nästa auktion 22/12
  slutpriser 24/11
Auktion: Sön 25/8 kl 16:00, Månadsauktion, Nässjögatan 6, Halmstad

Visning: Fredag 23/8 12-19
Lördag 24/8 10-17
Söndag 25/8 12-16
Skriv ut
Sökord:

Utrop: Nästa sida...     Endast :

Bernadotte, Lennart, c-print, Orkidé, sign o numr 5/100, synl storl 39 x 48 cm, inköpt på Waldemarsudde

Slagpris: -

Ikon, tempera på trä, Ryssland, 1900-talets början, De 12 stora högtiderna, 45 x 37 cm, slitage

Slagpris: 150

Okänd designer, golvlampa, svartlackerad metall, modern tillv, modell likn Arne Jacobsens AJ gulv, h 123 cm

Slagpris: 350

Stationsur, svartlackerad aluminium, 1900-talets 2 hälft, Caledonian Railways, elektriskt, dia 60 cm

Slagpris: 450

Hermansen, Anders för Bang & Olufsen, TV 32#, B&O V1-32, design 2012, medf fjärrkontroll

Slagpris: 600

TV, 46#, Samsung UE46B707, medf fjärrkontroll

Slagpris: 450

Cyrén, Gunnar för Orrefors, glasservisdelar, slipad kristall, Karolina, 12 vardera av rödvins-, selters- och likör/snapsglas, medf cognacskupor av annan tillv

Slagpris: 2 800

Atterberg, Ingrid för Uppsala Ekeby, skålfat, chamotterat och glaserat lergods, Tri, design 1963, sign o etikettsign, 25 x 25 cm

Slagpris: 350

Spelmaskin, sk enarmad bandit, Target, Bell-Fruit Manufacturing Co, Nottingham, 1980-90-tal

Slagpris: 2 400

3 del modern design; brickor melamin, Stelton resp B&G samt bordsur, aluminium, Jörgen Möller för Georg Jensen

Slagpris: 200

Jardinière, silver med glasinsats, Danmark, sk skönvirke, kulhamrad dekor, guardeinstpl för Christian Frederik Heise Köpenhamn 1925, l 49 cm, silvervikt 1660 gr, original gåvoinskription

Slagpris: 6 500

Hörnatenienn, mahogny, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, 5 hyllplan, h 174 cm

Slagpris: 600

Matsked, silver, slät modell med falsk råttsvans, stpl Michael Fröman Linköping (verks 1722-38), l 19 cm, vikt 50 gr, ägarinitialer från sent 1700-tal

Slagpris: 2 200

Hallampa till 3 ljus, bronserad metall med droppformade, röda hängen mm, h 40 cm

Slagpris: 900

Damarmbandsur, förgyllt sterlingsilver med (def) läderarmband, Cartier, i originaletui, 1 sprint sakn

Slagpris: 350

Tändare, försilvrad metall, Le Must de Cartier, i originaletui, medf tändare, förgylld metall, St Dupont

Slagpris: 350

Okänd designer, bords/golvlampa, förgylld keramik och metall på träsockel, 1960-70-tal, h inkl skärmhållare 92 cm

Slagpris: 600

Kandelabrar till, 5 ljus, 1 par, förgylld metall, oxblodsfärgat flintgods och prismor, nyrokoko, sekelskiftet 1900, h 52 cm

Slagpris: 2 600

Hänge med kedja, 18 k rödguld med pärla, tillv av vigselring, tot vikt 16,2 gr

Slagpris: 4 200

Uppsatsskål, porslin, Meissen, 1900-tal, blå underglasyrdekor i lökmönstret, genombruten, h 22 cm

Slagpris: 600

Haglund, Lennart, egen verkstad Stockholm, brosch sterlingsilver, stpl 1957, l 6 cm, vikt 12 gr

Slagpris: 100

Klockband, svart siden med montage i 18 k rödguld, sv importstpl före 1912, tot vikt 7,5 gr

Slagpris: 1 100

Ringar, 3 st samt kedja, 18 k röd- resp vitguld, delvis med stenar, def, tot vikt 7 gr

Slagpris: 1 500

Herrarmbandsur med länk, stål, Tissot Jubileum, 1950-60-tal

Slagpris: 100

Larsson, Carl Oscar, olja, korsningen Bredgatan - Norra Vallgatan Lund med Allhelgonakyrkan i fonden, sign, 35 x 27 cm

Slagpris: 200

Halskedja samt 6 hängen, 18 k rödguld, tot vikt 6,2 gr

Slagpris: 1 700

Örhängen, 6 par, 18 k rödguld med stenar och pärlor, tot vikt 5,3 gr, ngt stopper ant ej guld

Slagpris: 1 100

Gevär, slag- från flintlås, 1800-talets mitt, l 120 cm, framstock ant kortad

Slagpris: 800

Mössa M/1865-99

Slagpris: 450

Brosch samt halskedja, 18 k rödguld, brochen rosettformad, otydl stpl 1952, kedja l 46 cm, tot vikt 6,7 gr

Slagpris: 1 800

Engelbert, Stig för Heribert Engelbert, hänge med kedja, silver med facettslipad bergskristall, kedjan med stavformade länkar, stpl Stockholm 1946, h 4 cm

Slagpris: 600

Herrfickur, rostfritt stål, Polhem, sekelskiftet 1900, dia 5 cm, medf kedja i förgylld mässing,

Slagpris: 300

Albarelli, 1 par, fajans, ant Holland, 17-1800-tal, bet Theriaque resp E Lect Leuit i svart inom kartuscher i manganblått, h 22 - 23 cm, skador

Slagpris: 600

Väggvaser, 1 par, fajans, ant Frankrike, 1800-tal, polykrom dekor i starkeldsfärger, h 16 cm, nagg

Slagpris: -

Percy, Arthur för Gefle, theservisdelar, turkosglaserat lergods med gulddekor, Grand, design 1930

Slagpris: 450

Silvermynt, 5 öre silvermynt Karl XI 1693, myntmästarstpl för Anders Strömner

Slagpris: 800

Lindström, Waldemar för Rörstrand, figurin, porslin, jugend 1900-talets början, gäss, polykrom underglasyrdekor, sign, l 17 cm

Slagpris: 300

Mask, skuret och bemålat trä, ant Java, 1900-talets 1 hälft, h 16 cm

Slagpris: 200

Bok, Wilson, Charles Dana, A Widow and Her Friends, ed RH Russell 1901, 1 uppl, tvär folio, ej genomg

Slagpris: -

Taklampa, delvis patinerad mässing, art-déco, 1920-tal, 5 ljusarmar, h 60 cm

Slagpris: 100

3 del orientaliskt porslin; skål Arita, fat Japan samt tallrik Kina Qianlong, denna skadad

Slagpris: -

Okänd konstnär, skulptur, ek, Varen fridsamma bjuder Oden, Hugin, Munin, sign K-g o dat 1973, h 61 cm

Slagpris: 900

Klubba, svarvad masurbjörk, 1800-tal, h 29 cm

Slagpris: -

Wallander, Alf för Rörstrand, skålfat samt 5 assietter, porslin, jugend, 1900-talets början, Cyklamen, polykrom underglasyrdekor, tillv 1902-08, l 24 resp dia 17,5 cm

Slagpris: -

Bordsbokhylla, björk, 1900-tal, l 67 cm

Slagpris: 100

Starkvinskanna, glas med metallmontage, 1900-talets början, h 27 cm

Slagpris: 150

Jeanneret, Édouard 'Le Corbusier', möjl för Cassina, fåtölj, krom med svart läderklädsel, 'Basculant Armchair' modellnr LC1A, design 1929, ngt slitage

Slagpris: 2 400

Slagpris: 1 500

Stort parti singlar, pop och rock

Slagpris: 350

Powolny, Michael tillskr, ljusstake/bordslampfot, glaserat flintgods, dekor av putto med blommor, osign, h 21 cm

Slagpris: -

Utrop: Nästa sida... Visa bilder: Endast :