nästa auktion 22/12
  slutpriser 24/11
Auktion: Sön 29/9 kl 16:00, Månadsauktion, Nässjögatan 6, Halmstad

Visning: Fredag 27/9 12-19
Lördag 28/9 10-17
Söndag 29/9 12-16
Skriv ut
Sökord:

Utrop: Nästa sida...     Endast :

Baertling, Olle, färgserigrafi, 'Strobosc', sign, dat 1950-68 o numr 109/300, 19 x 24 cm, nr 5 ur 'The Angles of Open Form Infinite Space from Cinétisme to Open Form 1949 - 1968'

Slagpris: 2 400

Baertling, Olle, färgserigrafi, 'Universe', sign, dat 1950-68 o numr 109/300, 19 x 21 cm, nr 8 ur 'The Angles of Open Form Infinite Space from Cinétisme to Open Form 1949 - 1968'

Slagpris: 2 400

Baertling, Olle, färgserigrafi, 'Effets Cinétiques', sign, dat 1950-68 o numr 109/300, 19 x 28 cm, nr 3 ur 'The Angles of Open Form Infinite Space from Cinétisme to Open Form 1949 - 1968'

Slagpris: 2 400

Lorentzon, Waldemar, olja, Tema - Svit vid havet, sign o dat 1969, 17 x 41 cm

Slagpris: 3 800

Heerup, Henry, färglito, Europa och Tjuren, sign o numr 82/260, synl pappersstorl 64 x 49 cm

Slagpris: 600

Persson, Ragnar (RP), olja, järnvägsstation, sign, 24 x 33 cm

Slagpris: 4 000

Agnell, Olle, olja, Eftermiddagsljus, Kreta, sign, 32 x 39 cm

Slagpris: 500

Johansson, Nils, olja, kustparti, sign, 28 x 35 cm

Slagpris: 800

Jönsson, Barbro, olja, Rosenskugga, sign o dat 1982, 20 x 38 cm

Slagpris: 600

Agnell, Olle, olja, Skymning, sign, 45 x 37 cm

Slagpris: 900

Hallberg, Lars, olja, Molnlek, sign o dat 2008, 20 x 22 cm

Slagpris: 250

Mås Persson, Stefan, bemålad relief, Grannar, sign o dat 1999, 21 x 21 cm

Slagpris: 2 200

Olson, Erik, färglito, Procession, sign, dat 52 o numr, 157/300, 29 x 41 cm, ur Halmstadmappen från 1952

Slagpris: 250

Olson, Axel, färglito. komposition med kvinna och mussla, sign HC 17/50, 37 x 53 cm

Slagpris: 500

Jonson, Sven, färglito, Natthamn, sign o numr 227/360, 38 x 46 cm, ed Zurlinden

Slagpris: 450

Erixson, Sven (X:et), färglito, Starke Ville, dödsboets blindsign o numr 56/360, 38 x 47 cm, Nyström nr 165

Slagpris: 100

Olson, Axel, färglito, kubistisk komposition med hus och figurer, sign provtryck, 29 x 65 cm

Slagpris: 500

Agnell, Olle, etsning, diptyk, Bröllopskortet, sign m dedikation o numr 160/200, synl pappersstorl 68 x 40 cm

Slagpris: 800

Ljungberg, Sven, färglinoleumsnitt, glasblåsare, sign ET, synl pappersstorl 58 x 43 cm

Slagpris: 100

Stort parti konst-, idrotts- mm posters, delvis litograferade; Situationisterna, Peter Tillberg mm

Slagpris: 250

Jönsson, Barbro, färglito, 'Blomstertid' samt Strid, Hardy, färgserigrafi, komposition, bägge sign

Slagpris: -

Tilpo, Fruls, olja/akryl, Tro, Hopp och Kärlek, (Riace), sign o dat 2017, 21 x 30 cm, prov: Vinst nr 22 i Sveriges Almänna Konstförenings lotteri 2017

Slagpris: -

Skärbräda, porslin, Turi-design för Figgjo Flint, Mons og Mille, l 32 cm

Slagpris: 250

Forsman, Anita, olja, In a row, sign, 70 x 70 cm

Slagpris: 100

Lager, Tord, olja, Halländskt landskap, sign o dat 1982, 64 x 74 cm

Slagpris: 1 400

Panton, Verner, bordslampa, grönlackerad metall och rostfritt stål, Floerpot VP4, etikettmärkt Unique Interieur, h 38 cm

Slagpris: 900

Okänd designer, möjl för Le Klint, bordslampa, teak med vit, vikt plastskärm, tot h 45 cm

Slagpris: 400

Arbetsbelysning, grålackerad metall, industridesign, 1920-30-tal, h 53 cm, visst slitage

Slagpris: 600

Promenadkäpp, hajryggrad (!), 1920-30-tal, l 90 cm

Slagpris: 1 600

Svärd, smide med jute(?)lindad kavel, modern tillv, oid stpl M el W, l 121 cm

Slagpris: 1 000

Okänd designer, möjl för Le Klint, bordslampa, svartlackerad metall med vit, vikt plastskärm, tot h 64 cm

Slagpris: 400

Okänd designer, skål, glaserat lergods, dekor i svart och gult, dia 43 cm

Slagpris: 100

Semiantik Ersari (?), 280 x 70 cm, smärre def

Slagpris: 100

Walther, Paul Clemens för Meissen, figurin, porslin, Dobermann, modell C 212, design 1912, polykrom underglasyrdekor, h 17,5 cm, 1 öra m nagg

Slagpris: 1 100

Vallien, Bertil för Kosta Boda, miniatyrvaser, 3 st samt brevpress, glas, dekor i gult resp blått, sign, l 5,5 - 12 cm

Slagpris: 100

Gevär, slaglås, Lacy & Co London (verks 1823-58), kolvkappa, varbygel samt nosbleck i mässing, l 132 cm, smärre slitage

Slagpris: 1 300

Gevär flintlås, s.k. subsidiegevär, England 1700-talets slut, lås märkt Tower samt krönt GR (Georg III), pipans l 99 cm. smärre skador, medf bajonett, rostanlupen

Slagpris: 3 600

Slaglåsgevär med bajonett, M/1815-45, gevär l 147 cm, gevär men ej bajonett nummeridentiskt

Slagpris: 1 900

Slaglåsgevär, möjl M/1815-45, pipa märkt GR (Georgius Rex), kolv märkt 17R 4K no 95, l 121 cm, delar ej nummeridentiska, kortat

Slagpris: 1 600

Kaasinen, Taisto för Uppsala Ekeby, skulptur, chamotterat och glaserat lergods, Fisk, modellnr 6031, l 38 cm; litt; avb Helmersson & Asplund

Slagpris: -

Sparbössa, lackerad aluminium, 1900-tal, i form av manstorso, h 16 cm, slitage

Slagpris: 300

Kniv i balja, horn och smide, 1900-talets 1 hälft, sign Gunnar Winberg o dat 1938-39, tot l 29 cm

Slagpris: 1 200

Slaglåspistol, St Étienne, Frankrike, 1800-talets 2 hälft, sk resepistol, mekanism med avtryckare vilken fälls ut då hanen spänns, graverad dekor, godronnerad valnötskolv, l 22 cm, hane avbruten

Slagpris: 350

Slaglåspistol, mässing med kolv i alm, Småland 1800-talets, s k Länsmanspistol el Smålänning, 4 pipor, l 22 cm, mekanism med glapp

Slagpris: 1 500

Pistol, slag- från flintlås, England, sekelskiftet 1800, sk New Land Pattern, låsbleck sign TOWER, fast laddstake, l 40 cm, senare slaglås, kolv limmad

Slagpris: 1 100

Jaktgevär, smide med valnötskolv och förgyllda mässingsbeslag, 1800-talets mitt, dubbelpipigt, kolv med dekor av akantus och infällt fack för tändhattar, l 119 cm, ngt anlupen

Slagpris: 1 400

Gevär, slag- från flintlås, 1800-talets 1 hälft, kolv med nätskuren dekorsamt lejonmaskaron och fleuron, munbleck i horn, l 138 cm, anlupen

Slagpris: 1 100

Slaglåsgevär, 1800-talets 2 hälft, stock i valnöt, laddstake i betsad fur, l 128 cm, slitage

Slagpris: 350

Pistol, slaglås, sk trombon (blunderbuss), mässing och smide med valnötskolv, lås sign D Bisserup, l 38 cm, sannolikt sammansatt av delvis äldre delar

Slagpris: 1 000

Pistol, slaglås, smide med valnötskolv, sk Weinbergare, ant Tyskland, 1800-talets 2 hälft, medf 2 kruthorn, horn med mässingsbeslag, 1800-tal, ngn def

Slagpris: 600

Utrop: Nästa sida... Visa bilder: Endast :