nästa auktion 28/7
  slutpriser 30/6
Auktion: Sön 30/6 kl 16:00, Sommarauktion, Nässjögatan 6, Halmstad

Visning: Fredag 28/6 12-19
Lördag 29/6 10-17
Söndag 30/6 12-16
Skriv ut
Sökord:

Utrop: Nästa sida...     Endast :

Westman, Marianne för Rörstrand, kaffekoppar med fat 6 + 6 st samt gräddkanna och sockerskål, porslin, Mon Amie, design 1952, 1 kopp samt 2 fat m nagg

Slagpris: 1 100

Heinbach, Ernst, olja, vinterlandskap med personer, sign, 50 x 70 cm

Slagpris: 100

Fagerlund, Carl för Orrefors, bordslampa, glas med metallfäste, dekor i blått underfång, sign o numr RD 1566, h inkl skärm 49 cm

Slagpris: 800

Okänd designer, vägghylla, teak och svartlackerad metall, Stringlikn modell, 2 hyllplan, l 60 cm

Slagpris: 200

Collomb, Paul, olja, trägrenar, sign, 65 x 45 cm

Slagpris: -

Byrå, valnöt, oscariansk, 1800-talets 2 hälft, front med 4 lådor, b 114 cm

Slagpris: 800

Nolle, Christel Maria, skulptur, delvis patinerad brons, The first bronze III, sign, l 21 cm

Slagpris: -

Skrivbyrå, ljus björk med svärtade detaljer, biedermeier, 1800-talets 1 hälft, front med flankerande kolonetter, 4 lådor varav den övre med utdragbar skrivinredning, b 104 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse

Slagpris: 700

Fickur, 7 st, silver, 18-1900-tal, dia 3 - 5 cm

Slagpris: -

Topplanterna, koppar och glas, 1900-talets 1 hälft, märkt L2482, tot h 37 cm, spricka, innanmäte sakn

Slagpris: 700

Rivet, Jean, akvatint, häststudier, ed Ch. Ducher et Cie, 35 Ave de l'Opera, Paris, sign, 35 x 25 cm

Slagpris: 300

Bordslampa, porslin med litofaniskärm, von Schierholz, 1900-talets mitt, h 51 cm, lös i fästet

Slagpris: 800

Börjesson, Rolf, linoleumsnitt, 4 st, Varbergsmotiv; Hamnen, Torget, Societen samt Fästningen, varierande storlek, samtl sign

Slagpris: 200

Ericsson, Ulf, olja, Kajor söker kväll, sign. 22 x 27 cm

Slagpris: -

Hultström, Karl, byst, patinerad gips, Carl Michael Bellman, sign, h 22 cm

Slagpris: 500

Vas, flintgods, Satsuma, Japan, 1900-talets 1 hälft, polykrom och förgylld dekor av kvinnor, blommor och Shimatzu-Mon, oid sign, h 40 cm

Slagpris: -

Skulptur/flaska, bemålat glas och konstmassa, Frankrike, 1900-talets 2 hälft, Charles De Gaulle, h 44 cm

Slagpris: 100

Skvallerspegel, lackerad plåt, sekelskiftet 1900, l 32 cm, skador

Slagpris: -

Kompass, mässing och glas, Lyths Instrumentfabrik Stockholm, nr 25045, 1900-talets 1 hälft, dia 26 cm

Slagpris: 100

Ordenstecken, miniatyrer, 1 par, förgyllt silver och emalj, Italienska Kronorden, dia 15 mm, 1 def

Slagpris: 250

Taklampa, metall med vit glaskupa, funkis, 1930-tal, h 45 cm

Slagpris: 150

Dahl-Jensen, Jens Peter för B&G, figurin, porslin, kråka, modellnr 1714, polykrom underglasyrdekor, l 33 cm

Slagpris: 450

Alberius, Olle för Rörstrand, matservisdelar, porslin, Taffel

Slagpris: -

Rhönnstad, Eric, olja, insjölandskap, sign, 76 x 61 cm

Slagpris: -

Westman, Marianne för Rörstrand, matservisdelar, porslin, Annika, prod 1972-81

Slagpris: 600

Minnesmedalj, silver, Danmark Frederik V 1749, avers med text 'Reddunt Haec Praemia Merces', dia 40 mm

Slagpris: -

Fartygspropeller, brons, 1900-talets 1 hälft, l 38 cm

Slagpris: 300

Paillard, Irmtraud, skulptur, glaserat stengods, delfin, sign, h 15 cm

Slagpris: -

Reklamskylt/nyckel, smide, 1900-talets 1 hälft, l 47 cm, anlupen

Slagpris: 250

Medalj, brons, Frankrike, Napoléon I Consul 1802, graverad av Rambert Demarest, dia 49 mm

Slagpris: -

Okänd designer, 1950-tal, taklampor, 2 st, metall med vita glaskupor, dekor av svarta ränder, dia 22 cm

Slagpris: 450

Parti mynt- och medaljavdrag, tenn och koppar, 15 st

Slagpris: -

Andersson, Göran för Uppsala Ekeby, vas, glaserat lergods, Säter, modellnr 7056G, design 1963, sign, h 22 cm

Slagpris: -

Parti myntkataloger, Künker och Thomas Höiland

Slagpris: -

Okänd designer för Lladró, byst/blomkruka, glaserat stengods, pojke med hatt, h 27 cm

Slagpris: 500

Golvvas, porslin, Kina, sekelskiftet 1900, blå underglasyrdekor av skrivtecken, sk Shou-tecken mm, h 43 cm, botten med hårsprickor

Slagpris: 800

Bojan, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, polykrom emaljdekor av heliga föremål, skrivtecken mm, oid sign, h 19 cm, medf ej urspr trälock

Slagpris: 500

Golvvas, porslin, Kina, sekelskiftet 1900, blå underglasyrdekor av skrivtecken, sk Shou-tecken mm, h 42 cm, botten med hårsprickor

Slagpris: 800

Bojan, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, polykrom emaljdekor av heliga föremål, skrivtecken mm, h 20 cm, medf ej urspr trälock

Slagpris: 500

Vitrinskåp, mahogny med förgyllda mässingsbeslag och rödbrokig marmorskiva, ant Frankrike, Louis XVI-stil, sekelskiftet 1900, h 153 cm, nyckel sakn

Slagpris: 2 600

Skrammelkåsa, silver, dekor av hängen, kottar mm, stpl Emanuel Persson, Göte Perssons eftr Vilhelmina 1956, l 13 cm, vikt 30 gr

Slagpris: -

Frisk, Thomas, relief, stengods, Vågspel XIV, sign o dat 2000, 29 x 22 cm

Slagpris: 1 000

Wright, Magnus och Wilhelm von, efter dem, färglitografier, enl uppg cirka 770 st, fåglar, ur 'Svenska fåglar efter naturen och på sten ritade', A Börtzells Tryckeri AB 1918, ej genomgångna, medf textsidor

Slagpris: 3 200

Strid, Hardy, akryl, Fjäril, sign o dat 1986, 25 x 34 cm

Slagpris: 700

Van Rijn, Rembrandt Harmenszoon, efter honom, etsning, Landscape with a Ruined Tower and a Clear Foreground, efter original från 1650, bildyta 124 x 320 mm, pappersstorl 265 x 380 mm, ed Friedrich Lippmann för Reichsdrückerei, Berlin 1890-tal

Slagpris: -

Backström, Monica för kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas i betsad träställning, Frozen Image, etikettsign, h 28 cm

Slagpris: 250

Ålund, Ulf, olja, dockmakerskan, sign, 73 x 60 cm

Slagpris: 1 100

Linderholm, Lena, färglito, Landskapskomposition, sign o numr 84/225, synl pappersstorl 25 x 20 cm

Slagpris: 150

Jaworska, Danka, färglito, komposition med kvinna och träd, sign o numr 37/190, pappersstorl 57 x 43 cm

Slagpris: 300

Lindvall, Ann Christin, vävnad, textil, kosmisk komposition, sign o dat 1981, 118 x 194 cm, säljes till förmån för Svenska Röda Korset

Slagpris: -

Utrop: Nästa sida... Visa bilder: Endast :