nästa auktion 26/4
  slutpriser 29/3
Auktion: Sön 30/6 kl 16:00, Sommarauktion, Nässjögatan 6, Halmstad

Visning: Fredag 28/6 12-19
Lördag 29/6 10-17
Söndag 30/6 12-16
Skriv ut
Sökord:

Utrop: Nästa sida...     Endast :

Skrivbyrå, mahogny, Tyskland, 1800-talets mitt el 2 hälft, 4 lådor varav den övre med skrivinredning, nyckelhålskyltar i läder, b 109 cm, smärre def

Slagpris: 1 100

Okänd konstnär, etsning, handkolorerad, Le réveil de Cléo, sign Tara, synl pappersstorl 36 x 27 cm

Slagpris: -

Zetterholm, Torbjörn, färgträsnitt, Transträck i kvällssol, sign o numr 19/25, synl pappersstorl 46 x 97 cm

Slagpris: -

Johansson, Carl 'Ägga-Calle', tillskr, skulptur, svärtat smide, komposition, osign, h 27 cm

Slagpris: 100

Altzar, Anders, olja, kyrkby, sign, 42 x 46 cm

Slagpris: 200

Schlyter, Ulf 'Ulven', anslagstavla, delvis bemålad metall, dekor av kor, sign, h 107 cm

Slagpris: 300

Spegellampetter, 1 par, förgyllt trä och stuck, gustaviansk stil, 1800-talets 1 hälft, ovala med krönande rosetter, h 41 cm, smärre def

Slagpris: -

Frisk, Thomas, skulptur, delvis bemålat stengods, kolonn, sign o dat 1992, h 29 cm

Slagpris: -

Constantin, Ivan, olja, landskap, sign o dat 1917, 41 x 37 cm

Slagpris: -

Kaminur, förgylld metall, Frankrike, 1800-talets 2 hälft, dekor av kvinna med blomsterkrans, urverk sign H Marc, l 43 cm, medf förgylld träsockel, pendel sakn

Slagpris: 800

Paillard, Irmtraud, skulptur, glaserat stengods, delfin, sign, h 15 cm

Slagpris: -

Kaminur, förgylld metall, Frankrike, 1800-talets 2 hälft, dekor av ryttare på bergsformation, urverk sign Vincenti Paris, h 45 cm, pendel sakn

Slagpris: 1 200

Gonsalez, Pilar, oljemålningar, 2 st, Metamorfos resp Själens samtal, bägge sign, 32 x 24 resp 38 x 46 cm

Slagpris: -

Kaminur, onyx och bronserad metall, sekelskiftet 1900, h 43 cm

Slagpris: 800

Stoiloff Baumgartner, Constantin Adolf, olja, rysk trojka attackerad av vargar, sign, 50 x 81 cm

Slagpris: 8 000

Stereomikroskop med belysning, Ernst Leitz, Wetzlar, 1900-talets 2 hälft

Slagpris: -

Hamilton, William, efter honom, olja, The marriage of Sigismonda with Guiscardo, efter John Drydens översättning av Boccacios 'Sigismonda och Guiscardo', 77 x 62 cm

Slagpris: -

Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, lockaskar, 1 par, brunglaserat stengods, osign, h 11 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse

Slagpris: 400

Stoitzner, Constantin, olja, Expectations of the barks, sign, 58 x 37 cm

Slagpris: -

Lönborg, Harald, blyerts, vilande häst, stplsign, synl pappersstorl 18 x 26 cm

Slagpris: -

Fischhof, Georg, olja, holländskt kanalparti, sign med pseudonym J Wagner, 75 x 100 cm

Slagpris: 1 100

Tallrikar, 1 par, djupa, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), dekor av syrsor och blommor i Imarifärger, dia 23 cm, 1 m hårspricka

Slagpris: 400

Goetz, Henri, färgetsning, komposition, sign o numr 45/100, 14 x 16,5 cm

Slagpris: -

Möller, Knud för Royal Copenhagen, figurin, porslin, forell, modellnr 1602, polykrom underglasyrdekor, l 12 cm, design 1914

Slagpris: 100

Ander, Gunnar för Ystad Metall, tillskr, korg/kandelaber till 2 ljus, svartlackerad metalltråd med mässingsmontage, l 47 cm

Slagpris: -

Kötthackor, 1 par, smide med björkskaft, 17-1800-tal, dekor av hjärta och rundlar, l 29 resp 30 cm, torksprickor, prov; Signe Haraldsons stiftelse

Slagpris: 250

De Linares, Henri för Hermčs, scarf, siden, Chasse ā Vol, design 1962, 83 x 83 cm

Slagpris: 1 300

Snedklaffsekretär, ek, 17-1800-tal, 3 lådor samt skrivklaff, bakom vilken små lådor och rum, b 112 cm

Slagpris: 100

Okänd designer för Hermčs, scarf, siden, dekor av kedjor i guld mot röd fond, 83 x 83 cm

Slagpris: 1 100

Lindhart Hansen, Gunnar, skulptur, gips, sittande akt, sign, h 19 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse

Slagpris: 100

Okänd designer för Hermčs, scarf, siden, dekor av kedjor i guld mot blå fond, 83 x 83 cm

Slagpris: 1 100

Slips, siden, Gucci, dekor av betsel

Slagpris: -

Nattygsbord, 1 par, bonat trä, 1900-talets 2 hälft, 2 lådor, b 62 cm

Slagpris: -

Parti konstglas, 5 del, bl a Erik Höglund

Slagpris: 250

Moccakoppar med fat, 6 st, porslin, Rosenthal, dekor i kobolt och guld

Slagpris: 600

Loserth, H (möjl pseudonym för Carl Kauffmann), olja, Palazzo Donn' Anna, Posilippo, Neapel, sign, 69 x 108 cm

Slagpris: 4 200

Qvarsebo, Michael, färglitografi, fågelmannen, sign o numr 62/300, 65 x 26 cm

Slagpris: -

Lamp/soffbord, 1 par, mahogny med mässingsbeslag, ant England, 1900-talets mitt, 69 x 60 cm, enl uppg inköpta på NK i Göteborg

Slagpris: 600

Fjaestad, Maja, färgträsnitt, krokus, sign, 10 x 8 cm, prov; Signe Haraldsons stiftelse

Slagpris: 100

Soffbord, mahogny med mässingsbeslag, ant England, 1900-talets mitt, 140 x 90 cm, enl uppg inköpt på NK i Göteborg

Slagpris: 300

Jensen, Poul-Henrik, olja, gatuscen, sign o dat 1931, 29 x 40 cm

Slagpris: -

Fartygspropeller, brons, 1900-talets 1 hälft, l 27 cm

Slagpris: 300

Stol, skuren och bonad ek, Danmark el Nordtyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1800

Slagpris: 100

Vang, Nyman, Ingrid för Rörstrand, efter henne, 13 muggar samt 5 fat/skålar, porslin, Pippi, design 2015 till 70-årsjubileet för den första Pippi Långstrumpboken

Slagpris: 600

Puderstol, skuren och bonad ek, oscariansk, 1800-talets 2 hälft

Slagpris: 100

Eldhundar, 1 par, mässing och smide, Frankrike, 1800-tal, l 33 cm, anlupna

Slagpris: -

Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, ljusstakar, 1 par, grönglaserat stengods, Argenta, dekor av vertikala knäckar, dia 12 cm, dat 1956, prov; Signe Haraldsons stiftelse

Slagpris: 100

Okänd designer för Gusum Metallslöjd, kandelaber till 3 ljus, mässing, sign GJ o dat 1981, h 24 cm

Slagpris: 250

Trofé, monterad kronhjort, tot h 85 cm

Slagpris: 200

Matta, old/semiantik Pakistan, 150 x 95 cm

Slagpris: -

Utrop: Nästa sida... Visa bilder: Endast :