nästa auktion 24/11
  slutpriser 27/10
Auktion: Sön 24/2 kl 16:00, Månadsauktion, Nässjögatan 6, Halmstad

Visning: Fredag 22/2 12-19
Lördag 23/2 10-17
Söndag 24/2 12-16
Skriv ut
Sökord:

Utrop: Nästa sida...     Endast :

Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, skål, Våga/Cararra, osign, h 22 cm

Slagpris: 450

Kjernulf, Henning för Sorø Stolefabrik, armstolar, 1 par, palisander, modell 317/318, design 1960, etikettmärkta

Slagpris: 800

Slagpris: 800

Hald Jensen, Kai Ole för Gudme Møbelfabrik, tillskr, matbord med 2 fanerade iläggsskivor, palisander, 1950-60-tal tot 249 x 101 cm

Slagpris: 2 600

Torvits, Erling för Sorø Stolefabrik, stolar, 4 st, palisander, design 1964

Slagpris: 5 500

Vedel, Kristian för Søren Willadsen Møbelfabrik, pall, palisander med svart läderdyna, Modus, design 1963, 54 x 54 cm

Slagpris: 1 100

Stol, lackerat trä, transition senbarock/rokoko, 1700-talets mitt, broderad sits

Slagpris: 400

Skrivbord, bemålat trä, rokoko, 1700-talets mitt eller 2 hälft, l 112 cm, renoverat

Slagpris: 5 500

Malmsten, Carl för Bodafors, sminkbord, vitlackerat trä, Birgitta, front med 3 lådor, skiva med jalusi, b 86 cm

Slagpris: 1 400

Okänd designer, 1960-tal, nattygsbord, 1 par, låda i sarg, b 44 cm

Slagpris: 100

Okänd designer, 1960-tal, sänggavlar, 2 par, lackerat trä, innermått b 100 cm

Slagpris: -

Byrå, mahogny med rödbrokig marmorskiva, rokokostil, 1900-talets mitt, dekor i parkettmarqueterie, 3 lådor, b 100 cm

Slagpris: 1 800

Spegel, förgyllt och bronserat trä och stuck, rokokostil, 1900-talets mitt el 2 hälft, h 116 cm

Slagpris: 450

Byrå, valnöt, oscariansk, 1800-talets 2 hälft, front med 4 lådor, b 114 cm

Slagpris: 800

Matta, old Hamadan, 210 x 130 cm

Slagpris: 300

Ljusstakar, 1 par, silver, barockstil, driven dekor av blommor mm, stpl Tenn och Silver Göteborg 1950, h 17 cm

Slagpris: 900

Matta, old Hamadan, 190 x 95 cm

Slagpris: 400

Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, vas, bemålat glas, dekor av blomster, sign, h 26 cm

Slagpris: 350

Höglund, Erik för Boda, flask, grön glasmassa, dekor av kvinna (Europa=) och tjur, sign, h 19 cm

Slagpris: 150

Parti diverse; ljusstakar, nysilver, skrivställ, porslin, ljusstakar, Orrefors samt kanna, stengods Rörstrand

Slagpris: 300

Stort parti DVD-filmer, 1 låda

Slagpris: 100

Parti diverse; ljusstake stengods, Lisa Larson för Höganäs, smideslykta, Bertil Vallien för Boda samt 2 sparbössor

Slagpris: 250

Slagbordsunderrede, valnöt, bonad bok och fur, England, Queen Anne, 1700-talets början, 6 ben, h 68 cm

Slagpris: 450

Fat, porslin, Japan, ant Taishô, 1900-talets 1 hälft, polykrom emaljdekor, oid sign, dia 46 cm

Slagpris: -

Takampel, turkos glasmassa med mässingsdetaljer, sk månskensampel, sekelskiftet 1900

Slagpris: 1 900

Fickur, 2 st, silver, sekelskiftet 1900, dia 4,5 resp 5,5 cm, 1 visare sakn

Slagpris: -

Okänd konstnär, akvarell, motiv från Lappland, 18 x 28 cm

Slagpris: 100

Bodenehr, Gabriel, karta samt 8 planscher, kopparstuckna; Stockholm, Wrangelska, Gyllenstiernska- , Piperska-, De la Gardieska palatsen mm, Augsburg, omkr 1720

Slagpris: 1 600

Skulptur, förgylld brons, sittande Buddha, Thailand 1900-tal, h 19 cm

Slagpris: -

Schnitzer, Lucas efter Hogenberg, Frans, träsnitt (?), Abbildung des königl. Residenz und Hauptstatt Stockholm, ant Paulus Fürst, Nürnberg 1640-50-tal, synl pappersstorl 27 x 36 cm, slitage

Slagpris: 700

Perelle, Adam efter Dahlberg, Erik, kopparstick Bohus Fästning resp Landskronaur Pufendorffs 'Histoire de Charles X, Roy de Suède', synl pappersstorl 29 x 37 cm

Slagpris: 700

Thomson, AnnaLisa för Uppsala Ekeby, golvvas, chamotterad terrakotta, modellnr 1081 'Paprika', sign, h 51 cm, medf samtida löst montage till lampa, tot h 132 cm

Slagpris: 2 400

Golfbag, canvas med läderbeslag, 1900-talets 1 hälft, medf div klubbor

Slagpris: 800

Ekström, Yngve, fåtölj, björk med ljus fårskinnsklädsel, 'Lamino', designad 1956

Slagpris: 4 000

Kopparstick, 3 st, 16-1700-tal, Stockholmsvyer (2 samramade), medf etsning efter Philip Wouvermans, gulnade

Slagpris: 600

Paraplyställ, porslin, Kina, 1900-talets slut, polykrom dekor av fåglar mm, h 45 cm

Slagpris: 300

Parti orientalica/africana; porslin, trä och metall

Slagpris: -

Hallmöbel med spegel, palisander och stuck, 'Veranda', AB Glas & Trä, Hovmantorp, 1960-70-tal, tot h 166 cm

Slagpris: -

Parti kaffegods mm, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst; 13 kaffekoppar samt 12 + 12 underfat och assietter mm

Slagpris: 1 100

Golvvas, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, polykrom dekor av pioner, fåglar och skrivtecken, h 44 cm

Slagpris: 2 400

Golvvas, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, polykrom dekor av pioner, fåglar och skrivtecken, hänklar i form av Fo-hundhuvuden, h 59 cm

Slagpris: 2 800

Spegel, bronserat trä och konstmassa, rokokostil, 1900-talets 2 hälft, h 90 cm

Slagpris: 400

Taklampa, alabaster med metallmontage, Italien, 1920-30-tal, dia 45 cm

Slagpris: 700

Rosenthal, Fritz, olja, landskap med kyrka, sign o dat 1931, 90 x 130 cm

Slagpris: 250

Okänd konstnär, 1800-tal, olja, Den Botfärdiga Magdalena, 125 x 100 cm

Slagpris: 600

Boel, John Henry, olja, herde och får i landskap, sign o dat 1898 (?), 31 x 61 cm, duklagn

Slagpris: 100

Agnell, Olle, emaljmålning, Vinterlandskap, sign, 30 x 30 cm

Slagpris: 250

Underwood, Clarence, efter honom, offset, 2 st, To face the Wind resp A matter of Finance, synl storl cirka 36 x 30 cm

Slagpris: 250

Takkrona till 5 ljus, förgylld mässing med prismor, empirestil, 1900-talets 2 hälft, h 55 cm

Slagpris: 1 200

Stolar, 6 st, skuret, vitlackerat och bronserat trä, rokokostil, 1900-talets mitt

Slagpris: 900

Utrop: Nästa sida... Visa bilder: Endast :