nästa auktion 29/3
  slutpriser 23/2
Auktion: Sön 22/12 kl 16:00, Julauktion, Nässjögatan 6, Halmstad

Visning: Fredag 20/12 12-19
Lördag 21/12 10-17
Söndag 22/12 12-16
Skriv ut
Sökord:

Utrop: Nästa sida...     Endast :

Puig, August, olja, komposition, sign o dat 1985, 80 x 110 cm

Slagpris: -

Puig, August, blandteknik, komposition, sign o dat 1988, synl storl 49 x 69 cm

Slagpris: -

Puig, August, blandteknik, komposition, sign o dat 1979, synl storl 49 x 69 cm

Slagpris: -

Puig, August, färglito, komposition, sign o numr 1/75, synl pappersstorl 49 x 69 cm

Slagpris: 100

Puig, August, färglito, komposition, sign PA, synl pappersstorl 64 x 47 cm

Slagpris: 150

Friberg, Berndt för Gustavsberg Studio, vas, stengods, dekor i blå harpälsglasyr, sign med studiohand samt årsbokstav 'K' (1941), h 14 cm, dia 19 cm

Slagpris: 19 000

Armlänk, 18 k rödguld, stpl Ädelsmycken AB Stockholm 1964, vikt 38,6 gr

Slagpris: 10 000

Armlänk, 18 k rödguld, stpl Ädelsmycken AB Stockholm 1967, vikt 17,3 gr

Slagpris: 4 400

Armlänk med berlocker, 18 k rödguld, stpl Hallbergs Köping 1965, vikt 13,1 gr

Slagpris: 3 400

Armlänk med berlocker, 18 k rödguld, stpl Ädelsmycken AB Stockholm 1968, vikt 15,3 gr

Slagpris: 4 000

Armlänk med berlocker, 18 k rödguld, stpl Hildens Guldvaror Sala 1960, vikt 11,4 gr

Slagpris: 3 000

Larsson, Carl, tuschlavering, motiv från Annedal, sign, synl pappersstorl 12 x 18 cm

Slagpris: 5 500

Tobiasse, Théo, färglito, 'HC Andersen - La princesse et le Petit Pois' (Prinsessan på ärten), sign o numr 96/350, 65 x 48 cm, utförd 1978, ur mappen Un Hommage a H C Andersen, ed Börjesson

Slagpris: 1 300

Jeanson, Gustaf för C G Hallberg, bordsskedar, 14 st, silver, Diana, stpl Stockholm olika år, tot vikt 660 gr

Slagpris: 1 800

Jeanson, Gustaf för C G Hallberg, bordsgafflar, 13 st, silver, Diana, stpl Stockholm olika år, tot vikt 545 gr

Slagpris: 1 500

Jeanson, Gustaf för C G Hallberg, bordsknivar, 18 st, silver, Diana, stpl Stockholm olika år

Slagpris: 700

Bords/dessertskedar, 6 st samt bordsgafflar, 2 st, silver, svensk spetsig modell, olika mästare och år, tot vikt 280 gr

Slagpris: 700

Skulptur, patinerad brons och mässing på alabastersockel, sk Wienerbrons, möjl Hagenauer eller Rohac, 1900-talets 1 hälft, afrikansk dansös, h inkl sockel 9 cm

Slagpris: 450

Holkyxa, brons, ant yngre bronsålder (ca 1000-500 f Kr), lösfynd från Halland, l 6,5 cm

Slagpris: 2 600

Jörgensen, Paul för Gullaskruf, vas, glas, dekor av färgfält och guld i graalteknik, sign o dat 1997, h 16 cm

Slagpris: 250

Corneille (Guillaume Cornelis van Beverloo), poster offset, ed GKM 1984, sign m dedikation, 85 x 45 cm

Slagpris: 250

Corneille (Guillaume Cornelis van Beverloo), färgserigrafi, La fleur et l'oiseau, ed GKM, sign HC o dat 1995, 76 x 100 cm

Slagpris: 2 800

Ljussax, mässing, 1700-tal, l 16 cm

Slagpris: -

Pallasch i balja, möjl kort variant av M/1899 för sergeant vid infanteriet, klinga stpl Svalling Rosenfors, fästet stpl Milit Ekip Aktiebol (MEA), tot l 83 cm

Slagpris: 1 900

Hirschfänger, dansk Jægerhirschfænger M/1801, märkt ..4C No 117, l 71 cm, omf skador

Slagpris: 400

Mogensen, Børge för Fredericia Møbelfabrik, fåtölj, ek med blå textilklädsel, modellnr 2254, 'Slædestolen', design 1956

Slagpris: 3 200

Slagpris: 3 200

Worth, Leslie Charles, akvarell, Red house below the Downs, sign, synl pappersstorl 54 x 74 cm

Slagpris: -

Ljusstakar, 1 par, tenn, ant Tyskland, empire, 1820-30-tal, balusterformade på kvadratisk fotplatta, h 24 cm, 1 m smärre bristn o lagn

Slagpris: 900

Mondrian, Piet, efter honom, tumblers, 12 st, glas med geometrisk dekor, tillv i samarbete med Museum of Modern Art (MOMA) New York, h 11 cm

Slagpris: 800

Okänd konstnär, skålfat, glas, dekor av vita och blå spiraler, otydl sign, dia 54 cm

Slagpris: 200

Hansen, Severin Jr för Haslev, soff/lampbord, 1 par, palisander, etikettsign, l 59 cm

Slagpris: 900

Hörnskåp, skuret och bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets 1 hälft, tot h 187 cm, mittsektion kompletterad, renoverat

Slagpris: -

Jordglob, Boghallens Globus, 1900-talets mitt, träsockel med kompass, h 49 cm

Slagpris: 450

Bok; Le Lassaigne, Jean, Marc Chagall, Le plafond de l'Opéra de Paris, ed André Sauret, Monte Carlo 1965, inneh original färglitografi

Slagpris: -

Bok; Sorlier, Charles, Les Céramiques et Sculptures de Chagall, ed André Sauret Monaco 1972, inneh original färglitografi

Slagpris: -

Bok; Raddatz, Fritz J, Paul Wunderlich Lithographien 1959-1973, ed Office du livre, Fribourg 1974, inneh 3 originallitografier

Slagpris: -

Klint, Kaare för Rud Rasmussen, fåtölj, ek med canvasklädsel och läderarmlän, 'Safaristol', design 1933, ngt fläckig

Slagpris: 2 000

Björnsdottir, Sossa, olja, figurkomposition, sign o dat 2005, 50 x 60 cm

Slagpris: 900

Käppar, 2 st, horn med silverstift, 1 med silvervissla i handtag, l 85 resp 89 cm, smärre def

Slagpris: 100

Anfädersskulptur, skuret trä, mässing och fjädrar, Fang, Gabon, 1900-talets mitt el 2 hälft, stående man, tot h 65 cm

Slagpris: 700

Myrstrand, Gunnar för Källemo, fåtölj, ljus ek med rutig textilklädsel, 1960-tal, brännstpl

Slagpris: 250

Schriever-Abeln, Fredrik för Örebro Glas, soffbord, teak och glas, 1960-tal, l 135 cm

Slagpris: 1 200

Okänd designer för Wards Ateliéer, Tibro, soffbord, palisander med glasskiva, Arabesk, omkr 1965, l 135 cm, litt; Siesing, Svenska Möbler 2015, s 463

Slagpris: 700

Gallé, Émile, egen verkstad, Nancy, skål, slipad, gröntonad kristall, 1880-90-tal, sign Cristallerie Emile Gallé Nancy, h 22 cm, mynning ngt nedslipad

Slagpris: -

Kristiansson, Uno och Östen för Luxus, Vittsjö, plafondlampa, ek med vit plastskärm, Plafo, 1960-tal, dia 60 cm

Slagpris: 1 100

Kristiansson, Uno och Östen för Luxus, Vittsjö, plafondlampa, metall och plexiglas med vit, juteklädd plastskärm, etikettsign, dia 58 cm

Slagpris: 100

Slagpris: 100

Slagpris: 100

Okänd designer för Ulferts, Tibro, hyllmöbel, teak, 1950-60-tal, 3 sektioner varav 2 med hyllplan och 1 med skåpssektion, underdelar med skåpsdörrar och lådor, etikettsign, h 174, tot b 302 cm, smärre def

Slagpris: -

Utrop: Nästa sida... Visa bilder: Endast :