nästa auktion 24/11
  slutpriser 27/10
Auktion: Sön 31/3 kl 16:00, Månadsauktion, Nässjögatan 6, Halmstad

Visning: Fredag 29/3 12-19
Lördag 30/3 10-17
Söndag 31/3 12-16
Skriv ut
Sökord:

Utrop: Nästa sida...     Endast :

Bok, Blavatsky, Helena, Den Hemliga Läran (The secret doctrine), tom I-II, Teosofiska Bokförlaget 1893, klbd

Slagpris: 900

Bok, Blavatsky, Helena, Isis Unveiled, J W Bouton New Yprk 1897, klbd

Slagpris: 500

Bok, Aesopiska Fabler, ill av Ernest Griset, C E Gernandt 1875, klbd

Slagpris: 250

Bok, Loccenius, Johannes, Synopsis juris privati, ad leges svecanas accomodata, Göteborg 1673, skinnbd, skador

Slagpris: 800

Bok, Sweriges Rikes Lagh, gillad och antagen på Riksdagen Åhr 1734, Per Hesselberg Stockholm 1780, hfr bd

Slagpris: 250

Bok, Tengwall, Lars, Twistemåls Lagfarenheten, Johan Lundblad Lund 1794, hfr bd

Slagpris: 250

Bok, Drangel, Emanuel, Anmärkningar til Sweriges Rikes Lag, Peter Hesselberg Stockholm 1766, hfr bd

Slagpris: 450

Bok, Nehrman, David, Inledning til Then Swenska Jurisprudentiam Civilem, Ludwid Decraux Lund 1723, hfr bd

Slagpris: 250

Bok, Stiernhöök, Johan Olofson, De Jure Sveonum et Gothorum Vetusto, Niclas Wankijff Stockholm 1672, skinnbd

Slagpris: -

Bok, Danckwardt, G M, Sammandrag afgällande författningar rörande handtwerkerier och manufacturer samt in- och utrikes handel och sjöfart, Kungl Tryckeriet Stockholm 1823, hfr bd

Slagpris: 250

Bok, Rénard, Léon, La Marine Francaise et les Marines Étrangères, utv planscher grraerade av L Morel-Fatiò, Blaisot Paris 1865, ngt fläckig

Slagpris: 500

Bok, ...Författningar och Stadgar..., Johan Pehr Lindh Stockholm 1807, hfr bd, slitage

Slagpris: 250

Böcker; Nylander, Margaretha, Handbok vid den nu brukliga Finare Matlagningen... 1831 resp 1859, medf okänd förf Kokbok, 1800-talets mitt Scharlau, GW, Den allmänna kokkonstens theori och Praxis 1858, skador

Slagpris: 450

Bok, Benzelius, Erik, Breviarum Historiae Ecclesiastice, Johan Henrik Werner Uppsala 1718, vellumbd, skador

Slagpris: 250

Bok, Kyrkio-Lag och Ordning..., Nathanael Goldenau Stockholm 1697, skinnbd, skador

Slagpris: 300

Bok, Pritius, Johannes Georgius, nya testamentet på grekiska, Johann Friedrich Gleiditsch d y Leipzig 1735, vellumbd, skador

Slagpris: 450

Bok, Rabenius, Lars Georg, Lärobok i Svenska Kameral-Lagfarenheten, N M LIndh Örebro 1832, hfr bd

Slagpris: 150

Bok, Humbla, Philibert, Inledning till Läran om stöld och snatteri, Berlingska Lund 1862, hfr bd

Slagpris: 350

Bok, Nehrman (Ehrenstråhle), David, Inledning til Then Swenska Jurisprudentiam Criminalem, Carl Gustav Berling Lund 1756, hfr bd

Slagpris: 200

Bok; Nehrman, David, Then Swenska Jurisprudentia Civilis, Gottfried Kiesewetter 1746, hfr bd, slitage

Slagpris: 200

Bok; Stålhammar, Olof Fredrik, Swenska Justitiae- och Politiae-Wärket, Lorenz Ludwig Grefing Stockholm 1749, hfr bd

Slagpris: -

Böcker, 2 st, ...Kyrko-Lagen, Stockholm 1813, hfr bd

Slagpris: 150

Böcker, 6 bd, bl a Thukydides, Polybius och Titus Livius, slitage

Slagpris: 100

Bok; kartbok innehållande 16 kopparstuckna ooch handkolorerade stadskartor; Malmö, Lund, Landskrona, Kalmar mm, 1800-talets mitt, pappersstorl 48 x 59 cm, fläckar

Slagpris: 1 000

Fat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), dekor av flodlandskap i famille-rose-färger, dia 29 cm

Slagpris: 1 700

Fat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), dekor av pioner mm i famille-rose-färger, dia 29 cm

Slagpris: 1 300

Tallrik, porslin, Qianlong-Jiaqing, sekelskiftet 1800, polykrom emaljdekor av oid (borgerligt?) vapen, dia 23 cm

Slagpris: 900

Tallrik, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), profilerat brätte, dekor av pioner och persika i famille-rose-färger, dia 23 cm, smärre nagg

Slagpris: -

Tallrikar 3 st, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor av pioner mm, dia 23 cm

Slagpris: 800

Tallrikar 4 st, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor av pioner, tårpil mm, dia 22 cm

Slagpris: 800

Tallrikar 3 st, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), oktogonala med blå underglasyrdekor av pioner, tårpil heliga föremål mm, dia 23 cm

Slagpris: 1 000

Tallrikar 3 st, djupa, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor av heliga föremål mm, dia 23 cm, ngn nagg el hårspricka

Slagpris: 800

Tallrikar 3 st, djupa, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor av flodlandskap, dia 23 cm

Slagpris: 1 000

Tallrikar, 3 st, fajans, ant Delft, 1700-tal, kinesicerande dekor av hjortar i landskap mm i manganblått, dia 24 cm, ngn nagg

Slagpris: 400

Spargris, glaserat flintgods, 1800-talets mitt el 2 hälft, l 16 cm, 1 öra m nagg

Slagpris: 350

Kandelabrar till 5 ljus, 1 par, förgylld metall och alabaster med prismor, oscarianska, 1800-talets 2 hälft, h 46 cm

Slagpris: 1 400

Takkrona till 6 ljus, mässing, ant Tyskland, 1700-tal, krönande duva, h 41 cm

Slagpris: -

Martin, Johan Fredrik, akvatinter, 3 st, Stockholmsmotiv, ant 1800-talsavdrag, synl pappersstorl 37 x 53 cm

Slagpris: -

Kaleidoskop/kromotrop, 1 par, trä, mässing och glas, 1800-tal, l 18 cm

Slagpris: 300

Burk för skjort-/manschettknappar, tenn, Widerholm & Dahlberg Eskilstuna, 1930-tal, dekor av letande man, dia 6,5 cm, medf diverse knappar

Slagpris: 700

Kaffeservis, 3 del, sterlingsilver med benhandtag, George III-stil, sekelskiftet 1900, dekor av lotus, festoner mm, stpl Charles Stuart Harris London 1900, kaffekanna h 29 cm, tot vikt 1780 gr

Slagpris: 4 800

Dessertskedar, 11+1, silver, nyrokokomodell, stpl Carl Neuendorff & Co Karlskrona 1862 resp -65, l 19 resp 18 cm, tot vikt 595 gr, 11 m initialer HN

Slagpris: 1 400

Matskedar, 12 st, silver, nyrokokomodell, stpl Carl Neuendorff & Co Karlskrona 1862, l 23 cm, tot vikt 900 gr, initialer HN

Slagpris: 2 200

Theskedar, 10 st, silver, nyrokokomodell, stpl Carl Neuendorff & Co Karlskrona 1862, l 15 cm, tot vikt 275 gr, initialer HN

Slagpris: 600

Fruktknivar, 6 st, silver med silverblad, fyllda skaft, nyrokokomodell, stpl Adrian Lilja Karlskrona 1862, l 19 cm

Slagpris: 350

Soppslev, silver med svärtat träskaft, avslutande benknopp, stpl N P Lilja Karlskrona 1829, l 44 cm

Slagpris: -

Thespindel, silver med svärtat träskaft och avslutande benknopp, stpl Petter Fredrik Sundberg Karlskrona 1830, l 15 cm

Slagpris: 200

Strösked, silver med svarvat och svärtat träskaft, stpl Ingemar Lilja Karlskrona 1818, l 21 cm, avslutande knopp sakn, smärre def

Slagpris: -

Fiskspade, silver, Norge, senempire, genombruten, oid mästare PS Bergen 1840, l 30 cm, vikt 100 gr

Slagpris: 700

Skål med hänklar, tenn, Danmark 1800-talets mitt, livet med gravyr av Fredriks VII namnchiffer och årstal 1856, oid stpl Köpenhamn 1844(?), l 26 cm

Slagpris: -

Utrop: Nästa sida... Visa bilder: Endast :