nästa auktion 25/11
  slutpriser 28/10
Auktion: Sön 26/8 kl 16:00, Månadsauktion, Nässjögatan 6, Halmstad

Visning: Fre 24/8 kl 12-19
Lörd 25/8 kl 10-17
Sön 26/8 kl 12-16
Skriv ut
Sökord:

Utrop: Nästa sida...     Endast :

Hein, Piet, multiplar, 1 par, krom, 'Super-egg', h 3,3 cm

Slagpris: 150

Okänd designer för Brouer Møbelfabrik, skänk/hyllunderdel, palisander, front med 2 lådor och 2 dörrar, l 135 cm, smärre slitage

Slagpris: 300

Tallrik, tenn, stpl Johann Fridrich Roesler, Zittau, 1800-talets början, (senare) gravyr av rosor, ängel mm, dia 22 cm

Slagpris: 100

Okänd konstnär i Jan Steens efterföljd, sekelskiftet 1900, olja, måltidscen,57 x 48 cm

Slagpris: -

Dockor, 2 st, celluloid, 1900-talets 1 hälft, h 19 resp 27 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge Slott

Slagpris: 100

Golvur, bemålat och bronserat trä, sk Bornholmerur, hane, Danmark, 1800-tal, h 199 cm

Slagpris: 250

Lund, Henrik Louis, litografi, porträtt av Prins Eugen, sign, även handsignerad av Prins Eugen med dedikation till Gustaf Wrangel 1933, synl pappersstorl 64 x 47 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge Slott, gulnad

Slagpris: 500

Slagpris: 300

Ekman, Krister, akryl, Nu är det jul igen, sign o dat 1999, dedikation till Ewa Wrangel 2001 (Krister E är bror till Gösta Ekman), 30 x 40 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss

Slagpris: 500

Bäckström, Holger & Ljungberg, Bo (Beck & Jung), computer ink plot med collage, Double Nurse, sign HC med dedikation 1978, 24 x 46 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss

Slagpris: 250

Bäckström, Holger & Ljungberg, Bo (Beck & Jung), computer ink plot med collage, Triple life, sign, dat 1978 o numr 30/150, 24 x 46 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss

Slagpris: 250

Toilettegarnityr, 3 del, förgylld brons, 1900-talets 1 hälft, l 18 - 28 cm

Slagpris: 100

Saltkar, nysilver med glasinsats, Ryssland, 1900-talets början, stpl 'Metall' mm i kyrillisk skrift, dia 5,5 cm

Slagpris: 300

Clarre, Don, färglito, Parisrestaurant, sign o dat 1992, 42 x 60 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss

Slagpris: -

Parti myntsatser, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss

Slagpris: 300

Filmredigeringsapparat för 8mm film, Minette, M-1, i originalförp, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss

Slagpris: -

Bunde, Hans för CM Cohr/Atla, Köpenhamn och Fredericia, tillskr, kaffeservis, 3 del, nysilver och bakelit, 1950-tal, kaffekannans h 21 cm

Slagpris: -

Ney, Aramís, färglito, komposition, sign o numr 634/750, 21 x 15 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss

Slagpris: -

Kandelaber till 4 ljus, förgylld brons, Louis XV-stil, 1800-talets mitt el 2 hälft, dekor av rocailler mm, h 44 cm

Slagpris: -

Okänd konstnär, 1800-tal, blyerts och färgkrita, porträtt av Hovmarskalken Christian Anton Wrangel (1776-1868), pappersstorl 22 x 17 cm, prov: Friherreliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge slott

Slagpris: -

Ballin, Mogens, egen verkstad, Köpenhamn (verks 1899-1907), bordsfotogenlampa, tenn, sk Skönvirke, sign, h inkl kupa 61 cm, bristning under botten

Slagpris: -

Okänd dansk konstnär, 1800-talets 1 hälft, porträtt av dam med rosor i hatten, 70 x 55 cm, visst slitage

Slagpris: -

Tubkikare, läderklädd mässing på stativ i trä med mässingsdetaljer, 1800-talets 2 hälft, justerbar höjd och längd

Slagpris: 3 000

Ljusstakar, 1 par, förgylld brons, senempire, 1800-talets mitt, dekor av blommor, akantus mm, h 25 cm

Slagpris: -

Dragg, gjutgods, h 66 cm, anlupen

Slagpris: 100

Tallrik, tenn, Tyskland, 17-1800-tal, profilerat brätte, otydl stpl, dia 25 cm

Slagpris: -

Okänd designer för Arabia, vas, lysterglaserat flintgods, art-déco, 1920-tal, h 25 cm

Slagpris: -

Fåtölj, bonat böjträ med gul textilklädsel, 1930-40-tal

Slagpris: -

Skål, förgylld brons och cloissonné, Kina, 1900-tal, dekor av pioner, fåglar mm, dia 18 cm

Slagpris: -

Okänd designer i Börge Mogensens art, stolar, 3 st, fur med canvasklädsel

Slagpris: -

Okänd designer för Rud. Rasmussens Fabrik for Egetræsmøbler, hyllor, 3 st, bonad fur, h 160, b 63 cm

Slagpris: 900

Fickur i skyddsboett, sk oxöga, silver, Schweiz, omkring 1800, urverk och -tavla med falsk sign D D Neveren London, boetter m otydl Londonimiterande stpl, dia 6,5 cm, emaljdef, bucklor

Slagpris: 250

Damasker, 1 par, canvas med läderdetaljer, 1900-talets 1 hälft

Slagpris: -

Thekanna, försilvrad metall, emalj och jade, Kina, 1900-tal, h 12 cm

Slagpris: 600

Vas, porslin, B&G, polykrom underglasyrdekor av herrgård, h 21 cm

Slagpris: -

Bonnesen, Carl Johan för L P Jörgensen, byst, svartpatinerat lergods, En Barbar, sign o dat 1856, h 37 cm, smärre nagg

Slagpris: -

Borchsenius, Inger, olja, stilleben, sign, 51 x 42 cm

Slagpris: 500

Skål på fot, porslin, B&G, polykrom underglasyr av landskap, dia 24 cm

Slagpris: -

Okänd konstnär, 1800-tal, olja, jägare med hund i landskap, 24 x 33 cm

Slagpris: -

Bordslampa, förgylld brons, empirestil, sekelskiftet 1900, tot h 49 cm

Slagpris: 700

Portabelt husaltare, sk Zushi, lack och brännförgylld brons, Japan, Edo-Meiji, 1800-talets 2 hälft, inv förgyllt, bodhisattva sakn, h 22 cm, smärre def

Slagpris: -

Tubkikare, läderklädd mässing, 1800-talets 2 hälft

Slagpris: -

Figurgrupp, bemålat och förgyllt porslin, von Schierholz, 1920-30-tal, l 22 cm

Slagpris: -

Okänd konstnär, lampa, brons på svart marmorsockel, jugend, sekelskiftet 1900, i form av stående kvinna och blomma, sign Mues (?), h 27 cm

Slagpris: 2 400

Lynd, Jackie för Rörstrand, kaffeservisdelar, porslin, Isolde

Slagpris: -

Takkrona, mässing, barockstil, 1900-talets mitt, 4 ljusarmar, h 25 cm

Slagpris: 100

Handdocka, plysch, Steiff, 1900-talets 2 hälft, pudel, h 27 cm

Slagpris: -

Hallampa, metall, frostat och slipat glas samt koppardetaljer. 1900-talets mitt

Slagpris: -

Jensen, Svend, sträckande änder vid damm, sign, 38 x 46 cm

Slagpris: -

Lindström, Agnar, olja, landskap med sjö, 35 x 41 cm

Slagpris: -

Utrop: Nästa sida... Visa bilder: Endast :