nästa auktion 22/12
  slutpriser 24/11
Auktion: Sön 28/4 kl 16:00, Månadsauktion, Nässjögatan 6, Halmstad

Visning: Fredag 26/4 12-19
Lördag 27/4 10-17
Söndag 28/4 12-16
Skriv ut
Sökord:

Utrop: Nästa sida...     Endast :

Just Andersen, Ib, egen verkstad, ljusstake, bronserad metall, sk Diskometall, modellnr 2136, h 18 cm

Slagpris: 300

Mendini, Allessandro för Alessi, korkskruvar, 2 st, krom och gul resp vinröd plast, Anna G, design 1994, h 25 cm

Slagpris: 350

Homeopatiskt hudperforeringsinstrument, svarvat trä med metallnålar, sk Baunscheidts Lebenswecker, 1800-talets 2 hälft, l 25 cm

Slagpris: 150

Handkvarn (?), mässing och smide, 17-1800-tal, tot h 14 cm

Slagpris: 300

Ljusstake, mässing, 1700-talets mitt, balusterformad ljuspipa på kvadratisk fotplatta, h 12 cm, senare låsskruv

Slagpris: 200

Mortel med pistill, mässing, 1700-tal, h 8,5 cm

Slagpris: -

Champagnekylare, försilvrad mässing, Moët & Chandon, Argit, Frankrike, 1920-tal, h 19 cm

Slagpris: 1 600

Sollar, Akos, olja, surrealistisk komposition, sign, 65 x 54 cm

Slagpris: 250

Olson, Axel, blyerts, liggande akt, sign o dat 39, synl pappersstorlek 17 x 25 cm

Slagpris: 400

Olson, Axel, blyerts, sittande kvinna, sign o dat 41, synl pappersstorlek 17 x 25 cm

Slagpris: 400

Saint-Génies, Francis de Lassus, färglito, komposition med kvinna och båt, sign o numr EA, 76 x 55 cm

Slagpris: 250

Zwick, Lis, färglito, Hästens fågel, sign, dat 1995 o numr 26/330, pappersstorl 64 x 49 cm

Slagpris: 100

Linderholm, Gösta, färglito, Rulla in en boll och låt den rulla, sign o numr 94/225, pappersstorl 80 x 60 cm

Slagpris: -

Lang, Marika, färglito, Brudvals, sign o numr EA, pappersstorl 51 x 38 cm

Slagpris: 100

Olson, Erik, färglito, 'I fiskens tecken, 54 x 42 cm

Slagpris: 100

Sollar, Akos, olja, självporträtt, sign o dat a tergo -72, 61x50cm

Slagpris: -

Olson, Erik, litografi, Potatisplockerska, sign EA o dat -50, 34 x 22 cm

Slagpris: -

Olson, Axel, färglito, surrealistisk komposition med huvud, sign o numr 90/280, 41 x 34 cm

Slagpris: -

Sollar, Akos, pastell, arbetare, sign, synl pappersstorlek 60x44cm

Slagpris: -

Sollar, Akos, litografi 'Spegelbild', sign o numr 78/200, dat -94, 53 x 40 cm

Slagpris: -

Keris (kris), smide med trähandtag, Indonesien, 1900-talets 1 hälft, l 40 cm, skaft med avslag

Slagpris: 150

Olson, Axel, färglito, hamnbild, sign o numr 135/150, 15 x 39 cm

Slagpris: -

Nyberg, Dag E, olja, Abstrakt komposition, sign o dat 64, 29 x 29 cm

Slagpris: 100

Friis, Andreas, olja, parklandskap, sign o otydl dat, 32 x 21 cm

Slagpris: -

Rosberg, Carlo, akvarell, Sydeuropeisk stadsbild, synl papperstorlek 46x59 cm

Slagpris: 100

Lalique, Marc, efter honom, skulptur, gjutet glas, Diane, designe 1949, sign Lalique France, etikettmärkt, h 12 cm, säljes till förmån för Amnesty

Slagpris: 800

Okänd designer för Kastrup-Holmegaard, golvlampfot, glas, Gulvflaske Udtryk, dekor i grönt överfång, etikettsign Pröve nr 34104, h 79 (!) cm

Slagpris: 500

Werner, Sidse för Holmegaard, tillskr, bordslampfot, glas, ant Christine Reollampe, dekor i vitt överfång, h 51 (!) cm

Slagpris: 1 100

Schyl, Jules, olja, motiv från Sirmione vid Gardasjön, Italien, sign, 58 x 74 cm, Schyl gjorde 1921 en studieresa till Italien

Slagpris: 6 000

Zorn, Anders, efter honom, etsning (?), skalenlig kopia efter Valsen från 1891, 21,5 x 14,5 cm (originalet 31,6 x 22,5 cm)

Slagpris: 100

Okänd designer för GAB, skålar på fot, 1 par, nysilver, Swedish Grace 1910-tal, kulhamrad dekor, dia 22,5 cm

Slagpris: 300

Körpiska, mässingsbeslaget trä och läder, 17-1800-tal, l 44 cm

Slagpris: 150

Venini, Paolo, skål, glas, sk Fazzoletto (Näsduksskål), dekor i vitt underfång, stplsign, h 6 cm

Slagpris: -

Skål, nysilver med blå glasinsats, WMF (Würtembergische Metallwaren Fabrik), 1900-talets början, dia 22 cm, försilvring sliten

Slagpris: 100

Bältespänne, silver, jugend/Swedish Grace, driven dekor av krönta kameleonter (!), stpl L J Sjödahl Kristianstad 1912, l 10,5 cm

Slagpris: 250

Sigillstamp, tenn och mässing, Swedish Grace 1910-tal, dekor av Diana och hjort, graverade initialer FN, h 8,5 cm

Slagpris: 300

Fäste, mässing, möjl för huggare M/1748 för infanteriet, l 14 cm

Slagpris: 400

Okänd designer, 1920-tal, figurin, porslin, art-déco, sittande kvinna med papegoja, delvis bemålad, oid sign, l 13 cm

Slagpris: 100

Skulptur, brons, Japan, 1900-tal, sittande gris, h 10 cm

Slagpris: 600

Pärm, bemålat trä och läder, Indo-persiskt arbete, 1900-tal, dekor av hästpolospel, l 30 cm

Slagpris: -

Snusdosa, guldlackerad papier-maché (?) med silverdekor, lock med inkrustering av marmor samt infattad lackpanel med dekor av personer i hall, l 9,5 cm, slitage

Slagpris: 500

Cigarettetui, sterlingsilver, ant USA, 1900-talets 1 hälft, sv importstpl, l 9 cm, vikt 125 gr, inv ägargravyr

Slagpris: -

Bok; Bergvall, Erik red, De olympiska spelen i Antwerpen 1920, Åhlén & Åkerlund, Stockholm 1920, klb, tvär folio, visst slitage

Slagpris: -

Mortlar, 2 st, mässing, 1600-tal, h 6,5 resp 8,5 cm, pistiller sakn

Slagpris: 450

Mortel med pistill, mässing, 16-1700-tal, h 10 cm

Slagpris: 150

Mortel med pistill, mässing, 16-1700-tal, h 11 cm

Slagpris: 300

Mortel med pistill, mässing, 16-1700-tal, h 12 cm

Slagpris: 450

Mortel med pistill, mässing, 16-1700-tal, h 14,5 cm

Slagpris: 100

Mortlar med pistiller, 4 st, mässing, 17-1800-tal, h 7-11 cm

Slagpris: 300

Ljusstakar, 2 st, mässing, 17-1800-tal, h 11 - 17 cm

Slagpris: 200

Utrop: Nästa sida... Visa bilder: Endast :