets 1 hälft, olja, interiör med soldater, 46 x 36 cm

Slagpris: -

Salman, Zaida, oljemålningar på porslin, 2 st, porträtt av Marie Antoinette resp Kejsarinnan Elisabeth (Sissi) av Österrike, sign, 12 x 9 cm

Slagpris: -

Ordenstecken, 2 st, förgylld och emaljerad metall, polska Orden för kulturell merit, i originaletuier, medf originaldiplom signerat av kulturministern Józef Tejchma

Slagpris: -

Taipalenmääki, Jussi, färglito, Lindansare, sign o numr 145/210, ur mappen Circus Fantastic, 59 x 49 cm

Slagpris: -

Taipalenmääki, Jussi, färglito, Världens starkaste kvinna, sign o numr 145/210, ur mappen Circus Fantastic, 49 x 59 cm

Slagpris: -

Taipalenmääki, Jussi, färglito, Fantastiska Felix Fenom, sign o numr 145/210, ur mappen Circus Fantastic, 49 x 59 cm

Slagpris: -

Utrop: Nästa sida... Visa bilder: Endast :