nästa auktion 24/11
  slutpriser 27/10
Auktion: Sön 26/8 kl 16:00, Månadsauktion, Nässjögatan 6, Halmstad

Visning: Fre 24/8 kl 12-19
Lörd 25/8 kl 10-17
Sön 26/8 kl 12-16
Skriv ut
Sökord:

Utrop: Nästa sida...     Endast :

Lidqvist, Arne, akvarell, skator på gren, sign, 48 x 22 cm

Slagpris: -

Qvarsebo, Michael, färgoffset, man med hjälm, sign o numr E.A, 26 x 21 cm

Slagpris: 300

J-son Stendahl, Ingvar, olja, strandparti med måsar, sign o dat 88, 35 x 27 cm

Slagpris: -

Kihlman, Inger, etsning, Hong Kong Bar Köpenhamn, sign dat -67 o numr 149/500, 28 x 38 cm

Slagpris: -

Palme, Einar, akvarell, bergslandskap, sign o dat 1964, synl stl 40 x 31 cm

Slagpris: -

Matskedar, 1 par, slät modell med mittås, stpl Anders Reinhold Flinkenberg, Simrishamn u å, l 19,5 cm, tot vikt 75 gr

Slagpris: 200

Bordsfotogenlampa, metall och glas, sekelskiftet 1900, tot höjd 52 cm

Slagpris: 350

Greder, Ulf, färglito, 'Le Café', sign o numr 57/360, 57 x 31 cm

Slagpris: 100

Petersson, Axel 'Döderhultaren', skulpturgrupp 3 delar delvis bemålat trä, 'Auktion' bestående av 'Ropar-Olle' samt 2 kvinnliga åskådare, samtl delar sign, h 28 - 35 cm

Slagpris: 19 000

Hjorth, Bror, skulptur, patinerad gips, Flicka med fruktkorg, sign, dat 1951, o numr 25, h 39 cm, sockel med lagn

Slagpris: 1 200

Bjerke Petersen, Vilhelm, olja, Landskap, Särdal, sign o dat 54, 27 x 33 cm

Slagpris: 4 400

Granquist, Karl, olja, Hamn I, sign Mykonos o dat 1954, 39 x 50 cm, a tergo utställningsetikett från Svensk Franska Konstgalleriet

Slagpris: 500

Nylund, Gunnar för Rörstrand, figurin, glaserat stengods på träsockel, sittande björn, sign, h 14 cm

Slagpris: 250

Måås-Fjetterström, Märta, efter henne, vävnad, 'Täppan', sign MMF AB samt etikettsign, 22 x 62 cm

Slagpris: 1 000

Osswald, Hans, blandteknik, komposition, sign, synl pappersstorlek 19 x 33 cm

Slagpris: -

Dal, Karl Arvid, akvarell, gårdar, sign, synl pappersstorlek 18 x 36 cm

Slagpris: 100

Vihalemm, Arno, färgträsnitt, ravin, sign o dat -64, numrerad 145/230, 21x33 cm

Slagpris: 400

Zuhr, Hugo, färglito, landskap sign o numr 290/325, 30 x 42 cm

Slagpris: -

Strömland Väggö, Ann, färglito, husmodern Margit tar sovmorgon, sign o numr 143/400, 38 x 31 cm

Slagpris: -

Heininge, Helle, olja, Positiv depression, sign samt a tergo dat 1982, 51 x 60 cm

Slagpris: -

Nilsson, Roland K, färglito, interiör, sign o numr 199/250, pappersstorlek 48 x 63 cm

Slagpris: -

Johansson, Carl 'Ägga-Calle', etsning, 'Porträtt', sign o numr 5/15, synl pappersstorl 22 x 17 cm

Slagpris: -

Jönsson, Kerstin, akvarell, Träd, sign, 16 x 23 cm

Slagpris: -

Svipdag, Elin, blandteknik, Sommarmorgon - stranden, sign o dat 1969, 22 x 15 cm

Slagpris: 500

Heller, Anders, etsning, handkolorerad, 'Ateliermotiv' sign

Slagpris: -

Zelig, Louis, olja, aftonfiske västkusten, sign, 25 x 125 cm

Slagpris: -

Okänd designer för Fagerhults Belysning, bordslampa, vit plast och metall

Slagpris: -

Nylund, Gunnar för Rörstrand, skulptur, glaserat stengods på träsockel, flickhuvud - ant konstnärens dotter, h inkl sockel 27 cm

Slagpris: 2 200

Nylund, Gunnar för Rörstrand, skål, stengods, dekor i turkos harpälsglasyr, sign, l 16,5 cm

Slagpris: 900

Nylund, Gunnar för Rörstrand, skål, stengods, dekor i brun-blå harpälsglasyr, sign, l 16 cm

Slagpris: 900

Okänd konstnär, skulptur, terrakotta, empire, 1800-talets 1 hälft, vilande, voluminös dam, l 12 cm, nagg

Slagpris: -

Millberg, Gösta, skulptur, glaserat stengods på vit träsockel, sittande akt, sign, h inkl sockel 23 cm

Slagpris: 700

Takampel, vitopak glasmassa med bronserat mässingsmontage, senempire, 1800-talets 1 hälft, h 40 cm

Slagpris: 800

Wenck, Ernst för Rosenthal, figurin, bemålat porslin, drickande kvinna, modellnr 752, designad 1924, h 16 cm

Slagpris: 1 300

Okänd konstnär, relief, gips, flickhuvud, otydl sign, h 20 cm

Slagpris: 350

Salomon, Harald, Rörstrand, figurin, blanc-de-Chine, sittande balinesiska, sign, h 25 cm, medf träsockel

Slagpris: 250

Jönsson, Barbro, skål, glas, invälsad blå och grön dekor, sign Unik, 12 x 12 cm

Slagpris: 100

Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, vas, glaserat stengods, Argenta, dekor av putto och blommor i silver, h 15 cm

Slagpris: 350

Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas chamotterat stengods, sk 'igelkottsvas', gultonad glasyr, sign, h 12 cm

Slagpris: 800

Ytterkrukor, 1 par, porslin, 'Waldemarsudde' design Prins Eugen 1915, h 16 cm

Slagpris: 450

Ytterkruka, porslin, 'Waldemarsudde' design Prins Eugen 1915, dia 26 cm

Slagpris: 500

Parti keramik, 3 del; Marianne Westman, Gunnar Nylund och Inger Persson, h 6,5 - 11,5 cm

Slagpris: 400

Armband, brännförgylld brons med infattade lavakaméer, sk Grand Tour-souvenir, Italien, 1800-talets mitt, initialer ej el JE, h 2,7 cm

Slagpris: 1 500

Berlock/fotogömma, 18 k rödguld och onyx, dekor av vapensköld med initialer CG, otydl stpl, möjl Italien, 180-talets 2 hälft, h 3 cm, vikt 6,2 gr

Slagpris: 450

Hänge, 18 k rödguld med facettslipad akvamarin, stpl Göteborg 1944, h 4 cm, vikt 5,5 gr

Slagpris: 800

Armring, 18 k rödguld med sötvattenspärlor, stel, ledad, stpl Gustaf Dahlgren & Co Malmö 1881, inv mått 5,5 x 4,8 cm, vikt 23,9 gr

Slagpris: 4 200

Brosch, 18 k rödguld, bladformad, stpl Carl Tengstedt Göteborg 1856, l 3 cm, vikt 2 gr

Slagpris: 350

Brosch, 18 k rödguld med pärlor, stpl Gustaf Dahlgren & Co Malmö 1889, l 4 cm, vikt 4,4 gr

Slagpris: 600

Brosch, 18 k rödguld, dekor av löv, stpl Gustaf Dahlgren & Co Malmö 1858, l 3,5 cm, vikt 3 gr

Slagpris: 500

Brosch, 18 k rödguld med sötvattenspärla, rosettfromad, stpl Gustaf Dahlgren & Co Malmö 1893, l 4 cm, vikt 2,5 gr

Slagpris: 500

Utrop: Nästa sida... Visa bilder: Endast :