nästa auktion 29/3
  slutpriser 23/2
Auktion: Sön 22/12 kl 16:00, Julauktion, Nässjögatan 6, Halmstad

Visning: Fredag 20/12 12-19
Lördag 21/12 10-17
Söndag 22/12 12-16
Skriv ut
Sökord:

Utrop: Nästa sida...     Endast :

Väggur, delvis svärtad valnöt, Junghans, sekelskiftet 1900, dekor av kvinnomaskaron mm, h 100 cm

Slagpris: 350

Samovar, koppar och mässing med trähandtag, empire, 1800-talets 1 hälft, h 40 cm, lockknopp sakn

Slagpris: 150

Byggklossar, skumplast, BRIO Maximum, 1970-tal, i originalförp

Slagpris: -

Kaminset, 3 del mässing, 1900-talets 1 hälft, l 53-55 cm

Slagpris: 100

Okänd designer för Stouby, fåtölj, brunt anilinläder, Eva

Slagpris: -

Thekanna på réchaud, metall, 1800-talets slut, tot h 45 cm, kantring lös

Slagpris: 100

Figurin, bemålat lergods, ant Tyskland, 1800-talets 2 hälft, vilande pojke, oid sign BB, l 19 cm

Slagpris: 150

Stenyxor 2 st, bergart, yngre stenålder, l 9 resp 14 cm

Slagpris: 2 200

Dockor, 3 st, bemålat trä, Japan, Meiji, samurajer, h 14 cm

Slagpris: 100

Stort parti äldre diverse, metall, trä mm, 17-1800-tal

Slagpris: 450

Rökelsekar, 2 st, patinerad brons, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, h 9 resp 13 cm

Slagpris: 150

Okänd konstnär, skål, glaserat stengods, oid sign, dia 29 cm

Slagpris: 350

Okänd designer, 1950-tal, fåtölj, järn med flätad plastsits

Slagpris: 800

Parti konsthantverk, sten, metall mm, Kina och Japan, 1900-tal, ngn nagg

Slagpris: 100

4 del porslin, Kina, 17-1800-tal, tallrik, skålar samt vinkanna, blå underglasyrdekor, ngn spricka

Slagpris: 900

Bojaner, 2 st snarlika, porslin, Kina, 1800-tal, blå underglasyrdekor av flodlandskap, h 22 cm

Slagpris: 4 600

Bojan, glaserat stengods, Kina, 1900-tal, dekor i starkeldsfärger, h 25 cm

Slagpris: 2 200

Offerskål, porslin, Kina, ant Guangxu (1875-1908), dekor av persikor mm mot gul fond, oid sign, dia 10 cm

Slagpris: 500

Karott, porslin, Kina, Jiaqing (1796-1820), dekor i blå och röd emalj, spår av blomma i sepia, l 25 cm

Slagpris: -

Golvvas, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, blå underglasyrdekor, h 43 cm, lagn

Slagpris: 250

Fanspets, förgylld brons och metall, dekor av Malmö stadscapen samt sax - antagligen för skrädderifackförening, sekelskiftet 1900, h 48 cm

Slagpris: 200

Sparbössa. läder, 1800-talets 2 hälft, i form av sko, l 10 cm

Slagpris: 350

Fetish, skuret trä och textil, ant Västafrika, 1900-talets mitt el 2 hälft, h inkl sockel 20 cm

Slagpris: -

Westerbergh, E, litografi, porträtt av landshövdingen mm Greve Knut Axel Posse med Kungliga Svärds- och Vasaordnarna, tryckt hos Em Baerentzen & Co, synl pappersstorl 48 x 39 cm

Slagpris: -

Vas, porslin, Japan, Kutani, ant Taishô, kvadratisk med rörliga hänklar, oid stpl, h 25 cm, medf vas, flintgods, Japan, 1900-tal oid sign

Slagpris: -

Okänd tysk designer, 1800-talets 2 hälft, figurin/kruka, majolika, dekor av sittande mops vid kärra, l 20 cm

Slagpris: 300

Okänd designer för Rörstrand, 1950-tal, figurin/sparbössa, glaserat stengods, sköldpadda. l 16 cm

Slagpris: 250

Nilsson, Roland K, olja, Violett stilleben, sign, 38 x 55 cm

Slagpris: 450

Nilsson, Roland K, olja, Skymning, sign, 66 x 55 cm

Slagpris: 450

Dalahäst, skuret och bemålat trä, sekelskiftet 1900, h 11 cm

Slagpris: -

Ålenius Björk, Ivar för Ystad Brons, ljusstakar, 1 par, mässing, Liljan, sign, h 12 cm

Slagpris: 1 100

Visitkortsalbum med visitkort, 1900-talets början

Slagpris: 150

Okänd designer för Wilhelm Goebel, figuriner/dekorationer för bröllopstårta, 1 par, brudpar, polykrom dekor, h 21 cm

Slagpris: 100

Wetterling, Alexander Clemens, kopia efter, olja (på litografi?), 'Rhens öfvergång och Berndorffs intagande af General Bernadotte den 4 juli 1796', 54 x 78 cm, smärre def

Slagpris: 450

Skulptur, konstmassa och papper (?), Japan, 1900-tal, stående samuraj, h inkl sockel 44 cm

Slagpris: 150

Skål, porslin, Meissen, sekelskiftet 1900, polykrom dekor i Sächsicher Blümen, genombruten, l 31 cm

Slagpris: 1 900

Morales-Schildt, Mona för Kosta, skulptur, glas, sk rumssmycke, äggformat, dekor i rött underfång, sign. h 8 cm

Slagpris: 1 000

Engman, Kjell för Kosta Boda, vaser 2 st, glas, dekor av granar i grönt mot vit fond, sign, h 9 resp 18 cm, medf 2 st julgranskulor

Slagpris: 100

Okänd designer för Wilhelm Goebel, figurin, flintgods, siameskatt, polykrom dekor, l 34 cm

Slagpris: 1 000

Märkduk, ylle på bomull, signerad Anna Neumann o dat 1847, synl storl 39 x 30 cm

Slagpris: -

Käll, John för Elme, fönsterdekoration, bärnstensfärgat glas med läderstroppar, dekor av fågel, sign, 36 x 13 cm

Slagpris: -

Serveringsbricka, ek med metallbeslag, 1800-talets slut, l 36 cm

Slagpris: 350

Kökshylla, bemålat trä och pressglas, 1900-talets 1 hälft, l 46 cm

Slagpris: -

Assietter, 6 st, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblond, dia 17,5 cm

Slagpris: 1 000

Okänd konstnär, 1900-talets mitt, olja, komposition, sign Pieere Chow..?, 50 x 61 cm

Slagpris: 450

Elmgård, Anders, olja, landskap, sign o dat 1994, 46 x 61 cm

Slagpris: 1 100

Okänd fransk konstnär, olja, Pierrot Parresseux, otydl sign o dat 1920, 30 x 36 cm

Slagpris: -

Corneille (Van Beverloo, Cornelis) färgserigrafi, femme-soleil et oiseau, sign, dat 89 o numr (HC?) 9/50, 16 x 21 cm

Slagpris: 500

Larson, Lisa för Gustafsberg, skulptur, delvis glaserat stengods, 'Dora', ur serien ABC-flickor från 1958, sign, h 20 cm

Slagpris: 1 100

Corneille (Guillaume Cornelis van Beverloo), färgserigrafi, Été ardent, ed GKM, sign, dat 1991 o numr 66/250, 61 x 50 cm

Slagpris: -

Utrop: Nästa sida... Visa bilder: Endast :