nästa auktion 24/11
  slutpriser 27/10
Auktion: Sön 27/10 kl 16:00, Månadsauktion, Nässjögatan 6, Halmstad
Detta är en preliminär lista, med reservation för ändringar. Nya utrop tillkommer varje vardag. This is a preliminary list, with reservation for changes. New items are added each week-day.

Visning: Fredag 25/10 12-19
Lördag 26/10 10-17
Söndag 27/10 12-16
Skriv ut
Sökord:

Utrop: Nästa sida...     Endast :

Böcker; parti Adelskalendern mm

Slagpris: 350

Frank, Josef för Firma Svenskt Tenn, bricka, laminat, dekor i Nipponmönster, stplsign, l 60 cm

Slagpris: 700

Okänd designer för Marimekko, bricka. laminat, dekor av blad, stplsign, dia 65 cm

Slagpris: 300

Okänd designer för AB Förenade Möbelfabrikerna ('Förenade Möbler') Linköping, barskåp, palisander med intarsia, 1900-talets 1 hälft el mitt, inv med belysning och spegel, intarsia möjl utf på Mjölby Intarsia, plakettmärkt, b 83 cm

Slagpris: 2 600

Väggplåtar till 2 ljus, 1 par, mässing, barockstil, sekelskiftet 1900, driven dekor av frukter och blommor, h 55 cm

Slagpris: 1 000

Boklund, Johan Christoffer, olja, ung italienska vid ritbord - möjl allegori över de sköna konsterna, sign München o dat 1853, 58 x 30 cm, portalformad inramning

Slagpris: 6 000

Nilson, Severin, olja, mor och dotter i folkdräkt, sign, 33 x 23 cm

Slagpris: 3 400

Nilson, Severin, olja, vinterlandskap med halländsk ryggåsstuga, sign, 35 x 45 cm

Slagpris: 2 600

Nilson, Severin, olja, halländskt landskap med stuga, sign, 34 x 78 cm

Slagpris: 1 700

Armfield, Edward, olja, terriers på råttjakt, sign, 92 x 71 cm

Slagpris: 3 800

Okänd konstnär, 1800-tal, olja, kvinna med fjärilar, 50 x 25 cm

Slagpris: 2 400

Okänd konstnär, 16-1700-tal, olja, helgon, möjl St Franciscus av Assisi, 62 x 48 cm, skador, retuscher

Slagpris: 1 000

Haynes W (?), olja, kustparti med pojke vid båt, otydl sign, bär senare sign H H Caffieri, 23 x 70 cm

Slagpris: -

Liljefors, Lindorm, olja, skator i vinterlandskap, sign, 27 x 35 cm

Slagpris: 800

Högfeldt, Robert, olja, skymningslandskap, sign, 33 x 41 cm

Slagpris: -

Persson, Ove, olja, Bröllop i Småland, sign o dat 1977, 60 x 74 cm

Slagpris: 700

Nordberg, Olle, olja, Främmande, sign o dat 1974, 22 x 27 cm

Slagpris: 400

Brunius, Göran, olja, Ebb, sign o dat 78, 13 x 29 cm

Slagpris: -

Hradil, Bela, olja, stilleben, sign, 45 x 55 cm

Slagpris: 250

Krüger, Einar, olja, vinterlandskap från Härjedalen, sign, 81 x 100 cm

Slagpris: -

Norrman, Knut, olja, Place du Tertre, Paris, sign, 33 x 41 cm

Slagpris: 100

Wickström, Åke, olja, interiör, sign, 46 x 55 cm

Slagpris: 250

Taipaleenmäki, Jussi, färglito, Svarta stolen, sign o numr 141/260, 27 x 35 cm

Slagpris: -

Wichmann, Harry, olja, italiensk gatubild, Maria, sign o dat 1970, 13 x 20 cm

Slagpris: 900

Wichmann, Harry, olja, italiensk gatubild, Brödförsäljning, sign o dat 1971, 13 x 20 cm

Slagpris: 900

Wichmann, Harry, olja, italiensk gatubild, Kiosken, sign o dat 1970, 20 x 13 cm

Slagpris: 1 100

Wichmann, Harry, olja, På restaurant, sign o dat 1970, 13 x 20 cm

Slagpris: 900

Byrå, mahogny med mässingsbeslag och brokig marmorskiva, rokokostil, 1900-talets mitt, 3 lådor, b 98 cm

Slagpris: 1 800

Spegel, bronserat trä och stuck, rokokostil, 1900-talets mitt, h 95 cm

Slagpris: 700

Piphylla, bonad björk, 1800-talets mitt, med 6 st långpipor med silvermontage, ngn def

Slagpris: 1 000

Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, skymningslandskap, otydl sign, 48 x 59 cm, ngn def

Slagpris: -

Herrarmbandsur med länk, stål, Breitling Colt Automatic, serienummer A17035/14633

Slagpris: 5 500

Herrfickur, 14 k rödguld, 1900-talets 1 hälft, dia 5,5 cm, tot vikt 80 gr

Slagpris: 3 800

Herrfickur, 14 k rödguld, 1900-talets 1 hälft, även innerboett i guld, dia 5,5 cm, tot vikt 90 gr

Slagpris: 7 000

Klockkedja, 18 k rödguld, l 24 cm, otydl sv stpl 1950, vikt 10,3 gr

Slagpris: 3 000

Stegräknare, vitmetall, sekelskiftet 1900, dia 4,5 cm

Slagpris: 200

Herrfickur, delvis förgyllt silver, 1920-tal, dia 5 cm

Slagpris: 200

Herrfickur, silver, sekelskiftet 1900, boett med dekor av häst, dia 5 cm

Slagpris: 700

Herrfickur, silver, 1800-talets 2 hälft, dia 5 cm

Slagpris: 150

Herrfickur, sk stinsur, vitmetall, Panamerica Philadelphia, USA, 1800-talets 2 hälft, boett med graverad dekor av ånglok, dia 6 cm

Slagpris: 200

Fickur, 4 st, vitmetall, 18-1900-tal, 1 Omega, 1 Exacta, detta med reliefdekor av lokomotiv, dia cirka 5 cm

Slagpris: 1 200

Fickur, 8 st, silver, sekelskiftet 1900, dia 3,5 - 5 cm, ngn def

Slagpris: 600

Parti mynt, 18-1900-tal, mestadels silver, tot silvervikt cirka 200 gr

Slagpris: 800

Samlarplaketter, 100 st, sterlingsilver, Franklin Mint, De 100 förnämsta bilarna, i etui med äkthetsintyg och dokumentation, tot silvervikt cirka 160 gr

Slagpris: 900

Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, två barn med tax, modellnr 707, design 1905, polykrom underglasyrdekor, h 16 cm

Slagpris: 100

Figuriner, 1 par, porslin, Gebrüder Heubach, 1900-talets 1 hälft, stående par i rokokodräkt, h 43 cm

Slagpris: 900

Nielsen, Erik för Royal Copenhagen, figurin, porslin, sittande räv, polykrom underglasyrdekor, modellnr 1475, h 14,5 cm

Slagpris: 800

Bonnesen, Carl J för Royal Copenhagen, figurin, porslin, stående isbjörn, modellnr 321, polykrom underglasyrdekor, l 15 cm, medf dito design Svend Jespersen, modellnr 2218, l 13 cm

Slagpris: 1 100

Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, herdepojke, polykrom underglasyrdekor, modellnr 782, h 19 cm samt Benter, Lotte för Royal Copenhagen, figurin, porslin, sittande, virkande Amagerflicka, modellnr 1314, design 1911, polykrom under

Slagpris: 250

Herold Peter, för Royal Copenhagen, figuriner, 1 par, porslin, kaniner, modellnr 1691, polykrom underglasyrdekor, l 6 cm, med anka modellnr 1192 samt skrattmås modellnr 1810

Slagpris: 400

Utrop: Nästa sida... Visa bilder: Endast :