nästa auktion 24/11
  slutpriser 27/10
Auktion: Sön 25/8 kl 16:00, Månadsauktion, Nässjögatan 6, Halmstad

Visning: Fredag 23/8 12-19
Lördag 24/8 10-17
Söndag 25/8 12-16
Skriv ut
Sökord:

Utrop: Nästa sida...     Endast :

Bengtsson, Walter, skulptur, kromad koppar, Nyckelpigan, inv keramikask med dekor av naken kvinna vari en sten, sign o numr 10/20, l 13 cm

Slagpris: 8 000

Engman, Kjell för Kosta Boda, ljusstakar, 3 st, gjutet glas, Cool, design 1991, h 14 - 30 cm

Slagpris: 350

Thorvaldsen, Bertel, efter honom, skulptur, patinerad brons på stensockel, Johann Gutenberg, kopia efter original i Mainz från 1837, med plakett, h 15 cm

Slagpris: 700

Lockdosa, lackarbete, Vishnyakov, Ryssland, 1800-talets slut, dekor av kvinna i landskap, i originalförp, l 5,5 cm

Slagpris: 2 200

Kendi, porslin, Kangxi-stil, Kina, ant Qing, sekelskiftet 1900, blå underglasyrdekor av blommor, möjl avsedd för persisk marknad, h 21 cm, lagn

Slagpris: 1 100

Miniatyrkabinett, imiterat lackarbete, Meiji-stil, ant England, viktorianskt, sekelskiftet 1900, front med 5 lådor samt skåpsdörr, topp med uppfällbart lock, dekor av personer, fåglar mm, i guld mot asfaltsvart fond, h 40 cm, 1 gångjärn def, slitage

Slagpris: 600

Geelen, Norbert (Bert & Bert) för Con & Con, Italien, tidningsställ, orange plast, Snail, design 2005, stplsign, h 23 cm

Slagpris: 100

Laviani, Ferruccio för Kartell, taklampa, orange polymetylmetakrylat, FL/Y, design 2002. dia 52 cm

Slagpris: 500

Palmqvist, Sven för Orrefors, vas, kristall, rutslipad dekor, sign o numr 4238, h 24,5 cm

Slagpris: 250

Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, vas/flaska, glas, Satellite, dekor av blå påklipp mot vitmelerad fond, sign, h 29 cm

Slagpris: 450

Wärff, Göran för Kosta, glasservis, 72 delar, kristall, Prince, 8 vardera av champagne-, rödvins-, vitvins-, grogg-, selters, whisky, starkvins-, likör- samt snapsglas, framstår i närmast nyskick

Slagpris: 1 100

Golvvas/paraplyställ, porslin, Kina, 1900-tal, blå underglasyrdekor av personer mm, cappucinerbrun kantrand, h 58 cm, hårspricka

Slagpris: 10 000

Smörterrin med lock och underfat, porslin, Kina Qianlong, blå underglasyrdekor av flodlandskap, l 20 cm, delar ej ursprungligen sammanhörande, underfat lagat

Slagpris: 1 100

Fat, 1 par, porslin, Kina Qianlong (1736-95), oktogonala med avfasade hörn, blå underglasyrdekor av personer i parklandskap, l 26 cm

Slagpris: 1 800

Ottesen, Karl Johan, egen verkstad, Norge, kandelaber till 3 ljus, silver, sign, h 27 cm, vikt 720 gr, gåvomärkning under botten

Slagpris: 1 700

Skrin, lackarbete, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, dekor av människor i parklandskap i guld, l 28 cm

Slagpris: 600

Okänd designer,1900-talets början, vas, keramik, dekor av blå, delvis kristallin glasyr, h 23 cm

Slagpris: -

Wennerberg, Gunnar för Gustavsberg, skålfat, flintgods, profilerad kant, polykrom emaljdekor av syrener, sign o dat 1908, dia 29 cm, smärre nagg

Slagpris: -

Okänd norsk designer, golvvas med hänklar, dekor i rinneglasyr mot svart fond, oid sign, h 46 cm

Slagpris: -

Bengtsson, Hertha för Rörstrand, ytterfoder, 4 st, porslin, Tiara, h 10 cm

Slagpris: 300

Slagpris: 300

Masker, 2 st, skuret trä och hår (tagel?), Topeng, Bali, 1900-talets 2 hälft, h 20 cm

Slagpris: -

Gammelgaard, Jörgen för Pandul, taklampor, 3 st, vitlackerad metall, VIP, dia 35 cm

Slagpris: 500

Slagpris: 500

Takampel, delvis patinerad mässing, empirestil, sekelskiftet 1900, dia 50 cm

Slagpris: 250

Henningsen, Poul för Louis Poulsen, taklampa, blå och vitlackerad plåt, mod PH 5, dia 50 cm

Slagpris: 1 000

Skålfat/lock, 7 st, Kina, 18-1900-tal, polykrom dekor av personer mm samt av skrivtecken, oid sign, dia 10 cm

Slagpris: 4 800

Offerskål, porslin, Kina, Qing 18-1900-tal, lotusformad med polykrom dekor av guldfiskar mm, botten med oid sign samt inristat märke, dia 13 cm, slitage

Slagpris: 700

Slagpris: -

Montmarin, Marguerite de, gouache, porträtt av okänd man, sign o dat 1867, oktogonal, 9,5 x 8 cm

Slagpris: 2 200

Okänd fransk konstnär, 1800-talets mitt, gouache, porträtt av okänd dam, otydl sign o dat 1850, oval 7,5 x 6 cm

Slagpris: -

Okänd designer för Massive/Phillips, taklampa, vitlackerad metall, dia 40 cm

Slagpris: 150

Bältespänne, smide med guldinkrusteringar, Indopersiskt arbete, 17-1800-tal, l 9 cm

Slagpris: 200

Flaskor med propp, 1 par, glas med förgylld dekor, gustavianska, sekelskiftet 1900, tot h 25 cm, förgyllning ngt sliten

Slagpris: 500

Golvvas, porslin, Kina, republik, 1900-talets1 hälft, dekor av kvinnor i famille-rose-färger, h 34 cm

Slagpris: 350

Ring, 18 k rödguld och silver (?) med 3 rosenslipade diamanter, 17-1800-tal, mittsten cirka 8 x 6,5 mm, vikt 4,3 gr

Slagpris: 4 200

Armband, 18 k rödguld, graverad blomdekor, stpl Malmö 1927, l 18 cm, vikt 14 gr, def

Slagpris: 3 800

Halslänk, 18 k rödguld, stpl Nils-Erik Södermark Köping 1965, l 44 cm, vikt 24 gr

Slagpris: 6 500

Ringar, 4 st, 18 (?) k rödguld med stenar resp pärlor, tot vikt 8,5 gr

Slagpris: 2 400

Damarmbandsur, 14 k rödguld, Omega, länk i förgylld metall

Slagpris: 600

Okänd designer, 1950-60-tal, ring, sterlingsilver, otydl stpl, l 3 cm

Slagpris: 100

Såsskål, silver, nyrokoko, 1800-talets mitt, godronnerad på 4 fötter, pressad blomdekor, stpl Claes Christian Carléns änka (Charlotte Holmquist) Borås 1854, verkgesällstpl för Petter Nordmark, dia 18 cm, vikt 280 gr

Slagpris: 1 100

Strösked, silver med svärtat träskaft, stpl Jonas Yman Växjö 1778, l 24 cm, avslutande benknopp sakn

Slagpris: 2 400

Potpourrieskål, fajans, Rörstrand, 1900-talets 1 hälft, dekor i manganblått, l 34 cm

Slagpris: 300

Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, bemålat glas, Tulip, sign, h 20 cm

Slagpris: 350

Okänd designer för Rörstrand, muggar, 1 par, porslin, Den officiella bröllopspresenten 2010, h 10 cm, i originalförp

Slagpris: -

Westman, Marianne för Rörstrand, burkar, 1 par, blåglaserat stengods, Maya (Nytt Kök), 1950-tal, sign, dia13 cm

Slagpris: -

Kyhn, Knud för B&G, figurin, porslin, Gråsparvsunge, polykrom underglasyrdekor, modellnr 1852, h 7 cm

Slagpris: -

Okänd konstnär, olja, Sittande, a tergo sign M Andréasson o dat 1963, 52 x 33 cm

Slagpris: 100

Jönsson, Barbro, färglitografier, 3 st, äpple/päron resp Florialen, samtl sign

Slagpris: 100

Utrop: Nästa sida... Visa bilder: Endast :