nästa auktion 30/6
  slutpriser 26/5
Auktion: Sön 28/10 kl 16:00, Månadsauktion, Nässjögatan 6, Halmstad
Detta är en preliminär lista, med reservation för ändringar. Nya föremål och bilder tillkommer var vardag. VÄNLIGEN NOTERA ATT DATUM FÖR AUKTIONEN ÄR FLYTTAT TILL SÖNDAGEN DEN 30 SEPTEMBER This is a preliminary list, with reservation for Changes. New items and images are added every weekday. PLEASE NOTE THAT THE DATE OF THE AUCTION HAS BEEN CHANGED TO SUNDAY THE 30TH OF SEPTEMBER

Visning: Fre 26/10 kl 12-19
Lör 27/10 kl 10-17
Sön 28/10 kl 12-16
Skriv ut
Sökord:

Utrop: Nästa sida...     Endast :

Persson, Ove, färglito, 'Brudutropning i Småland' sign, dat 77 o numr 133/260, 50 x 63 cm

Slagpris: 100

Dockvagn, krom och textil, BRIO, 1960-70-tal, l 75 cm

Slagpris: 250

Taklampa samt lampetter, 1 par, mässing, rokokostil, 1900-talets 2 hälft, lampa dia 60 cm

Slagpris: 300

Olson, Erik, färglito, Det stora gästabudet. 1, sign, numr 20/260 o dat -77, 25 x 29 cm, pappersstorl 34 x 37 cm

Slagpris: 100

Olson, Erik, färglito, 'Oberoende', sign EA o dat 1983, 20 x 24 cm, pappersstorl 29 x 39 cm

Slagpris: 250

Olson, Axel, färglito, komposition med liggande kvinna, sign o numr 57/120, 25 x 35 cm, pappersstorl 33 x 43 cm

Slagpris: 300

Bordslystrar, 2 + 1, mässing, marmor och prismor, 1900-talets 2 hälft, h 17 resp 32 cm

Slagpris: 400

Parti samlarbilder, musiker och filmstjärnor, 70 x 45 mm

Slagpris: 250

Bordsbesticksuppsättning, 6 + 6 + 6 del, nysilver, modell Olga

Slagpris: 200

Kaffeservis, 4 del, koppar med mässingsdetaljet och rottingklätt handtag, jugend, 1900-talets början, granatformade, brickan l 43 cm

Slagpris: 150

5 del modernt konstglas; Erik Höglund, Orrefors, Skruf mm, h 14 - 23 cm

Slagpris: 200

Spegel, bronserat trä och stuck, gustaviansk stil, 1900-talets mitt, krönande rosett, etikettsign J A Edenholm, Gustafs, h 65 cm

Slagpris: 450

Piedestal, förgyllt trä och stuck, 2 skivor i Kolmårdsmarmor, 1900-talets 1 hälft, h 66 cm

Slagpris: 350

Takkrona, mässing med lövformade prismor, sk burkrona, 1900-talets 2 hälft, h 55 cm

Slagpris: 600

Hallampa, glas och metall med prismor, 1920-30-tal, h 50 cm

Slagpris: 1 200

Kvartslampa med kvicksilver, sk skyddsrumslampa, Wiusil Qurzlicht, Wilhelm Ulbrich, Jena, 1910-20-tal, i träetui, l 31 cm, sladd och nyckel sakn

Slagpris: 250

Fiskbestick, nysilver med ivorinehandtag, 2 x 6 + 6 st, England, 1900-talets 1 hälft, i etuier

Slagpris: 350

The- och kaffeservisdelar, porslin, Royal Copenhagen Guldhorn

Slagpris: -

Rodian, Flemming, grafikmapp med 5 färglitografier; Fem sommerdage i 1977, samtl sign, dat 77 o numr 31/90, pappersstorl 42 x 60 cm

Slagpris: -

Rodian, Flemming, grafikmapp med 5 färglitografier; Fem sommerdage i 1977, samtl sign, dat 77 o numr 80/90, pappersstorl 42 x 60 cm

Slagpris: -

Rodian, Flemming, grafikmapp med 5 färglitografier; Fem sommerdage i 1977, samtl sign, dat 77 o numr 68/90, pappersstorl 42 x 60 cm

Slagpris: -

Rodian, Flemming, grafikmapp med 5 färglitografier; Fem sommerdage i 1977, samtl sign, dat 77 o numr 32/90, pappersstorl 42 x 60 cm

Slagpris: -

Rodian, Flemming, grafikmapp med 5 färglitografier; Fem sommerdage i 1977, samtl sign, dat 77 o numr 81/90, pappersstorl 42 x 60 cm

Slagpris: -

Flintlåspistoler, 1 par, Osmanska riket, 17-1800-tal, skuren valnötskolv med mässingsbeslag, lås och pippa i stål, pipor västerländska och ngt olika, l 43 cm

Slagpris: 3 400

Slaglåspistol, England, 1800-talets mitt, lås och kammare i stål, pipa, och beslag i mässing, laddstake i mässing och ben, lås med oid sign Briscoe, kal 17 (!) mm, l 28 cm

Slagpris: 1 800

Slaglåspistol, helstål med nätskuren valnötskolv, England, 1800-talets mitt, oktogonal pipa med fast monterad laddstake, provstämplar för Birmingham, l 25 cm

Slagpris: 1 900

Grafikmapp med litografier och träsnitt av bl a Gustav Arne, Arne Aspelin och Tage Nielsen

Slagpris: -

Wasilewski, Mieczys³aw, poster, litograferad, Cyrk, tryckt sign, pappersstorl 96 x 67 cm

Slagpris: 150

Kakelplattor, 5 st, 1700-tal, dekor i manganblått, 13 x 13 cm, ngt slitage

Slagpris: 1 200

Skedar, 1 par, silver, rokoko, Danmark, 1700-talets mitt, dekor av rocailler, otydlig Köpenhamnsstpl samt guardeinstpl för Frederik Fabricius (1749-87), l 20 cmtot vikt 125 gr

Slagpris: 600

Bordsur, sterlingsilver, England, 1900-talets 2 hälft, urtavla märkt Kitney & Co, ram med oid mästarstpl, h 7,5 cm

Slagpris: 450

Olson, Axel, färglito, redskap på kaj, sign o numr 210/350, 22 x 32 cm

Slagpris: 300

Rodian, Flemming, grafikmapp med 5 färglitografier; Fem sommerdage i 1977, samtl sign, dat 77 o numr 63/90, pappersstorl 42 x 60 cm

Slagpris: -

Hanspers, Olle, etsning, Alternativ fönsterutsikt, sign o numr 42/290, 31 x 48 cm

Slagpris: 300

The- och kaffeservisdelar, porslin, Royal Copenhagen Guldklöver

Slagpris: -

Okänd designer, relief, svartglaserad terrakotta, porträtt av kvinna i empiredräkt, silvermontage till bälte (?) stpl Kay Bojesen Köpenhamn, dia 9 cm, spricka

Slagpris: 100

Stramboe, Frederik Christian, efter honom, relief, koppar, H C Andersen, efter original från 1864, given av H C Andersensällskapet, dia 18 cm

Slagpris: 250

Jacobsen, Arne för Georg Jensen, kandelaber till 3 ljus, rostfritt stål, design 1958 för Royal SAS Hotel i Köpenhamn, stplsign, l 18 cm

Slagpris: 500

Zbijewska, Barbara, målning på trä, ikon, Sankt Boris och Gleb till häst, efter original i Tretjakovgalleriet, 35 x 21 cm

Slagpris: 200

Byggsats, stenmassa i träkartong, F Adolf Richter Nürnberg, 1800-talets 2 hälft, l 30 cm

Slagpris: 100

Bordsur, förgyllt trä, 1900-talets mitt, bemålad blomdekor, h 35 cm

Slagpris: 150

Kopparstick, handkolorerat, 1700-talets slut, Siége memorable de Gibraltar par terre et par mer par les armées combinée de France et d'Espagne, pappersstorl 38 x 56 cm, beskuren, glas def

Slagpris: 250

Ekström, Yngve för Swedese, fåtölj, ek, 'Lamino', designad 1956, klädsel i ljusgrått fårskinn, ngt slitage

Slagpris: 3 800

Pehrsson, Anders för Ateljé Lyktan, Åhus, bordslampa, metall och plast, Raket, design 1978, h 65 cm

Slagpris: 700

Remmare, 12 st, glas, fot i grön glasmassa, cuppa i klarglas med dekor av vinrankor, h 12 cm, ngn nagg

Slagpris: 100

Svärd, smide med benkavel, klingan Spanien 17-1800-tal, graverad text 'No me saques sin razon, no me inbaines sin honor', kavel möjl Nordafrika, l 82 cm, skador, delar ej urspr sammanhörande

Slagpris: 1 000

Shamshir, stål med hornhandtag, Persien, 1800-tal, l 88 cm, medf dito utan parerstång l 91 cm

Slagpris: 6 000

Krus, saltglaserat stegods, Tyskland, 17-1800-tal, dekor av blomma i kobolt, h 27 cm, nagg

Slagpris: 300

Krus, saltglaserat stegods, Tyskland (Bayern?), 17-1800-tal, dekor av rutmönster i kobolt, h 30 cm, sprickor

Slagpris: 500

Krus, saltglaserat stegods, Tyskland, 17-1800-tal, dekor av blommor i kobolt, h 34 cm

Slagpris: -

Utrop: Nästa sida... Visa bilder: Endast :