nästa auktion 22/12
  slutpriser 24/11
Auktion: Sön 24/11 kl 16:00, Månadsauktion, Nässjögatan 6, Halmstad

Visning: Fredag 22/11 12-19
Lördag 23/11 10-17
Söndag 24/11 12-16
Skriv ut
Sökord:

Utrop: Nästa sida...     Endast :

Lynggaard, Ole, smyckelås, 18 k rödguld, kulformat, vikt 3,5 gr, medf collierer i malakit resp hemaitit, i originaletui

Slagpris: -

Fotogömma med kedja, 18 k rödguld, dia 2 cm, sv stpl, tot vikt 9,1 gr

Slagpris: 2 000

Armlänk, 18 k, rödguld, stpl Hedens Guldateljé Stockholm 1965, vikt 11,3 gr

Slagpris: 3 000

Engelbert, Stig för Heribert Engelbert, armband, 18 k rödguld med carréslipad bergkristall, stpl Stockholm 1945, vikt 10,7 gr

Slagpris: 2 400

Ring 18 k rödguld med 7 facettslipade diamanter, stpl Johan Petterssons eftr Stockholm 1949, vikt 1,7 gr

Slagpris: 350

Ring 18 k rödguld med 2 facettslipade diamanter och grön sten, sv importstpl, vikt 2,4 gr

Slagpris: 700

Kaffeservis, 3 del silver, nyrokokostil, 1900-talets 1 hälft, sv importstpl, kaffekannan h 24 cm, tot vikt 1425 gr

Slagpris: 3 800

Skålfat, silver, nyrokokostil, 1900-talets 1 hälft, genombruten dekor, sv importstpl, l 24 cm, vikt 220 gr

Slagpris: 600

Parti theskedar, silver, bl a 13 st modell Uppsala, tot vikt 220 gr

Slagpris: 450

Skål, silver, George II-stil, dekor av blommor, akantus mm, inv förgylld, sv importstpl för Markströms Uppsala, dia 21 cm, vikt 505 gr

Slagpris: 1 600

Moccaservis, 3 del, silver, rokokostil, dekor av blommor mm, stpl Georg Wessfeldt Malmö olika år, kaffekanna h 23 cm, tot vikt 1140, graverade initialer PG eller GP

Slagpris: 3 600

Bröllops/jungfrubägare, silver, ant Tyskland, 1900-talets mitt, i form av stående kvinna med bägare, sv importstpl, h 13,5 cm, vikt 105 gr

Slagpris: 1 000

Korg, silver, rokokostil, Tyskland, 190-talets 1 hälft, genombruten och driven dekor av putti, blommor mm, 23 x 23 cm, vikt 400 gr

Slagpris: 1 100

Bordsborste, sk crumb-scoop, silver, silver, ant Tyskland, 1900-talets mitt, driven dekor av putti, blommor mm, l 11 cm, vikt inkl borste 105 gr

Slagpris: 250

Ljusstakar, 1 par, silver, nyrokokostil, 1900-talets 1 hälft, dekor av akantus mm, sv importstpl, h 18 cm

Slagpris: 1 000

Konfektskål, kristall med silvermontage, 1900-talets mitt, i form av svan med rörliga vingar, sv importstpl, l 12 cm

Slagpris: 200

Salt- resp pepparkar, blått glas med silvermontage, 1900-talets mitt, i form av svanar med rörliga vingar, sv importstpl, l 7,5 cm, medf 2 ej tillh skedar

Slagpris: 300

Skålar/korgar, 2 st, silver, ant Tyskland, 1900-talets mitt, genombrutna med dekor av putti mm, sv importstpl, l 24 resp 25 cm, tot vikt 395 gr

Slagpris: 1 100

Skålar, 4 st, silver, rokokostil, dekor av putti mm, stpl Malmö resp sv importstpl, l 11 - 22 cm, tot vikt 345 gr

Slagpris: 1 000

Parti silver; punschmuggar, sockerruska mm, tot vikt 555 gr, medf skål, blått glas med silver(?)montage

Slagpris: 1 300

Theglashållare, delvis förgyllt och niellerat silver, Ryssland, 1900-talets 1 hälft, genombruten dekor, h 9 cm, medf senare glas

Slagpris: -

4 del silver, sockerskål, gräddkanna, bricka samt servietthållare, Tyskland, 1900-talets mitt, tot vikt 300 gr, initialer NA

Slagpris: 1 000

Råttsvanssked, silver, 16-1700-tal, plant skaft med snibbar, otydl spl och initialer, l 19 cm, vikt 50 gr

Slagpris: -

Parti diverse; skyttemedalj för uniform, silver, 1800-tal, rosetter 2 st för Svärdsorden resp Svärds-, Nordstjärne- och Vasaorden samt medalj brons, Kungliga Konst och Industriuställningen Stockholm 1909

Slagpris: 300

Medalj, silver, Kong Christian den Tiendes frihedsmedalje - Pro Dania

Slagpris: 400

Vapen/förbandsring, silver, Svenska Saarbataljonen 1934-35, dekor av Lilla Riksvapnet samt av NF-mandatet Saars vapen (en svensk bataljon om 261 man under NF-kommando var posterad i Saar 34-35 för att övervaka folkomröstningen där)

Slagpris: 450

Ridspö, 1900-talets början, spanskrör med silverkrycka och sämskskinn, stpl GAB Stockholm 1913, l 70 cm

Slagpris: 100

Ekström, Yngve för ESE-Möbler Vaggeryd, fåtölj, böjträ (palisander) med svart läderklädsel, Kurva, design 1953, brännstpl, ESE-möbler bytte senare namn till Swedese

Slagpris: 4 400

Myrstrand, Gunnar för Källemo, fåtölj, ljus ek med rutig textilklädsel, 1960-tal, brännstpl

Slagpris: -

Jacobsen, Arne för Brio Mobilia, miniatyrsoffa, metall med turkos klädsel, Svanen, medf Thams, Georg för Charlotte Möller, snurrfåtölj, svart plast och metall

Slagpris: 300

Ekström, Yngve för Swedese, fåtölj, böjträ med sadelgjord, Primo låg, design 1980, brännsign

Slagpris: 1 000

Krenchel, Herbert, skål svartlackerad metall med pistageemaljerad insida, 'Krenit' design 1953, sign, dia 25 cm, obet bruksslitage

Slagpris: 500

Simmulsson, Mari för Uppsala Ekeby, skålfat, glaserat och chamotterat lergods, Fiesta, modellnr 4063, design 1952, sign, 26,5 x 26,5 cm

Slagpris: 1 200

Simmulsson, Mari för Uppsala Ekeby, skålfat, glaserat och chamotterat lergods, Flicka, modellnr 4158, design 1954, handsign, l 26,5 cm

Slagpris: 900

Gate, Simon för Orrefors, champagne/vinglas, 12 st, ofärgad glasmassa, Salut, h 18 cm, ngn obet mynningsnagg

Slagpris: 1 000

Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, skålar, 2 st, delvis glaserat stengods, Entré, design 1957, invändigt grön resp gul glasyr, dia 13 resp 23 cm

Slagpris: 600

Dalahäst, skuret och bemålat trä, 1900-talets 1 hälft, h 14 cm

Slagpris: 700

Paraplyställ, bronserat gjutjärn, Klafreströms Bruk, 1800-talets slut, h 71 cm

Slagpris: 700

Stekfat, flintgods, sk Stone China, Ralph & James Clews, Cobridge Works, Cobridge, Stoke-on-Trent, Staffordshire (verks 1818-34), dekor i Willow-mönster, l 45 cm

Slagpris: 300

Takampel, glas med mässingsmontage, sk månskensampel, sekelskiftet 1900, dekor i rosa överfång

Slagpris: 2 200

Takampel, delvis frostat glas med mässingsmontage, sk månskensampel, 1800-talets 2 hälft, polykrom emaljdekor av flicka med dockor mm

Slagpris: 2 400

Takampel, delvis rosatonat glas med mässingsmontage, sk månskensampel, 1800-talets 2 hälft, polykrom emaljdekor av fjärilar, blommor mm

Slagpris: 2 400

Takampel, frostat glas och mässing med bronserad och svärtad reliefdekor, sk månskensampel, sekelskiftet 1900, dekor av putti mm

Slagpris: 2 400

Taipaleenmäki, Jussi, färglito, Till min syster, ur Dan Anderssonmappen, sign o numr 77/190, 61 x 44 cm, glas def

Slagpris: 200

Taipaleenmäki, Jussi, färglito, En spelmans jordafärd 1, ur Dan Anderssonmappen, sign o numr 137/190, 44 x 61 cm

Slagpris: 200

Taipaleenmäki, Jussi, färglito, Svarta stolen, sign o numr 141/260, 27 x 35 cm

Slagpris: 250

Taipaleenmäki, Jussi, färglito, Spelman, ur Dan Anderssonmappen, sign o numr 50/190, 61 x 44 cm

Slagpris: 200

Taipaleenmäki, Jussi, färglito, Till min syster, ur Dan Anderssonmappen, sign o numr 55/190, 61 x 44 cm

Slagpris: 200

Taipalenmääki, Jussi, färglito, Strandfynd Tylösand, sign o numr 53/210, synl pappersstorl 41 x 53 cm

Slagpris: 300

Möbeltyg, 1 rulle, modell Klampenborg (Hestedækken), b 132 cm, tyget används bl a av Börge Mogensen

Slagpris: 600

Utrop: Nästa sida... Visa bilder: Endast :