nästa auktion 25/11
  slutpriser 28/10
Auktion: Sön 28/10 kl 16:00, Månadsauktion, Nässjögatan 6, Halmstad
Detta är en preliminär lista, med reservation för ändringar. Nya föremål och bilder tillkommer var vardag. VÄNLIGEN NOTERA ATT DATUM FÖR AUKTIONEN ÄR FLYTTAT TILL SÖNDAGEN DEN 30 SEPTEMBER This is a preliminary list, with reservation for Changes. New items and images are added every weekday. PLEASE NOTE THAT THE DATE OF THE AUCTION HAS BEEN CHANGED TO SUNDAY THE 30TH OF SEPTEMBER

Visning: Fre 26/10 kl 12-19
Lör 27/10 kl 10-17
Sön 28/10 kl 12-16
Skriv ut
Sökord:

Utrop: Nästa sida...     Endast :

Sundberg, Kjell, färglito, komposition med man och kvinna, sign o numr 163/250, synl pappersstorl 42 x 32 cm

Slagpris: 450

Sundberg, Kjell, färglito, poesistund, sign o numr 203/225, pappersstorl 42 x 30 cm

Slagpris: -

Vas, porslin, Kina, ant republik, 1900-talets 1 hälft,polykrom dekor av fjärilar och blommor, oid signatur, h 26 cm

Slagpris: 400

Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, vas/flaska, glas, Satellite, dekor av polykroma invälsningar, sign o etikettsign, h cm

Slagpris: 1 000

Leon, May K, färglito, Ljungbymotiv med Tellushuset, sign o numr 251/265, 47 x 34 cm

Slagpris: 300

Bolin, Gustave, färglito, komposition, sign, dat 1974 o numr 6/165, pappersstorl 66 x 49 cm

Slagpris: 250

Nakajima, Yoshio, färgserigrafi, komposition, sign, dat 79 o numr 1/20-A, 50 x 23 cm

Slagpris: 150

Billgren, Ernst, färgetsning, björnjakt, sign o numr 39/40, portalformad 25 x 23 cm

Slagpris: -

Okänd konstnär, 1800-talets mitt el 2 hälft, uniformsplanscher, 8 st, litograferade och handkolorerade, norska förband, ed Abraham Lundquist & Cie Stockholm, pappersstorl 40 x 33 cm

Slagpris: -

Eyskens, Félix, olja, flandrisk lantgård vid vattendrag, sign, 20 x 28 cm

Slagpris: -

van der Aveelen, Jan efter Dahlberg, Erik Jönsson, kopparstick, Falu koppargruva, ur Suecia Antiqua et Hodierna, sign o dat 1687 i plåten, 26 x 37 cm

Slagpris: -

Okänd fransk konstnär, olja, sekelskiftet 1900, bergsby, otydl sign, 27 x 35 cm

Slagpris: -

Julskedar, 11 st, förgyllt och emaljerat sterlingsilver, Anton Michelsen Köpenhamn, tot vikt 510 gr

Slagpris: 1 200

Pyk, Madeleine, färglito, interiör från Provence, sign o numr 32/275, synl pappersstorl 56 x 44 cm

Slagpris: 1 400

Lang, Marika, färglito, Gustav Adolfs Torg, Göteborg, ur mappen The Alternative, sign o numr 134/360, pappersstorl 57 x 81 cm

Slagpris: 800

Lang, Marika, färglito, gatuscen vid Skansen Kronan, Göteborg, ur mappen The Alternative, sign o numr 134/360, pappersstorl 57 x 81 cm

Slagpris: -

Parti theskedar, 12 + 5 st, silver, tot vikt 200 gr

Slagpris: 450

Bok, Mandiargues, André Pieyre de, Chagall, bibliofilutgåva numr 1634/2000, inneh 1 originallitografi av Chagall, denna 28 x 57 cm, Forum 1976

Slagpris: -

Salto, Axel, färglito, hjortar, sign o numr 125/260, synl pappersstorl 67 x 55 cm

Slagpris: 300

Okänd konstnär, färgetsning, komposition, otydl sign o numr 50/150, synl pappersstorl 56 x 37 cm

Slagpris: -

Sánchez Giralt, Montserrat, egen verkstad, kanna med propp samt vas, terrakotta, ur serien Terra, h 19 resp 36 cm

Slagpris: 100

Hyvärinen, Matti J, egen verkstad, hänge med kedja, sterlingsilver,organisk form, stpl Åbo 1972, dia 4,5 cm, vikt 27 gr

Slagpris: 450

Palmberg, Karl-Erik för Alton, tillskr, armband, sterlingsilver, stpl Göteborg 1969, vikt 16 gr

Slagpris: 450

Palmberg, Karl-Erik för Alton, armband, sterlingsilver, stpl Göteborg 1970, vikt 75 gr

Slagpris: 1 100

Okänd designer, 1900-talets mitt el 2 hälft, ring, silver med slipad bergkristall, innermått 16 mm

Slagpris: 350

Okänd designer, örhängen, 1 par, 18 k rödguld en-trois-couleurs, dekor av länkade plattor, h 27 mm, tot vikt 2,8 gr

Slagpris: 600

Ring, 18 k rödguld och silver med facettslipad rökkvarts och markasiter, art-déco, 1920-tal, l 2,5 cm

Slagpris: 400

Hänge, 18 k rödguld med facettslipad akvamarin och sötvattenspärlor, stpl Gustav Dahlgren & Co Malmö 1947, h 5 cm, vikt 8,1 gr

Slagpris: 2 200

Damarmbandsur, 18 k rödguld med förgylld mässingslänk, dia 2 cm, baksida med ägargravyr

Slagpris: 900

Damarmbandsur med länk, 18 k rödguld Enicab, tot vikt 24,7 gr

Slagpris: 4 000

Damarmbandsur, 14 k rödguld med länk i förgylld metall, Stern & Fils, Schweiz, 1900-talets 1 hälft, 2,5 x 2 cm

Slagpris: 350

Okänd designer för Salovaara/Heimo-Koru OY, hänge, sterlingsilver med facettslipad blå spinell, dia 1,5 cm

Slagpris: 150

Collier, odlade pärlor med silverlås, l 50 cm, pärlors dia 5 mm

Slagpris: 400

Örhängen, 1 par, 18 k rödguld, droppformade, tot vikt 10,1 gr

Slagpris: 1 600

Ring, 18 k rödguld med pärla, oid stpl, vikt 2,8 gr

Slagpris: 600

Armband, 18 k rödguld, otydl stpl, vikt 3,5 gr

Slagpris: 600

3 del smycken, 18 k rödguld; hänge med kaméslipad snäcka, hänge samt ring med vit sten, tot vikt 3,5 gr

Slagpris: 500

Örhänge, 4 par, 18 k rödguld, 2 med pärlor, delvis med stoppers, tot vikt 3,4 gr

Slagpris: 600

Parti armband, broscher mm smycken, silver, tot vikt 165 gr

Slagpris: 700

Minnesmynt, 5 st, 925/1000 silver, tot vikt 100 gr

Slagpris: 450

Parti smycken och bijouterier

Slagpris: 250

Väggur, förgyllt trä och stuck, rokokostil, 1900-talets mitt, h 55 cm

Slagpris: 100

Platen-Hallermundt, Francis Valdemar von för KD, figurin, porslin, KD, rödhake, polykrom underglasyrdekor, modellnr 2238, h 4,5 cm

Slagpris: -

Herold Peter, för Royal Copenhagen, figurin, porslin, gråsparv, modellnr 1519, polykrom underglasyrdekor, h 6 cm

Slagpris: 100

Herold Peter, för KD, figurin, porslin, gärdsmyg, modellnr 1504, polykrom underglasyrdekor, l 8 cm

Slagpris: 150

Dricksglas, 15 st, blå, grön resp senapsgul glasmassa, h 8 cm

Slagpris: 400

Nylund, Gunnar för Rörstrand, jultallrik, porslin, 1968

Slagpris: -

The- och kaffeservis, porslin, Herrmann Oehme, 1900-talets början

Slagpris: 100

Stort parti skyttemedaljer mm, ngn del silver

Slagpris: 350

Matta, old Pakistan, 95 x 65 cm

Slagpris: -

Utrop: Nästa sida... Visa bilder: Endast :