nästa auktion 22/12
  slutpriser 24/11
Auktion: Sön 16/12 kl 16:00, Julauktion, Nässjögatan 6, Halmstad
Detta är en preliminär lista, med reservation för ändringar.VÄNLIGEN NOTERA ATT DATUM FÖR AUKTIONEN ÄR FLYTTAT TILL SÖNDAGEN DEN 16 DECEMBER This is a preliminary list, with reservation for Changes. PLEASE NOTE THAT THE DATE OF THE AUCTION HAS BEEN CHANGED TO SUNDAY THE 16TH OF DECEMBER

Visning: Fre 14/12 kl 12-19
Lör 15/12 kl 10-17
Sön 16/12 kl 12-16
Skriv ut
Sökord:

Utrop: Nästa sida...     Endast :

Lornjett, silver och förgyllt silver el 14 k rödguld med 15 carréslipade smaragder, 16 + 16 dito safirer och rubiner samt 10 pärlor, sekelskiftet 1900, sammanfälld l 12 cm

Slagpris: 3 400

Armband samt collier, 18 k rödguld och niellerat silver (?) med 90 åttkantslipade diamanter samt 6 + 6 carré- resp facettslipade- och 3 cabochonslipade safirer, art-déco-stil, 1900-tal, tot vikt 41,3 gr

Slagpris: 7 000

Brosch, 18 k rödguld med emalj och 17 facettslipade safirer, oid stpl Italien 1900-talets 2 hälft, i form av blommande kronärtskocka, l 6,5 cm, vikt 18,1 gr

Slagpris: 4 200

Brosch, 18 k vitguld med 2 facettslipade rubiner och 3 cabochonslipade turkoser, i form av lagerkrans, otydl sv stpl 1969, dia 3,3 cm, vikt 7 gr

Slagpris: 1 400

Damarmbandsur, 18 k vitguld, Rolex Precision, boett numr 3079590 (1872), urverk sign 18 rubis, l 17 cm, vikt med glas med exkl urverk 23,5 gr

Slagpris: 5 000

Damarmbandsur, 18 k vitguld med 20 åttkantslipade diamanter, urtavla sign OX..., l 18 cm, vikt med glas med exkl urverk 25,5 gr, 1 visare sakn

Slagpris: 5 000

Damarmbandsur, 18 k rödguld, Lagonda, sv importstpl, l 17 cm, tot vikt 22,6 gr

Slagpris: 3 800

Ring, 18 k vitguld el platina med 3 droppslipade rubiner samt 47 åttkantslipade diamanter, l 3 cm, vikt 8,4 gr

Slagpris: 1 600

Ring, 18 k vitguld med 4 gammalslipade diamanter och 1 facettslipad rubin, stpl Atelier Ajour Stockholm 1969, vikt 10,3 gr

Slagpris: 3 800

Ring, 18 k rödguld och silver med 1 carréslipad smaragd och 19 rosenslipade diamanter, stpl Gustaf Dahlgren & Co Malmö 1860. l 23 mm, vikt 4,5 gr

Slagpris: 800

Höglund, Erik ant för Eriksmåla, spegeltrymå med ljushållare, skuret och bemålat trä, dekor av Adam och Eva, sign, dat 1968 samt numr 9/12, h 195 cm, smärre def

Slagpris: 34 000

Frie, Peter, olja, landskap, sign o dat 2002, 50 x 70 cm

Slagpris: 24 000

Mörner, Stellan, olja, drömkomposition, sign 24 x 33 cm

Slagpris: 6 000

Pyk, Madeleine, olja, Hej Suzet (Suzanne Nessim), sign, 30 x 20 cm

Slagpris: 5 000

Corneille (Van Beverloo, Cornelis) färgserigrafi, femme-soleil et oiseau, sign, dat 89 o numr (HC?) 9/50, 16 x 21 cm

Slagpris: 500

Grisot, Pierre, olja, flanerande par, sign, 24 x 19 cm

Slagpris: 1 000

Grisot, Pierre, olja, galant dam, sign, 24 x 33 cm

Slagpris: 1 300

Ottesen, Karl Johan, egen verkstad, Norge, kandelaber till 3 ljus, silver, sign, h 27 cm, vikt 720 gr, gåvomärking under botten

Slagpris: -

Jirlow, Lennart, färglito, konstnärens modell, sign EA, blindstämpel Mourlot, 46 x 33 cm

Slagpris: 2 200

Jirlow, Lennart, färglito, dansande par, sign o numr 105/250, 48 x 39 cm

Slagpris: 3 400

Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, handformat glas, 'Colora', dekor av violetta linjer mot vit fond, stämpel- och handsign samt numr LC2 (1955), h 29 cm

Slagpris: 1 000

Ritzman, Jan-Erik för Transjö, vas, glas, graalteknik, dekor i blått och violett, sign, h 27 cm

Slagpris: 1 800

Westman, Karin och Blomqvist, Håkan för Glasstudion Kahawk. ljusstakar, 3 st, glas och smide, sign o dat 2001, h 33 resp 28 cm

Slagpris: 300

Vallien, Bertil för Kosta Boda, skål, glas, Satellite, sign, h 12,5 cm

Slagpris: 200

Gallen-Kallela, Akseli, matbesticksuppsättning, 88 del silver, Suomi, design 1908, bl a 12 vardera av bordsgafflar, -skedar och -knivar, 6 matskedar, 7 fiskgafflar och 8 -knivar, 8 dessertknivar och 14 -gafflar, stpl Suomen Kultaseppä Oy Åbo, bruksskick

Slagpris: 8 500

Damarmbandsur med länk, 18 k vitguld, Olma, dia 18 mm, tot l 17 cm, tot vikt 31,5 gr

Slagpris: 4 800

Damarmbandsur med länk, 18 k rödguld, Longines, 15 x 15 mm, tot l 16 cm, vikt exkl urverk men med glas 37,2 gr

Slagpris: 7 500

Damarmbandsur med länk, 18 k rödguld, Omega, 20 x 20 mm, tot l 17 cm, tot vikt 36 gr

Slagpris: 7 000

Fickur, 14 k rödguld, H Moser & Cie St Petersburg/Le Locle, 1900-talets början, ytter- och innerboett med schweiziska och ryska stämplar och text, dia 4,5 cm, tot vikt 59,7 gr

Slagpris: 2 800

Herrsavonett/chronometer med tidtagarfunktion, 14 k rödguld, Schweiz, sekelskiftet 1900, ankargång, innerboett även 14 k, dia 5 cm, tot vikt 95,7 gr

Slagpris: 6 500

Damarmbandsur med länk, 18 k rödguld, Omega, dia 17 mm, tot l 16 cm, tot vikt 28,5 gr

Slagpris: 4 600

Herrsavonett, 14 k rödguld, Schweiz, 1900-talets början, innerboett i mässing, dia 5 cm, tot vikt 70 gr

Slagpris: 3 200

Ordenstecken, förgylld brons, Stora Amaranterorden, 4 x 4 cm, axelband i blå och vit rips

Slagpris: 100

Briquetsabel för grenadjär, fransk M/1767, Manufacture Royale d'Alsace (Klingenthal), l 73 cm, modellen fanns med bland de vapen vilka förvarades på Bastiljen och vilka togs av revolutionärerna 14/7 1789

Slagpris: 1 200

Sabel, smide med mässingsdetaljer, Schweiz, 1700-talets mitt, graverad dekor av vapensköldar, personer samt text Pro Deo et Patria Lucernense (Luzern) 1756, l 87 cm

Slagpris: 7 000

Bardisan, smide, ant 14-1500-tal, l 42 cm

Slagpris: 600

Herrfickur, 18 k rödguld, 1800-talets mitt, dekor av voluter, rocailler mm, boettens baksida med graverad dekor av Tower of London sedd från Themsen, ostpl, dia dia 48 mm, tot vikt 61,5 cm

Slagpris: 4 400

Herrfickur, 18 k rödguld, urverk och innerboett sign G Roulet (Le) Locle, 16 rubis, även innerboett 18 k, ytterboett med stiliserad Fleur-de-Lys, dia 42 mm, tot vikt 57,5 cm

Slagpris: 4 600

Herrfickur, 18 k rödguld, 1800-talets 1 hälft el mitt, boett med rikt emaljerad och niellerad dekor, dia 4,5 cm, tot vikt 49,5 gr

Slagpris: 2 600

Damfickur, 18 k rödguld, 1800-talets 2 hälft, ytterboett med blomdekor, innerboett sign JJ (John James) Durrant 40 Cheapside London (verks 1858.75), dia 38 mm, tot vikt 35,2 gr

Slagpris: 1 700

Herrfickur, 18 k rödguld, 1800-tal, urverk sign Breguet ā Paris, boett stpl Neûchatel, dia 5,5 cm, tot vikt 93,3 gr

Slagpris: 5 500

Herrsavonett, 18 k rödguld, International Watch Company (IWC) Schaffhausen, även innerboett 18 k, delar numr 746976 (1926), dia 5 cm, tot vikt 75,5 gr, ägargravyr

Slagpris: 6 500

Herrfickur, 14 k rödguld, Omega, innerboett m gravyr o dat 1939, dia 47 mm, tot vikt 55,7 gr, ytterboett med initialer SB el BS

Slagpris: 2 000

Herrsavonett, 14 k rödguld, Tegra Watch, 1910-tal, lödighetsangivelse även i zolotnik, dia 5 cm, tot vikt 64,1 gr

Slagpris: 3 200

Herrsavonett, 14 k rödguld, LUC, 1920-30, dia 5 cm, tot vikt 75,5 gr

Slagpris: 3 800

Herrsavonett, 14 k rödguld, Omega, 1920-30, dia 47 mm, tot vikt 68,3 gr

Slagpris: 4 000

Herrfickur, 14 k rödguld, Mermod Fils & Co, omkr 1920, även innerboett 14 k, dia 5 cm, tot vikt 67 gr, innerboett med ägargravyr dat 1921

Slagpris: 2 400

Damfickur, 14 k rödguld, 1910-20-tal, boett med dekor av klöverblad, dia 3 cm, tot vikt 19,3 gr, ägargravyr D Schütt

Slagpris: 700

Damfickur, 18 k rödguld, Genčve, 1800-talets slut, dekor av ograverad vapensköld, innerboett även 18 k, fransk importstpl 1838-1919, dia 33 mm, tot vikt 30,3 gr

Slagpris: 1 800

Damsavonett, 18 k rödguld, Omega, 1900-talets början, även innerboett 18 k, dia 33 mm, tot vikt 27,3 gr, initialer AH el HA

Slagpris: 2 400

Utrop: Nästa sida... Visa bilder: Endast :