nästa auktion 30/6
  slutpriser 26/5
Auktion: Sön 24/2 kl 16:00, Månadsauktion, Nässjögatan 6, Halmstad

Visning: Fredag 22/2 12-19
Lördag 23/2 10-17
Söndag 24/2 12-16
Skriv ut
Sökord:

Utrop: Nästa sida...     Endast :

Armstolar, 1 par samt stolar, 1 par, skuret, lackerat och bronserat trä, rokokostil, 1900-talets mitt

Slagpris: 1 100

Okänd designer, 1950-tal, soffbord, mahogny och bonad bok, dia 100 cm

Slagpris: 500

Fåtöljer, 1 par samt soffbord, skuren ek, barockstil, 1920-20-tal, fåtöljer med dubbel rottingklädsel i sidor och rygg, bord dia 90 cm

Slagpris: 800

Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, flodparti med fartyg, sign HH, 30 x 40 cm

Slagpris: 400

Okänd engelsk konstnär, 1800-tal, olja, ålandskap med flugfiskare, 37 x 29 cm

Slagpris: 150

Väggur, palisander med mässingsintarsia, C L Malmsjö, Göteborg, sekelskiftet 1900, h 60 cm

Slagpris: 200

Okänd designer för Ekenäs, glas, 6 st, grön glasmassa, Party, i originalförp, h 13 cm

Slagpris: 100

Spegellampett till 2 ljus, bronserad aluminium (!) och mässing, 1900-talets 2 hälft, h 60 cm

Slagpris: 400

Satsbord, 3 st, bemålat trä, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, heltäckande, polykrom och förgylld dekor av blommor mm, l 54 cm

Slagpris: 600

Zawadsky, Marian för Tilgmans, väggplakett, glaserat lergods, Góral, sign o dat 1961, h 33 cm

Slagpris: 400

Parti måleri och grafik, bl a Wiggo Källströmm

Slagpris: -

Milles, Ruth, skulptur, gips, Handarbetande holländsk flicka, sign o dat 1911, h 21 cm

Slagpris: 350

Fritz, Max för Rosenthal, figurin, delvis bemålat porslin, Comrades - pojke med kid, polykrom underglasyrdekor, modellnr 473, design 1929, h 17,5 cm

Slagpris: 400

Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin glaserat stengods, Kalle ur serien Larsons ungar från 1962, h 18,5 cm

Slagpris: 500

Ahlefeldt-Laurvig, Michael, egen verkstad, vas, lysterglas, sign, h 36 cm

Slagpris: 100

Thomson, AnnaLisa för Uppsala Ekeby, golvvas, chamotterad terrakotta, modellnr 1081 'Paprika', sign, h 51 cm

Slagpris: 1 600

Olson, Erik, färglito, komposition med hus och duvor, sign o numr 336/400 o dat 1983, 26 x 36 cm

Slagpris: 250

Ring, Ragnar, olja, Vaser, sign o dat 76, 12 x 13,5 cm

Slagpris: 250

Hakala, Riitta för Tammi Jewellery, Finland, manschetknappar, 1 par, silver, i originaletui

Slagpris: 250

Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, lampskärm, furu, h 19 cm

Slagpris: 150

Okänd designer för Belysningsbolaget, taklampa, rökfärgat glas, Manhattan 35, design 1997, h 35 cm, obet nagg

Slagpris: -

Molin, Brita, färgetsning, Skogsljus, sign o numr 5/40, 49 x 39 cm, marginalrevor

Slagpris: -

Linderholm, Lena A, färglito, stilleben, sign o numr 85/170, synl pappersstorl 60 x 45 cm

Slagpris: 450

Okänd designer för Glas & Trä, Hovmantorp, väggspegel, palisander, modellnr 2086, dat 18/1 1961, dia 51 cm, upphängningsrem i läder sakn

Slagpris: 2 000

Kandelabrar till 5 ljus, 1 par, mässing och Kolmårdsmarmor, rokokostil, 1900-talets mitt, löstagbara kandelaberarmar, h 45 cm

Slagpris: 700

Nylund, Gunnar för Rörstrand, kanna, stengods, dekor i blå-brun harpälsglasyr, sign, h 24 cm

Slagpris: 900

Nylund, Gunnar för Rörstrand, kanna, stengods, dekor i brun glasyr, sign, h 24 cm

Slagpris: 700

Väggur, porslin och mässing, Kienzle, 1950-tal, 23 x 23 cm

Slagpris: 100

Bricka samt sockerskål, porslin, Meissen, 1900-tal, manganblå underglasyrdekor av lökmönstret, l 12 resp 38 cm

Slagpris: 700

Wiinblad, Björn för Rosenthal, kaffekoppar med fat, 12 + 12 st, porslin, Lotus, design 1964

Slagpris: 450

Vaser, 5 st, porslin, Kina resp Japan, 1900-talets 2 hälft, h 15 - 29 cm

Slagpris: 300

Hultqvist, Björn för Johansfors, skulptur, glas, Obelisk, dekor av polykroma inneslutningar, etikettsign, h 32 cm

Slagpris: 400

Skål på tre ben, porslin, von Schierholz, 1900-talets 1 hälft, polykrom dekor av sächsicher blumen, dia 23 cm

Slagpris: 150

Figurin, porslin, H Schaubach, Wallendorff, putto och kid, polykrom bemålning, h 15 cm

Slagpris: 200

Prakturna, porslin med bronsbeslag, polykrom dekor av galant scen mm, h 56 cm

Slagpris: 800

Parti diverse, 1800-tal; ljusstakar 1 par pläter, lockask lackarbete, figuriner/vaser, 2 + 1 bisquit resp flintgods samt lockask opalinglas

Slagpris: 350

Okänd designer för Wilhelm Goebel, byst, bisquit på svärtad träsockel, flicka med bahytt, h inkl sockel 16 cm

Slagpris: 250

Skål på fot resp skål, fajans, Arnhem omkr 1925, polykrom dekor i Isolde-mönster, dia 20 resp 21 cm

Slagpris: -

Fat resp tallrik, tenn, fat Henrik Philip stickler Helsingborg 1840-tal, tallrik Niklas Anström Växjö 1835, dia 18 resp 32 cm, fat m bucklor och bristn

Slagpris: -

Kaviarskål med lock, nysilver och pressglas, 1800-talets 2 hälft, i form av vagn, l 24 cm, försilvring sliten

Slagpris: 300

Ljusstakar, 1 par, mässing Hedlund Eskilstuna, sekelskiftet 1900, modellnr 8, h 26 cm

Slagpris: 100

Haglund, Lennart, egen verkstad, brosch samt 2 örhängen, silver och månsten, organisk form, stpl Stockholm 1953, l 3 resp 5,5 cm

Slagpris: -

Ring, 23 k rödguld, otydl sv stpl 1921, vikt 3,5 gr

Slagpris: 1 100

Armband, förgyllt sterlingsilver och vit emalj, stpl Aksel Holmsen Sandefjord, 1900-talets 1 hälft, l 18 cm

Slagpris: 100

Vaser, 1 par, flintgods, Satsuma, Japan, Meiji-Taishô, heltäckande polykrom och förgylld dekor av heliga personer mm, sign med Shimatzu-Mon samt oid sign ...zan, h 12 cm, 1 lagad

Slagpris: 150

Le Guellaff, Loïc, olja, Taureaux en galop, sign, 46 x 27 cm

Slagpris: 150

Krallis, Jorgo, färgetsning, Ursula o John, sign o numr 16/50, 29 x 24 cm

Slagpris: 100

Bonniér, Olle, färglito, konret komposition, sign, dat 56 o numr 264/310, 51 x 41 cm

Slagpris: 300

Agnell, Olle, etsning, regnväder, Venedig, sign o numr 51/100, 46 x 39 cm

Slagpris: 600

Nordsö, Jens, olja, Opstilling XI, sign o dat 1959-60, 78 x 98 cm

Slagpris: 450

Utrop: Nästa sida... Visa bilder: Endast :