nästa auktion 22/12
  slutpriser 24/11
Auktion: Sön 27/10 kl 16:00, Månadsauktion, Nässjögatan 6, Halmstad
Detta är en preliminär lista, med reservation för ändringar. Nya utrop tillkommer varje vardag. This is a preliminary list, with reservation for changes. New items are added each week-day.

Visning: Fredag 25/10 12-19
Lördag 26/10 10-17
Söndag 27/10 12-16
Skriv ut
Sökord:

Utrop: Nästa sida...     Endast :

Nilsson, Roland K, olja, Violett stilleben, sign, 38 x 55 cm

Slagpris: -

Nilsson, Roland K, olja, Skymning, sign, 66 x 55 cm

Slagpris: -

Mörner, Stellan, färglito, Speglingar, sign o numr 61/310, 40 x 50 cm, ur mappen 1967-68

Slagpris: 300

Palmdahl, Erik Emanuel, olja, vinterlandskap, sign, 52 x 62 cm

Slagpris: 250

Okänd (holländsk?) konstnär, 1900-tal, olja, landsby, 40 x 50 cm

Slagpris: 300

Sundberg, Hans V, olja, mask, sign o dat 1962, 100 x 81 cm

Slagpris: 450

Sundberg, Hans V, olja, geometrisk komposition, sign o dat 1962, 70 x 100 cm

Slagpris: 600

Jensen, Georg, egen verkstad, Köpenhamn, tårtspade, silver, modellnr 38, design 1912, stpl 195-27, sv importstpl, l 20 cm, vikt 65 gr

Slagpris: 1 100

Rodhe, Johan för Georg Jensen, ragoutsked, sterlingsilver och krom, modell Konge (Acorn) design 1915, stpl Georg Jensen & Wendel Köpenhamn, l 23 cm, vikt 105 gr

Slagpris: 1 300

Wärff, Göran för Kosta Crystal Collection, skulptur/ljuslykta, gröntonad kristall, etikettsign, h 31 cm

Slagpris: 3 200

Cadovius, Poul och Fjeldsøe 'Mygge', Susanne för France & Søn/CADO, matbord, metall med emaljerad skiva, handsign o plakettsign, dia 118 cm

Slagpris: 1 800

Day, sir Robin för Overman, snurrstolar, 4 st, blå plast med blå textilsits på metallunderrede, 1960-tal, stplsign

Slagpris: 400

Ortiz Tajonar, Jesús, olja, läsande mexikansk pojke, sign o dat 1955, 51 x 40 cm, prov: inköpt i Mexiko omkr 1969

Slagpris: 3 600

Ortiz Tajonar, Jesús, olja, mexikansk flicka med blomsterkorg, sign, 60 x 45 cm, prov: inköpt i Mexiko omkr 1969

Slagpris: 3 400

Tobiasse, Théo, färglito, 'HC Andersen - Jean Le Lourdaud' (Dummerjöns), sign o numr 6/350, 49 x 65 cm, utförd 1978, ur mappen Un Hommage a H C Andersen, ed Börjesson

Slagpris: 700

Tobiasse, Théo, färglito, 'HC Andersen - Le porcher' (svinaherden), sign o numr 6/350, 49 x 65 cm, utförd 1978, ur mappen Un Hommage a H C Andersen, ed Börjesson

Slagpris: 700

Ångsäter, Hans, olja, Fråntagen, sign, 35 x 27 cm

Slagpris: -

Picasso, Pablo, efter honom, litografi, La Danse des Faunes 1957, tryckt sign o dat 24/5 1957, 41 x 52,8 cm, synl pappersstorl 43 x 55 cm

Slagpris: 6 500

Okänd konstnär, olja, blomsterstilleben, otydl sign, 65 x 50 cm

Slagpris: 450

Okänd konstnär, olja, hamnparti, sign W Jones, 40 x 50 cm

Slagpris: -

Erixson, Sven X:et, akvarell, Parisisk blomsterkärra, sign o dat 1947, förlaga till färglitografien med samma namn från 1949, 21 x 26 cm, litt: Nyström nr 40

Slagpris: 2 600

Breger, Carl Arne för Gustavsberg vattenkanna, röd plast, designad 1959, h 34 cm

Slagpris: 900

Emiel (Emil), Albert, olja, landskap från Bornholm, sign, 70 x 77 cm

Slagpris: -

Slagpris: -

Tilpo, Fruls, olja/akryl, Tro, Hopp och Kärlek, (Riace), sign o dat 2017, 21 x 30 cm, prov: Vinst nr 22 i Sveriges Almänna Konstförenings lotteri 2017

Slagpris: 1 000

Förstoringsglas, sköldpadd och horn med silver(?)beslag, 17-1800-tal, l 10 cm

Slagpris: 450

Minsker, Lawrence för Fritz Hansen, stolar, 4 st, vitlackerat böjträ på metallstativ, 1 etikettsign o dat 1988, ant omlackerade

Slagpris: 350

Engströmer, Rolf för FAK (Kronsilver Fabriks AB), hänkelvas, tenn, funkis, amforaformad med stiliserad gravyr, stpl Stockholm 1935, h 31 cm

Slagpris: 350

Josephsson, Ernst, sepiateckning, porträtt möjl August Strindberg, utfört under sjukdomsperioden, sign, synl pappersstorl 34 x 21 cm, prov: inköpt på Antiquea, Stockholm 1988, kraftigt blekt

Slagpris: -

Ljusstakar, 1 par, mässing Sverige, sengustavianska/empire, 1800-talets början, märkta No 15, h 25 cm

Slagpris: 300

Ikon, tempera på trä, Ryssland, sekelskiftet 1900, återuppståndelsescener, 32 x 27 cm, omf skador

Slagpris: 350

Borgarp, Carl-Olof för Elme, tillskr, vas/flaska, glas, dekor i röd-orange underfång, etikettsign, h 27 cm

Slagpris: 350

Powolny, Michael tillskr, ljusstake/bordslampfot, glaserat flintgods, dekor av putto med blommor, osign, h 21 cm

Slagpris: -

Nyström, Jenny, olja, porträtt av ung kvinna, sign o dat 1916, 51 x 35 cm, engelsk pappannå med Wilhelm Beckers importetikett

Slagpris: -

Stol, skuren björk, högklassigt sengustavianskt Lindomearbete, 1800-talets 1 hälft, ryggbricka med gotiska valvbågar och Prince-of-Wales-feather, sarg med skuren dekor, svängda ben, sign ant sign AGS för Anders Gunnesson, Lindomeby 4 (1771-1831)

Slagpris: 450

Neujd, Herman för Gustavsberg, skulptur, parian, Leendet, h 26 cm

Slagpris: 1 100

Thyssen, Jette, färgserigrafi med metalltryck, konkret komposition, sign, dat 1991 o numr 21/100, synl pappersstorl 33 x 32 cm

Slagpris: 250

Martin, Elias, roulettegravyr och linjeetsning i sepia, Trefnaden, utförd på Leicester Fields London 1770-tal, 22 x 17 cm

Slagpris: 600

Martin, Elias, roulettegravyr och linjeetsning i sepia, De 4 Hufvuden, utförd på Leicester Fields London 1770-tal, 22 x 17 cm

Slagpris: 600

Ytterkrukor, 1 par, porslin, famille-rose-stil, Samson, Paris, sekelskiftet 1900, polykrom och förgylld dekor av blommor samt av furstligt vapen, sign, h 13 cm

Slagpris: -

Vielfaure, Jean Pierre, färglitografier, 2 st, kompositioner, sign, synl bildyta 37 x 25 cm

Slagpris: -

Valldeby, Erling, tillskr, julängel/kandelaber till 2 ljus, bemålad gips, bet KM IF o dat 1947, h 22 cm

Slagpris: 2 200

Vette, bemålat trä, ejderdrake (somateria molissima), 1900-talets 1 hälft, l 38 cm

Slagpris: 1 200

Vette, bemålat trä, 1900-talets 1 hälft, gåsfågel, l 42 cm

Slagpris: 1 200

Vette, skuret och bemålat trä, 1900-talets 1 hälft, andfågel, l 33 cm

Slagpris: 500

Vette, skuret och delvis bemålat trä, 1900-talets 1 hälft, andfågel, l 31 cm, orangrepp, slitage

Slagpris: -

Okänd konstnär, 1800-talets 1 hälft, akvarell, romanticerande landskap med staffagepersoner, sign A Sauvage 1831, synl pappersstorl 33 x 33 cm

Slagpris: -

Snedklaffsekretär, Skåne/Danmark, 1800-talets 1 hälft, intarsiadekor av kompassrosor, 4 lådor samt skrivklaff, bakom vilken små lådor och rum, b 125 cm

Slagpris: -

Garcia, Fulgencio för Lladró, figurin, delvis glaserat stengods, Aldeana a La Fuente (Aldeana vid brunnen), design 1971, h 47 cm

Slagpris: 600

Okänd designer, figurin, parian, putto med skrivblock - allegori över skrivkonsten, h 25 cm

Slagpris: 450

Utrop: Nästa sida... Visa bilder: Endast :