nästa auktion 23/2
  slutpriser 26/1
Auktion: Sön 22/12 kl 16:00, Julauktion, Nässjögatan 6, Halmstad

Visning: Fredag 20/12 12-19
Lördag 21/12 10-17
Söndag 22/12 12-16
Skriv ut
Sökord:

Utrop: Nästa sida...     Endast :

Ostform, skuren ek, allmogearbete, 1800-tal, h 14 cm

Slagpris: 150

Prydnadskanon, mässing på trälavett, 1900-tal, dekor av Christian IV namnchiffer, eldrör l 50 cm

Slagpris: 1 900

Prydnadskanon, mässing på trälavett, 1900-tal, dekor av Frederik V:s namnchiffer, eldrör l 67 cm

Slagpris: 1 900

Okänd engelsk konstnär, 1800-talets 1 hälft, sidenmålningar, 1 par, Bodiam Castle resp The High Force Waterfall, Teesdale, synl storl 32 x 46 cm, i samtida empireramar, ngt slitage

Slagpris: 1 700

Brevkniv, förgylld mässing och trä, sekelskiftet 1900, i form av Sri Lankesiskt ceremoniellt svärd, sk Kastane, dekor av lejonhuvud, akantus mm, l 33 cm

Slagpris: 100

Vapensköld, olja, på metall, dekor av vapnet för adliga ätten Mannerstierna No 1197, utf 2014 av Vapenmålaren vid Kungl Maj:ts Orden Leif Ericsson, 40 x 30 cm

Slagpris: -

Skåp på (senare) benställning, ek, 1700-tal, benställning från sekelskiftet 1900, h 130 cm, renoverat

Slagpris: -

Okänd konstnär, golvvas/skulptur, glaserad terrakotta, dekor av ansikte mm, sign FR o dat 1961, h 33 cm

Slagpris: -

Länsfåtölj, skuren och bonad ek, barockstil, sekelskiftet 1900, petits-pointsklädsel

Slagpris: -

Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, byst, bemålad gips, Beatrice Portinari, signerad (?) Olympia, h 40 cm

Slagpris: 3 000

Mangelbräden, 2 st, ek, allmogearbeten, 1800-tales 1 hälft, 1 m skuren dekor av häst, 1 m kurbitsmålning samt initialer APS o dat 1846, l 59 resp 63 cm, 1 orangripet

Slagpris: -

Kunglig mortel, mässing, liv med text Kongl Kjöket Stockholm samt datering 1804, h 17 cm

Slagpris: 2 400

Skolfiol med stråke, etikettmärkt Antoniüs Stardivarius Cremoniensis Faciebat 1713, ant Tyskland, sekelskiftet 1900, l 59 cm, låda medf

Slagpris: 400

Okänd designer för Sirius, ljusslingor med rosa rispappersskärmar, 4 st, Judy, oanvända i originalförp

Slagpris: -

Slagpris: -

Okänd designer för Sirius, ljusslingor med violetta rispappersskärmar, 4 st, Judy, oanvända i originalförp

Slagpris: -

Slagpris: -

Lockask, lackerad metall, rokoko, 1700-talets mitt, beslag i brännförgylld brons, lock med genombruten tenn(?)dekor, dia 8 cm, slitage

Slagpris: 800

Josephsson, Ernst, sepiateckning, porträtt möjl August Strindberg, utfört under sjukdomsperioden, sign, synl pappersstorl 34 x 21 cm, prov: inköpt på Antiquea, Stockholm 1988, kraftigt blekt

Slagpris: -

Slagpris: -

Christiansen, Poul för Le Klint, lampskärm, vikt, vit plast, Sinus, modellnr 172, design 1971, dia 33 cm

Slagpris: 350

Okänd konstnär, skål, glas, dekor av vita och blå spiraler, otydl sign, dia 38 cm

Slagpris: 100

Okänd designer, 1950-tal, kandelaber till 24 (!) ljus, mässing, l 71 cm, 1 ljushållare sakn, smärre def

Slagpris: 250

Theglashållare, delvis förgyllt och niellerat silver, Ryssland, 1900-talets 1 hälft, genombruten dekor, h 9 cm, medf senare glas

Slagpris: 250

Flaska med hänkel, ljusgrön glasmassa, 17-1800-tal, svagt klockformad fot med omvikt kant, h 35 cm, sprickor

Slagpris: -

Urtavla samt urverk, delvis bemålat järn, 1800-talets 2 hälft, baksida bet Jensen Rönne 1880, dia 59 cm, inkomplett

Slagpris: -

Okänd designer, ljusstakar, 1 par, krom, h 34 cm

Slagpris: 600

Fo-hundar, 1 par, skuren sten, Kina, 1900-tal, h 10 cm

Slagpris: 100

Amulett, skuren jade, Kina, 1900-tal, dia 5 cm

Slagpris: 100

Skulptur, skuren sten, Kina, 1900-tal, stående tempeltjur, l 17 cm

Slagpris: 100

Stans, smide, barock 16-1700-tal, l 7 cm

Slagpris: 1 100

Bordssurtout, nysilver med 5 glasflaskor och -burkar, sekelskiftet 1900, h 38 cm

Slagpris: 100

Aalto, Alvar för Iittala, vas, Savoy, dekor i vitt underfång, design 1936, h 10 cm, i originalförp

Slagpris: 100

Aalto, Alvar för Iittala, vas, glas, Savoy, design 1936, h 16 cm, i originalförp, obet nagg

Slagpris: 100

Okänd designer, 1950-60-tal, taklampa, vit glasmassa med mässingsdetaljer, h 29 cm

Slagpris: 250

Utrillo, Maurice, efter honom, litografi, Rue de L'Abreuvoir ā Montmartre, 1927, ur Tableaux de Paris, ed Émile-Paul Frčres, Paris, 14,2 x 19,5 cm, etikett från Riks förbundet för Bildande Konst

Slagpris: -

Ander, Gunnar för Jönköpings Hemslöjd, giraff, bemålat trä, design 1946, h 23 cm

Slagpris: 450

Ander, Gunnar för Jönköpings Hemslöjd, zebra, bemålat trä, design 1946, h 12 cm

Slagpris: 450

Ander, Gunnar för Jönköpings Hemslöjd, get, bemålat trä, design 1946, h 12 cm

Slagpris: 450

Dockor, 6 st, stoppat siden och papper, Kina, ant republik, 1900-talets 1 hälft, medlemmar av De Odödliga, h 22 cm

Slagpris: 600

Samovar, försilvrad koppar och mässing, möjl Ryssland, nyrokoko, 1800-talets mitt, bukig form, dekor av akantus mm, tappkran med benhandtag, h 50 cm

Slagpris: 600

Anderson, Clarence William, häfte med 16 (av 20) litografier föreställande fullblodshästar, All Thoroughbreds, Harper & Bros New York 1948, pappersstorl 30 x 41 cm

Slagpris: 500

Theskedar, 12 st, silver, Olga, stpl Kultakeskus OY, tot vikt 165 gr, i originaletui

Slagpris: 450

Okänd designer för Karl Andersson, lockask, silver med pärlemorknopp, sen jugend, kulhamrad dekor, stpl Stockholm 1918, dia 8 cm

Slagpris: 300

Matbesticksuppsättning, 55 del, nysilver, svensk trubbig, 12 + 12 + 12 bordsgafflar, -knivar och -skedar samt 19 kaffe- och theskedar, stpl GAB Stockholm, initial W

Slagpris: 250

Okänd konstnär, möjl Italien, skulptur, chamotterat och glaserat lergods, uggla, polykrom dekor, h 37 cm

Slagpris: 250

Stolar, 1 par, grålackerat och bronserat trä, empire, 1800-talets 1 hälft

Slagpris: -

Staehr-Nielsen, Eva för Saxbo, vas, stengods, dekor i brun harpälsglasyr, sign, h 13 cm, obet nagg

Slagpris: -

Bang, Arne, urna med hänklar, glaserat stengods med rottinghandtag, dekor i blått och brunt, sign, h exkl hänklar 17 cm

Slagpris: -

Olsson, Folke för Fritz Hansen, fåtöljer, 1 par, bonad bok med blå ylleklädsel, brännstpl, slitage

Slagpris: 100

Utrop: Nästa sida... Visa bilder: Endast :