nästa auktion 28/4
  slutpriser 31/3
Auktion: Sön 24/2 kl 16:00, Månadsauktion, Nässjögatan 6, Halmstad

Visning: Fredag 22/2 12-19
Lördag 23/2 10-17
Söndag 24/2 12-16
Skriv ut
Sökord:

Utrop: Nästa sida...     Endast :

Okänd konstnär, pastell, utsikt över Tylön, Tylösand, sign U Lindström (?) o dat 1932, synl pappersstorl 32 x 42 cm

Slagpris: -

Okänd norsk konstnär, olja, Stiftsprosten N C Hald i Ringebu med familj, 36 x 48 cm, a tergo anteckningar av Edward Hald

Slagpris: 400

Nordenberg, Henrik, olja, interiör från en kajuta, sign på spännramen, 36 x 44 cm

Slagpris: 1 000

Skovgaard, Theodor, olja, kustparti, Bornholm, sign, 66 x 95 cm

Slagpris: 150

Monies, David, olja, hydda i Dyrehaven, sign, 26 x 39 cm

Slagpris: 150

Tupy, Vilhelm, olja, interiör från Böhmerwald Glashütte, sign, 26 x 37 cm

Slagpris: -

Lindqvist, Axel Hjalmar, olja, korsvirkesgård i bokskog, ant motiv från Kullaberg, sign, 32 x 41 cm

Slagpris: 150

Jönsson, Erik, olja, Sommar - motiv från Frankrike, sign, 34 x 26 cm

Slagpris: 200

Ljunggren, Bror, olja, skånskt landskap, sign o dat 1935, 24 x 30 cm

Slagpris: 100

Nordgren, Carl Wilhelm, olja, porträtt av Generalmajoren Friherre Sixten David Sparre med KmStKSo och RRSTO1Kl, sannolikt målat 1843, 22 x 18 cm, reg i Statens porträttarkiv, prov: friherreliga ätten Cederström, smärre def

Slagpris: -

Hansen, Lars, olja, porträtt av Hovfröken Friherrinnan Sigrid Cederström née Sparre, reg i Statens porträttarkiv, 32 x 25 cm

Slagpris: 11 000

Ljusstakar, 1 par, mässing och vit marmor, senempire, 1800-talets 1 hälft, dekor av akantus, eklöv mm, h 32 cm

Slagpris: 1 100

Nilsson, Wiwen, egen verkstad, coctailglas, silver, koniska på rund fotplatta, stpl Lund 1974, h 7 cm, vikt 87 gr, i oiginaletui

Slagpris: 1 300

Nilsson, Wiwen, egen verkstad, coctailglas, silver, koniska på rund fotplatta, stpl Lund 1973, h 7 cm, vikt 87 gr, i oiginaletui

Slagpris: 1 500

Slagpris: 1 200

Ragusked, sk potageske, silver, Danmark, dekor av fleur-de-lys, stpl Köpenhamn 1925, guardeinstpl för CF Hansen, l 35 cm, vikt 160 gr

Slagpris: 600

Møller Knud för W & S Sørensen Horsens Sølvvarefabrik, bordsgafflar resp -knivar, 4 + 4 st, silver med rostfria stålblad, modell Patricia, l 17 resp 20 cm

Slagpris: 600

Hansson, Sven Börje, egen verkstad. Lund, armring, förgyllt sterlingsilver med kvadratiska bergbristaller, stpl Lund, 1594, innermått 46 x 58 cm, H var gesäll hos Wiwen Nilsson och stämdes av denne för plagiat, något som dock avvisades av rätten

Slagpris: 1 600

Provsmakningskopp för kaffe(!), silver, slät modell med infattat mynt Gustav VI Adolf, gravyr Zoégas Kaffe AB 1886-1961, stpl Carl Hoff Helsingborg 1961, dia 6,5 cm

Slagpris: 100

Råström, Eric för C G Råström, skål, silver, slät med vågig kantrand, stpl Stockholm 1954, l 15 cm, vikt 200 gr

Slagpris: 800

Lockstop, silver, ant Norge, 1700-tal, cylindriskt med 3 claw-on-ball-fötter och graverad blomdekor, hänkel med maskaron, lock med infattade mynt England/Braunschweig, grepe i form av Lindorm, h 19 cm, vikt 1000 gr, kvitto Sotheby's 1957 medf

Slagpris: 9 500

Dosa, fajans med bronsmontage, Langeais, 1800-talets mitt, polykrom dekor av rokokopar mm, sign Lille 1767, l 5,5 cm

Slagpris: 400

Dosa, emaljerad koppar med förgyllt bronsmontage, 17-1800-tal, reliefdekor i bianco-sopra-bianco samt polykrom emaljdekor av blommor, l 7,5 cm

Slagpris: 250

Kaffekanna, silver, Norge, 1900-talets 1 hälft, dekor av vridna knäckar, stpl Magnus Aase Bergen, sv importstpl, h 24 cm, vikt 665 gr

Slagpris: 1 900

Örhängen, 1 par, 18 k vitguld med tot 10 åttkantslipade diamanter och 2 baguetteslipade safirer, tot vikt 2,2 gr

Slagpris: 1 100

Nilsson, Wiwen, egen verkstad, klämma/bokmärke(?), förgyllt sterlingsilver, initialer VH el HV, stpl Lund 1934, l 6,5 cm

Slagpris: 1 000

Lockstop, silver, barockstil, 1900-tal, cylindriskt på 3 kulfötter, lock med infattat mynt, stpl GAB Stockholm 1967, h 11 cm, vikt 310 gr, grepp sakn

Slagpris: 1 300

Lockstop, silver, barockstil, sekelskiftet 1900, cylindriskt på 3 kulfötter, lock med infattad medalj med Gustav II Adolf, stpl GAB Stockholm 1902, h 14 cm, vikt 330 gr

Slagpris: 1 500

Damarmbandsur, 14 k rödguld, Longines, sekelskiftet 1900, urverk sign o numr 2960518 (1903), urtavla och verk märkt Shreve, Treat & Eacret San Francisco, dia 3 cm, tot vikt 18,2 gr

Slagpris: 900

Damarmbandsur med länk, 18 k rödguld, Certina, tot vikt 25,7 gr

Slagpris: 5 000

Damarmbandsur, 14 k rödguld, Eterna, länk bestående av plattor i 20 k rödguld med ringar i okänd mteall och lås i 18 k rödguld, vikt exkl urverk 19,7 gr

Slagpris: 3 800

Damarmbandsur, 18 k rödguld, Certina, länk i förgyllt stål

Slagpris: 800

Armlänk, 18 k rödguld, stpl Nils-Erik Södermark Köping 1970, vikt 18,5 gr

Slagpris: 4 200

Armlänk, 18 k rödguld, stpl Köpings Guldvaru AB 1969, vikt 6,7 gr

Slagpris: 1 500

Herrarmband, 18 k rödguld, otydl sv stpl, vikt 9,9 gr

Slagpris: 2 200

Halslänk med hänge, 18 k rödguld, stpl Guldfynd AB, vikt 6,2 gr

Slagpris: 1 400

Armlänk, 14 k rödguld, vikt 8,4 gr

Slagpris: 1 500

Klockarmband, 18 k rödgul, l 15,5 cm, vikt 7,1 gr

Slagpris: 1 600

Parti silver, skedar och bägare, tot vikt 190 gr

Slagpris: 600

Halskedja med hänge, 18 k rödguld, hjärtformat hänge med 15 åttkantslipade diamanter, tot vikt 5,1 gr

Slagpris: 1 100

Holger Eriksson, tennsoldater, cirka 200 st, delvis bemålade

Slagpris: 200

Mycket stort parti kalligrafipennor, bläck mm

Slagpris: 700

Dator, Apple MacIntosh Classic (1990-92), i originaletui

Slagpris: 400

Transistorradio, teak med läderrem, Philips, 1960-tal, l 30 cm

Slagpris: 250

Hörlurar, 1 par, Sennheiser HD 6XX, i originaletui

Slagpris: 900

Replika av björnskinnsmössa, syntetmaterial, modern tillv, h 32 cm

Slagpris: 500

Kask, M/1887 för manskap

Slagpris: 2 200

Parti autografer mm; Floyd Patterson, Sven Tumba, Czeslaw Slania, John l Carré mfl

Slagpris: 150

Palmqvist, Sven för Orrefors, vas, glas, slipad dekor av flicka och blommor, sign o numr 2811(?), h 20 cm

Slagpris: -

Hjälmar, 1 par, M/1921

Slagpris: -

Utrop: Nästa sida... Visa bilder: Endast :